Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ucraina are nevoie de apărare antiaeriană. Ministrul de Externe ucrainean, apel disperat către Occident: „Dați-ne naibii rachete Patriot!”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Ucraina are nevoie de apărare antiaeriană. Ministrul de Externe ucrainean, apel disperat către Occident: „Dați-ne naibii rachete Patriot!”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 27 martie 2024
Distribuie
Sistem de rachete Patriot Foto simbol: Hepta.ro / DPA Images / Christophe Gateau

Irina Andreea (www.b1tv.ro)

Ministrul de externe ucrainean, Dmytro Kuleba, a fpcut un apel disperat către Occident, într-un interviu Politico. Există un element de care țara lui are nevoie disperată pentru a evita atacurile necruțătoare ale Rusiei cu rachete.

„Dați-ne naibii rachete Patriot!”, a cerut el. Originare din Statele Unite, rachetele sol-aer Patriot sunt cel mai bun sistem de apărare pentru combaterea rachetelor balistice care au plouat cu o intensitate din ce în ce mai mare în ultimele zile asupra Ucrainei.

„Dacă am avea suficiente sisteme de apărare aeriană, și anume Patriot, am fi capabili să protejăm nu numai viețile poporului nostru, ci și economia noastră de distrugere”, a adăugat el.

Necesitatea unor astfel de apărări este prea clară pentru locuitorii din Kiev. Cu doar o oră înainte ca Kuleba să ofere interviul la ministerul de externe, în plină zi, la mijlocul dimineții, capitala ucraineană a fost atacată de rachetele balistice rusești.

Câteva explozii puternice au răsunat la doar câteva clipe după ce sirenele raidului aerian au răsunat prin oraș.

Rachetele au fost interceptate de apărarea antiaeriană Patriot. Dar nouă persoane, inclusiv o adolescentă, au fost rănite din cauza căderii de resturi.

China simulează lovituri contra unor ”ținte-cheie” în Taiwan
9 aprilie 2023

Un moment dificil pentru Ucraina

Cererea ministrului de externe vine într-un moment dificil pentru Ucraina în încercarea de a respinge forțele invadatoare ale lui Vladimir Putin. Sprijinul occidental, puternic la începutul invaziei de acum doi ani, s-a slăbit în ultimele luni, cu un nou pachet de ajutor major al SUA susținut de diviziile partizane din Congres.

Aliații europeni s-au străduit să compenseze decalajul în furnizarea de finanțare și de arme de care Kievul are atât de mare nevoie. Războiul de autoconservare al Ucrainei este plasat în mod precar. Rusia face progrese pe câmpul de luptă, iar Putin, proaspăt de la o victorie electorală distorsionată, profită de orice ocazie pentru a intensifica asaltul rusesc.

„Când trupele ucrainene pierd poziții, să ne uităm la motiv”, a spus Kuleba. „Se datorează faptului că Rusia a început să folosească în mod masiv bombe aeriene cu ghidaj aerian îmbunătățite.”

El a explicat că aceste bombe sunt arme „din care nu poți scăpa” dacă ești ținta vizată. „Nu o poți bloca. Pur și simplu îți cade în cap și distruge totul. Așa pierdem poziții și singura modalitate de a preveni acest lucru este să doborâm avioanele care transportă bombele”, a adăugat el. „Avem nevoie de sisteme de apărare aeriană pe front”.

Procedura de destituire a lui Donald Trump s-a încheiat cu achitarea. Ea lasă totuși „o pată” pe mandatul său
6 februarie 2020
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Războiul din Ucraina: Rusia a lansat producerea bombelor aeriene de trei tone
Articolul următor Caricatura zilei
2 comentarii
  • Florin spune:
    27 martie 2024 la 16:53

    Cersenski, nu vrei ba sa te asezi cu babele la iesirea d8n cimitir??? Ca acolo i locul milogilor, ba zdreanta cia. EU, RETARDATULE, ITI DAU SAU NU TI DAU BA ZDREANTĂ

    Răspunde
    • Florin spune:
      28 martie 2024 la 6:44

      Ba cersetorule, ba agent cia cersenski, ce mai te milogesti ba de stapana tu sua sa ti trimita pocnitori, nu ti trimite destule patriotul Putin ala caruia i ai atacat tara la ordinul stapanilir??? Iti trimite Putin ba, FAB500, 1500 si mai nou 3000😀😀😀😀. Nu le plac astea mercenarilor tai suacrainieni si banderistilor, aia care i mai apara colonia stapanului tau sua??? De unde mai iei mercenari ba zdreanra xa suacrainienii fug pe capete 😀😀😀. Iri vine Ignatul baaaa, te casapesc rusii curand, zdreantă

      Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sărbători pascale luminate!
Actualitate
Nicușor Dan, mesaj de Paște: „Să fim solidari nu doar în spiritul tradițiilor, ci și în fapte”
Actualitate
Negocierile dintre Statele Unite și Iran eșuează la Islamabad: ”Nu s-a ajuns la un acord”, spune JD Vance
Extern

RSS Știri Financiare

  • AnimaWings inaugurează primele zboruri directe către Atena, de la Timișoara și Cluj-Napoca
  • Prima istorie documentată a real estate-ului român modern se lansează pe 21 aprilie
  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
Extern

Avertismentul lui Viktor Orban încă de la sosirea la summitul european: „Uniunea Europeană „nu este în poziția” de a lansa negocieri de aderare cu Ucraina”

3 minute
Extern

Actorul Robert Redford a murit

3 minute
Extern

Serghei Lavrov amenință: Obiectivele Rusiei nu se mai limitează la Donețk și Lugansk

2 minute
Extern

Primul zbor turistic spațial ar putea avea loc în primul trimestru al anului viitor

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?