Președintele Chinei, Xi Jinping, a declarat în repetate rânduri că modernizarea cu specific chinezesc nu poate avea succes fără transmiterea și promovarea tradițiilor.
Kong Jun din orașul Tianjin s-a numărat printre cei care au vizitat Strada Culturii în timpul vacanței ocazionate de Sărbătoarea Primăverii – Anul Nou chinezesc. Acesta a declarat că se simte mândru pentru că Sărbătoarea Primăverii a fost inclusă în 2024 în lista Patrimoniului Cultural al UNESCO.

În ajunul Anului Nou chinezesc din 2024, Xi Jinping a fost aici pentru a sărbători alături de localnici cea mai importantă sărbătoare a chinezilor, arătând că trebuie promovate zonele vechi, istorice, pentru a fi protejate în cadrul orașelor modernizate.
În ultimul an, administratorii Străzii Culturii au respectat solicitarea președintelui Xi și au introdus 30-40 de produse vechi și magazine cu artizanat tradițional, reușind să ofere o nouă experiență vizitatorilor.

În 2020, Xi Jinping a vizitat, înainte de Sărbătoarea Primăverii, un sat locuit de etnici wa din provincia Yunnan, fiind informat cu privire la eforturile depuse pentru vitalizarea mediului rural și îmbunătățirea nivelului de trai al locuitorilor. Acesta a solicitat promovarea vitalizării rurale, pe baza formării unei societăți cu o viață decentă.
În ultimii cinci ani, autoritățile locale au acordat un sprijin deosebit turismului. Satul a primit, în 2024, 430.000 turiști și a realizat venituri turistice de peste 6,4 milioane yuani. Veniturile disponibile pe cap de locuitor au depășit 24.000 yuani, fiind de două ori mai mari față de nivelul de acum cinci ani.