Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: UE pregăteşte un plan de „flexibilitate bugetară” pentru statele UE pentru a amortiza costurile ridicate ale energiei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

UE pregăteşte un plan de „flexibilitate bugetară” pentru statele UE pentru a amortiza costurile ridicate ale energiei

Mihai Nicuț
Autor
Mihai Nicuț
Publicat 3 iunie 2026
Distribuie

Sursa: e-nergia.ro

Uniunea Europeană analizează o serie de planuri pentru da statelor membre mai multă flexibilitate fiscală, astfel încât acestea să facă faţă impactului costurilor ridicate ale energiei, apărute în urma războiului din Iran, transmite Bloomberg.

Potrivit unor surse din apropierea discuţiilor, propunerea discutată de Comisia Europeană, Executivul comunitar, ar permite guvernelor statelor membre să cheltuie aproximativ 0,3% din PIB pentru de energie, în afara cadrului fiscal al UE, scrie Agerpres.

Măsura ar funcţiona ca o aşa-numită clauză derogatorie, similară cu excepţia pentru apărare acordată anterior statelor membre, au precizat sursele, care au vorbit sub condiţia anonimatului. Este posibil ca detaliile propunerii să fie modificate înainte de anunţul comisiei.

Analiştii se aşteaptă ca ritmul de creştere economică al zonei euro să încetinească semnificativ, chiar în timp ce se confruntă cu cea mai rapidă inflaţie din 2023, ca urmare a creşterii costurilor energiei provocate de războiul din Orientul Mijlociu. Executivul comunitar estimează că PIB-ul zonei euro va creşte cu 0,9% în acest an, semnificativ sub avansul de 1,4% de anul trecut şi cu 0,3 puncte procentuale mai puţin decât se estima în noiembrie. Pentru 2027, Comisia şi-a revizuit previziunile în jos, până la 1,2%.

Situaţia este deosebit de îngrijorătoare în Italia. Această ţara, care se numără printre statele cu cele cu niveluri ridicate ale datoriei, s-a numărat printre cele mai puternice voci care au cerut o mai mare flexibilitate fiscală din partea Bruxelles-ului în ultimele luni, în contextul în care se confruntă cu presiuni inflaţioniste. În pofida creşterii mai puternice din primul trimestru, deficitul bugetar al Italiei este peste limita UE, iar oficialii şi-au redus previziunile de creştere economică după ce criza din Orientul Mijlociu a dus la scumpirea combustibililor.

- Publicitate -

Prim-ministrul italian Giorgia Meloni a răspuns cu soluţii temporare, inclusiv o reducere a taxelor pe combustibil, care este prelungită periodic pe măsură ce conflictul se prelungeşte. Italia este puternic dependentă de importurile străine de combustibil şi gaze, iar economia sa este mai expusă la creşterile explozive ale preţurilor la energie decât ale ţări.

Luna trecută, Meloni a cerut Comisiei să ofere o mai mare flexibilitate în cadrul regulilor bugetare ale blocului comunitar pentru a compensa creşterea costurilor la energie. Într-o scrisoare trimisă preşedintei Comisiei, Ursula von der Leyen, Meloni a încercat să includă investiţii şi măsuri extraordinare pentru a aborda criza energetică în aşa-numita clauză de salvgardare naţională.

„Conflictul din Orientul Mijlociu a declanşat un şoc energetic major, punând la încercare Europa într-un mediu geopolitic şi comercial deja volatil”, a declarat, la rândul său, comisarul european pentru economie, Valdis Dombrovskis.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 9 pentru obligațiunile emise de TEILOR HOLDING S.A.
Articolul următor Unul dintre cele mai mari proiecte de energie solară din România, cu Aviz Tehnic de Racordare obținut, se dezvoltă în județul Argeș
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

O nouă serie de elevi români pleacă la studii în Statele Unite ale Americii prin Programul “Future Leaders Exchange Program” (FLEX)
Cultură și Educație
România nu va închide grupurile pe cărbune de la Turceni și Craiova la sfârșitul lunii, așa cum își asumase prin PNRR.  Câți bani am putea pierde
Energie
Peste 35.000 de oameni au sărbătorit zece ediții de Festival Strada Armenească în Grădina Botanică
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Prețurile apartamentelor au crescut cu 6 procente față de anul trecut
  • Premieră pentru ACTION în România. Primul oraș unde are două magazine
  • Lidl a facilitat exportul a 2.800 tone de pepeni românești în această vară
  • Un nou brand spaniol de fashion intră în România. Cortefiel va avea magazin la Cluj
Energie

Ministerul Finanțelor, prin ANAF, a demarat ample acțiuni de verificare a pieței de combustibil

1 minute
Energie

Nouă scumpire a carburanților în benzinării, în așteptarea marii scumpiri de la 1 august. Cât costă acum benzina și motorina

3 minute
Politic

Guvernul a stabilit numărul de muncitori din afara Uniunii Europene ce pot fi angajați în 2020 în România

2 minute
Energie

Complexul Energetic Oltenia dă 300.000 de lei pe apă minerală

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?