Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Zeci de studenți arestați în cadrul unui protest pro-palestinian la Universitatea Columbia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Zeci de studenți arestați în cadrul unui protest pro-palestinian la Universitatea Columbia

Mariana Butnariu
Autor
Mariana Butnariu
Publicat 8 mai 2025
Distribuie

Poliția a arestat zeci de studenți de la Universitatea Columbia care au pus stăpânire, ieri, pe o parte din biblioteca principală a școlii. A fost una dintre cele mai mari demonstrații pro-palestiniene din campus, după valul de proteste de anul trecut împotriva războiului Israelului din Gaza.

Cel puțin 70 de studenți, cu mâinile încătușate, au fost văzuți încărcați în dube și autobuze ale Departamentului de Poliție din New York, în fața Bibliotecii Butler, în timp ce ofițerii NYPD au străbătut clădirea cu șase etaje pentru a aduna alți protestatari care au refuzat să plece.

Poliția a sosit în forță în campus, la cererea oficialilor din Columbia, care au spus că demonstranții studenți ocupau sala principală de lectură de la etajul doi a bibliotecii.

Videoclipurile și fotografiile de pe rețelele de socializare au arătat protestatari, cei mai mulți purtând măști, stând pe mese, bătând tobe și desfășurând pancarte pe care scriau „Strike For Gaza” și „Liberated Zone” sub candelabrele sălii de lectură Lawrence A. Wein.

Columbia a fost taxată de Trump

Președintele american Donald Trump a atacat Columbia din cauza protestelor pro-palestiniene din campus de anul trecut, spunând că acestea sunt antisemite și au arătat că nu protejează studenții evrei. Protestatarii studenți, inclusiv unii organizatori evrei, răspund că Trump și colegii politici conservatori care sunt puternic pro-Israel confundă pe nedrept protestele pro-palestiniene și antisemitismul.

Consiliul de administrație al Columbia a negociat cu administrația Trump, care a anunțat în martie că a anulat granturi de sute de milioane de dolari acordate universității pentru cercetare științifică.
Universitatea a spus că a lucrat pentru a combate antisemitismul și alte prejudecăți în campusul său, încercând să respingă acuzațiile grupurilor pentru drepturile civile că cedează intruziunilor guvernamentale asupra libertății academice.
Universitatea Columbia a anunțat miercuri seara că a solicitat asistență NYPD „pentru asigurarea clădirii” și că doi dintre oficialii săi de siguranță publică au fost răniți în confruntare, potrivit Reuters.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior În luna martie turismul a continuat să scadă
Articolul următor 7 din 10 români dedică sub 30 de minute mesei principale a zilei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Donald Trump respinge acuzațiile de conflict de interese privind averea familiei sale
Extern
Ilie Bolojan, mesaj de Ziua Independenței SUA: Am încredere în viitorul relației dintre țările noastre
Actualitate Politic
Căldura extremă a provocat anularea manifestărilor de 4 iulie în mai multe state americane
Extern

RSS Știri Financiare

  • Tendințe actuale în video marketing pe care orice business ar trebui să le implementeze – ce funcționează pe social media în 2026
  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
Extern

Francezii i-au adus luni un ultim omagiu fostului președinte Jacques Chirac, în prezența a numeroși lideri internaționali

3 minute
Extern

La Beijing, Emmanuel Macron și Xi Jinping și-au reafirmat opoziția față de recurgerea la arma nucleară

2 minute
Extern

Rusia livrează 27 tone ajutor umanitar civililor din Fâșia Gaza

1 minute
Extern

Venezuela își numește un președinte interimar după arestarea lui Nicolás Maduro în SUA

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?