Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Unde se depun și cum se soluționează plângerile privind campania electorală desfășurată online
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Unde se depun și cum se soluționează plângerile privind campania electorală desfășurată online

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 9 aprilie 2025
Distribuie
Foto: Freepik

Persoanele care identifică, atât pe perioada campaniei electorale, cât și în preziua și ziua votului, materiale publicitare politice online neconforme pe platformele online foarte mari pot transmite o plângere către Biroul Electoral Central (BEC). Dacă plângerea este întemeiată, BEC emite o decizie de a acționa împotriva conținutului ilegal, care este transmisă platformelor online foarte mari prin intermediul Autorității Electorale Permanente (AEP). Campania electorală se derulează în perioada 04 aprilie – 03 mai, ora 07:00.

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), în calitate de coordonator al serviciilor digitale național, a lansat o secțiune în care pot fi identificate informațiile necesare. Secțiunea mai cuprinde ghidul de prevenire și combatere a acțiunilor de dezinformare a alegătorilor realizat de Autoritatea Electorală Permanentă, precum și informații despre cum se raportează un posibil conținut ilegal pe marile platforme online.

Mecanismul de soluționare a plângerilor privind campania electorală online

Persoanele care identifică, atât pe perioada campaniei electorale, cât și în preziua sau ziua votului, materiale publicitare politice online neconforme pot să transmită o plângere, conform modelului pus la dispoziție de Biroul Electoral Central, aici.

Dacă materialele publicitare politice online neconforme sunt găzduite pe o platformă foarte mare, plângerea trebuie transmisă BEC.

Plângerile cu privire la materialele publicitare politice neconforme care sunt găzduite online, dar nu pe marile platforme, se trimit către birourile electorale județene, birourile electorale ale sectoarelor municipiului București sau Biroului electoral nr. 48 pentru secțiile de votare din străinătate, după caz.

Biroul Electoral Central, birourile electorale județene, birourile electorale ale sectoarelor municipiului București și biroul electoral pentru secțiile de votare din străinătate au calitatea de autorități relevante, conform OUG nr. 1/2025 privind unele măsuri pentru organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Președintele României din anul 2025 și alegerilor locale parțiale din anul 2025.

robert negoita
Primarii marilor orașe, în frunte cu PSD-istul Robert Negoiță, se revoltă împotriva Guvernului Dăncilă
28 ianuarie 2019

În funcție de platforma online vizată, autoritatea relevantă emite o decizie pentru soluționarea plângerilor, în situația în care conținutul reclamat este identificat ca ilegal. Decizia de a acționa împotriva conținutului ilegal se comunică de îndată Autorității Electorale Permanente. AEP va transmite decizia către platformele care trebuie să elimine materialul publicitar în cauză.

Deciziile Biroului Electoral Central pot fi contestate la Curtea de Apel București, în termen de 48 de ore de la afișarea acestora pe pagina de internet a Biroului Electoral Central. 

Totodată, deciziile se aduc la cunoștință publică prin emiterea unui comunicat de presă și prin afișare la loc vizibil la sediul biroului electoral emitent și pe pagina de internet a acestuia.

Regulamentul privind serviciile digitale

Regulamentul privind serviciile digitale nu împuternicește coordonatorii serviciilor digitale să se pronunțe cu privire la legalitatea sau veridicitatea conținutului online, ci creează mecanisme de diligență pentru ca platformele online să protejeze drepturile fundamentale. Astfel, Regulamentul privind serviciile digitale nu urmărește să se ajungă la moderarea excesivă a conținutului din mediul online, ci are în vedere ca platformele online să gestioneze conținutul utilizatorilor în mod diligent, consecvent, transparent și conform legii, în special respectând dreptul fundamental la libertatea de exprimare și informare.

CCR amână până luni, după alegerile parlamentare, decizia privind renumărarea voturilor
29 noiembrie 2024

Pentru a proteja libertatea de exprimare, Regulamentul privind serviciile digitale obligă platformele online să:

- Publicitate -
  • explice clar în termenii și condițiile lor cum moderează conținutul și să aplice aceste reguli în mod consecvent și echitabil;
  • ofere utilizatorilor expuneri detaliate cu privire la motivele pentru care conținutul sau contul lor a fost restricționat sau eliminat;
  • creeze sisteme interne de soluționare a plângerilor, care permit utilizatorilor să conteste deciziile de moderare direct la furnizorul platformei online.

ANCOM este coordonator național al serviciilor digitale, fiind responsabilă de supravegherea aplicării Regulamentului privind serviciile digitale în România.

În calitate de coordonator, ANCOM verifică modul în care furnizorii de servicii intermediare, stabiliți sau care au reprezentantul legal desemnat pe teritoriul României, respectă obligațiile ce le revin conform Regulamentului privind serviciile digitale.

Trebuie înțeles că rolul ANCOM nu presupune, în niciun fel, moderarea de conținut. Aceasta este și rațiunea pentru care plângerile referitoare la conținutul ilegal nu sunt soluționate de către ANCOM, ci de către autoritățile relevante, adică acele autorități care au atribuții de supraveghere și control pe un anumit domeniu. Instituțiile sau autoritățile publice ce dețin atribuții cu privire la supravegherea unui anumit sector sau domeniu de activitate în mediul offline au competențe și în mediul online, conform Regulamentului privind serviciile digitale.

ANCOM se poate pronunța cu privire la un conținut ilegal doar în acele situații în care Autoritatea este desemnată, prin normele legale în vigoare, în mod expres, ca autoritate relevantă (de exemplu, ANCOM are rolul de autoritate de supraveghere și control în ceea ce privește punerea pe piaţă a echipamentelor radio sau în ceea ce privește compatibilitatea electromagnetică).

La alegerile prezidențiale din luna mai 2025, ANCOM, alături de Autoritatea Electorală Permanentă, Ministerul Afacerilor Interne, Consiliul Național al Audiovizualului, Directoratul Național de Securitate Cibernetică și Ministerul Afacerilor Externe, face parte din personalul tehnic auxiliar al Biroului Electoral Central.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Dezvoltarea primului spital smart din România – un proiect al Microsoft în colaborare cu Universitatea de Medicină „George Emil Palade” din Târgu Mureș
Articolul următor Campionii încrederii în România. Rezultate și provocări pentru branduri în era post-adevărului
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Zone automatizate” ale NATO de apărare la granița cu Rusia, găzduite de România, Polonia și Finlanda
Extern
ANAF lansează ANA – asistentul virtual al contribuabililor
Fiscalitate
Aproape 90% dintre organizații preferă modele SOC externalizate sau hibride
IT

RSS Știri Financiare

  • Piața creditelor ipotecare în 2025: Creștere de 6,4%, recorduri în Ilfov și Cluj, scădere abruptă în Iași
  • 130.000 de români au optat pentru fondul de pensii facultative Raiffeisen Acumulare
  • Automobilul Dacia Bigster cu numărul 100.000 a fost produs la uzina din Mioveni
  • ENEVO Group are în construcție un portofoliu de peste 1,5 GW în proiecte de energie regenerabilă
Nelu Tataru
Politic

Moțiunea împotriva ministrului Sănătăţii, la vot

4 minute
protest dragnea mae
Politic

Protest la Ministerul Afacerilor Externe: „Slugile lui Dragnea”

0 minute
business
Politic

Guvernul va înființa Registrul Național de Franciză

2 minute
Actualitate

Procurorii au cerut arestarea preventivă a lui Horațiu Potra, a fiului și fratelui acestuia și a altor 18 persoane anchetate în dosarul în care este acuzat și Călin Georgescu

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?