Un nou bilanț al pierderilor în vieți omenești dat publicității miercuri după-amiază în urma prăbușirii unui elicopter la bordul căruia s-a aflat și ministrul ucrainean de Interne precizează că au fost înregistrați 14 morți și 26 răniți, între care 11 copii de la grădinița din localitatea Brovari deasupra căreia s-a prăbușit elicopterul. Clădirea grădiniței a fost grav avariată, iar incendiul izbucnit ulterior s-a extins și la o clădire învecinată cu 14 etaje, precum și la automobile aflate în imediata vecinătate. Cercetările continuau miercuri după-amiază și era așteptat un bilanț final al victimelor și al distrugerilor provocate de catastrofà, existând temeri că el ar putea fi mai grav decât cifrele de până acum. Sunt în continuare în curs de determinare a cauzelor prăbușirii elicopterului.
Președintele Consiliului European, Charles Michel, a reacționat imediat după apariția știrilor referitoare la catastrofă. El a deplorat decesul în accidentul de elicopter de miercuri a ministrului ucrainean de Interne, Denis Monastirski, ”un mare prieten al Uniunii Europene”. Charles Michel a adresat ”cele mai sincere condoleanțe poporului ucrainean”.
Emmanuel Macron, președintele Franței, a postat pe rețelele de socializare un mesaj prin care prezintă prietenilor ucraineni, în numele țării sale, sincere condoleanțe după moartea ministrului ucrainean de Interne.