Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: UniCredit Bank le oferă clienților posibilitatea retragerii de numerar în euro
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

UniCredit Bank le oferă clienților posibilitatea retragerii de numerar în euro

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 aprilie 2021
Distribuie
foto: start-up.ro

Începând cu data de 1 aprilie 2021, UniCredit Bank adaugă în oferta sa de servicii și posibilitatea retragerilor de numerar în euro de la anumite multifuncționale de tip BNA din rețeaua UniCredit, în 12 orașe din țară. Retragerile se vor face doar cu bancnote în valoare de 50 euro.

Terminalele de tip BNA de la care vor putea fi realizate retrageri în numerar în euro sunt amplasate în sucursalele UniCredit Bank și vor fi disponibile în două etape: din 1 aprilie în București (Sucursalele Militari, N. Grigorescu și Piața Presei Libere), urmând ca din 5 aprilie să devină operaționale și în alte 11 orașe (Bacău, Vaslui, Suceava, Botoșani, Bistrița, Reghin, Brașov, Râmnicu Vâlcea, Ploiești, Slatina și Reșița), iar în viitor, rețeaua să fie extinsă progresiv.

Antoaneta Curteanu, Vicepreședinte Retail, UniCredit Bank: „Venim în întâmpinarea clienților noștri cu o nouă facilitate – posibilitatea de a retrage numerar și în euro de la terminalele din rețeaua UniCredit Bank, beneficiind de comisioane mai reduse comparative cu cele de la ghișeu. Este un pas în plus pe care îl facem în direcția adoptării unui model multichannel, bazându-ne pe investițiile realizate în mobile banking, call center, internet banking și sucursale paperless. Dacă ne uităm în portofoliul nostru, 98% dintre retragerile de numerar în lei și 60% din depunerile de numerar sunt non-casierie, prin mașinile multifuncționale; ne așteptăm, ca atare, ca noua opțiune pe care o oferim clienților noștri să fie foarte bine primită”.

Concret, clienții UniCredit Bank care dețin un card de debit emis de bancă vor putea retrage numerar în euro de la aceste terminale, comisioanele practicate pentru aceste operațiuni fiind inferioare celor pentru operațiuni similare la ghișeu (conform listei de Comisioane și dobânzi clienți persoane fizice). În cazul în care cardul utilizat pentru retragerea de numerar este atașat unui cont curent deschis într-o monedă diferită de euro, schimbul valutar se realizează la cursul practicat de UniCredit Bank la momentul efectuării conversiei, iar cursul valutar este comunicat pe ecranul terminalului înainte de efectuarea tranzacției. Limitele pentru retragerile de numerar la BNA în euro sunt cele valabile pentru retragerile de numerar în lei (contravaloarea în euro), stabilite contractual în funcție de tipul de card deținut.

Pe site-ul http://www.unicredit.ro poate fi consultată lista terminalelor UniCredit Bank ce permit acest tip de operațiune, cât și adresa sucursalelor unde se află amplasate acestea, aici.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Apel_v.simplificata_M_16_19.03 APEL DE SELECȚIE MĂSURA 19.2_16/3A (varianta simplificată) „SPRIJIN PENTRU COOPERAREA ȘI ASOCIEREA ACTORILOR LOCALI ÎN SCOPUL PROMOVĂRII DE ACTIVITĂȚI PRIVIND DEZVOLTAREA LANȚURILOR SCURTE DE APROVIZIONARE ȘI A PIEȚELOR LOCALE”
Articolul următor Endava anunţă achiziţia companiei americane Levvel LLC
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

FPTR: Proiectul MEDAT privind clasificarea turistică trebuie refăcut, nu trecut formal prin dezbatere publică
Turism
Românii cheltuiesc cu 17% mai mult la mall decât acum doi ani, peste rata inflației
Actualitate
Ordinul European de Merit a fost decernat primilor laureați
Extern

RSS Știri Financiare

  • The Beauty Hub by Băneasa Shopping City revine cu o nouă ediție dedicată universului premium de beauty
  • Prima casă cu credit ipotecar: ghid complet pas cu pas
  • Cum să alegi cel mai bun CRM pentru echipa de vânzări?
  • Datoriile firmelor la stat au depășit 77 miliarde lei în primul trimestru din 2026
Finanțe și Bănci

MDLPA: Plăți de aproape 135 de milioane de lei, pentru investiții realizate prin PNDL

2 minute
Finanțe și Bănci

România accelerează bugetarea verde. Etichetarea cheltuielilor bugetare și fiscale pentru anul 2025 a fost finalizată cu succes 

3 minute
Finanțe și Bănci

Accesarea fondurilor europene, sprijinită de Banca Europeană pentru Reconstrucție și dezvoltare

4 minute
Finanțe și Bănci

Directorii financiari din România sunt mai optimiști decât în 2020

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?