Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Xi Jinping și Kassym-Jomart Tokeyev au avut o conferință de presă comună. Cei doi au convenit aprofundarea încrederii politice
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Xi Jinping și Kassym-Jomart Tokeyev au avut o conferință de presă comună. Cei doi au convenit aprofundarea încrederii politice

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 3 iulie 2024
Distribuie
Foto: CFP

Declarația comună China-Kazahstan, semnată după convorbirea dintre cei doi lideri de stat, a direcționat parteneriatele bilaterale, iar încheierea unei serii de acorduri în economie, comerț, infrastructură, energie, agricultură, știință, tehnologie și schimburile interumane oferă forță dezvoltării calitative a acestei legături, a declarat miercuri președintele Chinei, Xi Jinping, la o conferință de presă susținută la Astana împreună cu președintele Kassym-Jomart Tokeyev.

Xi Jinping a declarat că prietenia chino-kazahă are rădăcini pe vechiul Drum al Mătăsii de peste 1000 de ani, adăugând că relația de 32 de ani dintre cele două state a ajuns la nivel de parteneriat cuprinzător. Prietenia generațională, încrederea reciprocă mare, cât și solidaritatea sunt aspectele principale ale relațiilor bilaterale. Cei doi lideri de stat au convenit să aprofundeze încrederea politică reciprocă, să promoveze interconectivitatea strategiilor de dezvoltare și să protejeze în comun interesele esențiale ale celor două state.  

În domeniul economic, a fost stabilit un nou obiectiv de dublare cât mai rapidă a schimburilor comerciale chino-kazahe, s-a ajuns la un consens privind aprofundarea în economie, comerț, investiții, energie, industria aerospațială, capacitatea de producție și interconectivitate.      

În domeniul cultural, China a decis deschiderea celui de-al doilea Atelier Luban, profilat pe educația profesională în Kazahstan, și organizarea în 2025 a Anului Turistic China aici. Cei doi lideri au mai convenit să extindă colaborările în mass-media, think-tankuri, filme și la nivel de autorități locale.  

Pe plan politic, cele două state vor intensifica cooperările în afacerile internaționale și în cadrul organizațiilor internaționale, vor materializa inițiativele de dezvoltare, securitate și civilizație globală, prezentate de președintele Xi Jinping și vor promova multipolarizarea mondială bazată pe principiul egalității, cât și globalizarea economică inluzivă. China sprijină aderarea Kazahstanului la BRICS, a mai adăugat președintele Xi la conferința de presă. 

La rândul său,  Kassym-Jomart Tokeyev a spus că China este un bun vecin, un partener strategic multilateral, dar și cel mai mare partener comercial și investitor al țării. De-a lungul istoriei, China nu a deteriorat niciodată interesele Kazahstanului. Cele două state au poziții similare în multe aspecte internaționale și regionale și perseverează pe calea diplomației pașnice. Kazahstanul își va conjuga eforturile cu China pentru fructificarea mai departe a relațiilor bilaterale în „următoarele trei decenii de aur”, a punctat președintele Tokeyev.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Producția anuală de vehicule electrice din China a depășit 10 milioane de unități
20 decembrie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Consiliul Concurenței a actualizat ”Monitorul prețurilor” cu o secțiune dedicată produselor cu prețuri plafonate
Articolul următor Difuzarea în premieră în Kazahstan a sezonului III al serialului TV „Literatura clasică citată de Xi Jinping”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NHL playoffs: Philadelphia Flyers sunt on-fire: 3-0 la general cu Pittsburgh Penguins
Sport
România reduce deficitul bugetar ESA la 7,9% din PIB în 2025 – cea mai amplă corecție fiscală din Uniunea Europeană 
Fiscalitate
Hidroelectrica obține finanțare din Fondul pentru Modernizare pentru proiectul de stocare cu baterii de la Porțile de Fier II
Energie

RSS Știri Financiare

  • Cât costă prevenția medicală în 2026? Analizele și investigațiile de bază pot ajunge și la 6.000 de lei
  • Furnizorii români, exporturi de aproape 80 milioane euro în 2025 prin intermediul Lidl
  • Tavex a vândut aproape 500 kilograme de aur pe plan local în 2025
  • Platforma europeană de investiții pentru proiecte imobiliare InRento se lansează în România
Actualitatea din China 

AIEA: Centrala nucleară de la Zaporojie restabilește energia externă

1 minute
Actualitatea din China 

Poveşti din Xinjiang – pilaf cu carne de miel

0 minute
Actualitatea din China 

Întâlnire Wang Yi-Lee Hsien Loong

3 minute
Actualitatea din China 

Franklin Spinney, fost oficial al Departamentului de Apărare al SUA: „SUA sunt cel mai mare beneficiar al conflictului dintre Rusia și Ucraina”

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?