Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Xi Jinping și Lawrence Wong: 35 de ani de relații China-Singapore și un angajament comun pentru stabilitate globală
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Xi Jinping și Lawrence Wong: 35 de ani de relații China-Singapore și un angajament comun pentru stabilitate globală

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 24 iunie 2025
Distribuie
Foto: CRI online

Președintele chinez Xi Jinping s-a întâlnit marți dimineață, la Beijing, cu prim-ministrul din Singapore, Lawrence Wong, aflat într-o vizită oficială în China. Întrevederea a avut loc în contextul aniversării a 35 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre cele două țări.

Xi Jinping l-a felicitat pe Wong pentru realegerea în funcție și a evidențiat caracterul stabil și sănătos al relațiilor bilaterale, consolidate de-a lungul timpului prin încredere reciprocă și cooperare practică. În acest sens, a menționat proiecte emblematice precum Parcul Industrial Suzhou, considerat un model de colaborare regională.

Xi a declarat că cele două părți ar trebui să învețe din experiența acumulată, să ducă mai departe tradiția bunelor relații și să facă în așa fel încât copacul prieteniei China-Singapore să înflorească.

Xi a subliniat că relația bilaterală trebuie privită dintr-o perspectivă strategică și pe termen lung. El a încurajat integrarea mai profundă a Singapore în inițiativa „O centură, un drum” și a reiterat convingerea Chinei că „lumea nu se poate întoarce la hegemonie sau la legea junglei”.

China este dispusă să colaboreze cu Singapore pentru a promova o lume multipolară, echitabilă și o globalizare economică incluzivă, pentru un viitor global de pace, securitate și prosperitate, a adăugat Xi.

La rândul său, premierul Lawrence Wong a reafirmat atașamentul țării sale față de relația cu China, menționând că Singapore a susținut constant politica unei singure Chine și se opune „independenței Taiwanului”.

Wong a subliniat dorința de a valorifica pe deplin oportunitățile oferite de dezvoltarea Chinei, prin extinderea comerțului, a investițiilor și a cooperării în domenii de viitor precum economia digitală, inteligența artificială și energia verde. Totodată, el a pledat pentru întărirea cooperării în cadrul platformelor multilaterale, în vederea susținerii multilateralismului și ordinii internaționale bazate pe reguli.

CIIE 2021
Ce produse hi-tech au atras atenția la Expoziția de Importuri din Shanghai
8 noiembrie 2021

China va juca un rol tot mai important în menținerea păcii și stabilității globale, a declarat prim-ministrul singaporez.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Shen Haixiong, întâlnire cu Thomas Bach și Kirsty Coventry
Articolul următor Kirsty Coventry preia conducerea Comitetului Internațional Olimpic: prima femeie și primul președinte CIO din Africa
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Prin antica Atena
Cultură și Educație
Nicușor Dan convoacă luni o nouă rundă de negocieri cu liderii PSD, PNL, USR și UDMR
Politic
Cseke Attila: Am creat 410 locuri noi în creșe pentru cei mici, în județul Bihor, și aproape 5.000 în toată România
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 6 greșeli frecvente ale începătorilor în casino online și cum să le eviți
  • Am intrat în era AI: peste 8 din 10 români folosesc inteligența artificială
  • Insolvențele au crescut cu 43% în primul semestru din 2026. Agricultura și industria intră în zona de risc
  • Aplicația Cargus Mobile depășește pragul de 3,6 milioane de descărcări
Actualitatea din China 

China, o piață în creștere

4 minute
Actualitatea din China 

Convorbire Xi Jinping – Gustavo Petro, președintele Columbiei, la Beijing

1 minute
militari afghanistan
Actualitatea din China 

China cere anchetă internațională pentru misiunile militare americane

1 minute
Actualitatea din China 

Mesajul președintelui Xi Jinping, ținut la APEC 2023

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?