Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ziua Marinei Române – 15 august
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Ziua Marinei Române – 15 august

Mariana Butnariu
Autor
Mariana Butnariu
Publicat 15 august 2025
Distribuie

În fiecare an, pe 15 august, România își omagiază marinarii și tradiția navală prin sărbătoarea Zilei Marinei Române. Data coincide cu Adormirea Maicii Domnului, ocrotitoarea spirituală a marinarilor, conferind evenimentului o semnificație religioasă și simbolică puternică.

Prima celebrare oficială a avut loc în anul 1902, la Constanța, pe crucișătorul Elisabeta. Sărbătoarea a fost gândită ca un moment de recunoștință față de marinarii militari și civili, dar și ca o ocazie de a aduce publicului mai aproape universul vieții pe mare și pe fluviu. De-a lungul deceniilor, manifestările au evoluat, îmbinând tradițiile militare cu spectacole și demonstrații navale.

Ziua Marinei Române 2025 – Program la Constanța

Vineri, 15 august 2025, peste 3.500 de militari români și străini, 28 de nave, 25 de ambarcațiuni rapide și aproximativ 20 de aeronave participă la manifestările organizate pe faleza din fața Comandamentului Flotei din Constanța și în raionul maritim din apropiere.

Evenimentele includ secvențele de instruire ale Exercițiului naval întrunit „Forțele Navale Române 2025 – FNR 25”.
Participă 19 nave ale Forțelor Navale Române, trei ale Gărzii de Coastă, trei ale Agenției Române de Salvare a Vieții Omenești pe Mare, două nave ale Forțelor Navale ale Turciei (o fregată și o corvetă) și o fregată a Forțelor Navale ale Bulgariei.
Programul este completat de 25 de ambarcațiuni rapide de tip RHIB, aeronave ale Forțelor Navale și Aeriene Române, precum și ale partenerilor străini.

Spectacolul maritim va fi îmbogățit de trei aeronave ale Aeroclubului României și de zeci de veliere civile care vor defila pe mare. La eveniment și-a anunțat prezența și premierul Ilie Bolojan.

- Publicitate -

Tradiții și ceremonii

Pe lângă demonstrațiile navale, Ziua Marinei cuprinde:

  • Ceremonii militare și religioase în porturile și orașele dunărene;
  • Parade navale și arborarea drapelelor;
  • Depuneri de coroane și ancore de flori în memoria eroilor marinari;
  • Retragerea cu torțe și spectacole de artificii încheind festivitățile.

Programul evenimentelor de Ziua Marinei în restul orașelor

La Mangalia, Ziua Marinei va fi marcată, între orele 10:00 – 12:30, printr-o ceremonie militară şi prin desfăşurarea Exerciţiului naval întrunit FNR 25.10, în zona falezei portului turistic. Începând cu ora 21:00, marinarii militari din Mangalia se vor retrage cu torţe, în acordurile Muzicii Militare a Diviziei 2 Infanterie „Getica„.

La Brăila, publicul este invitat pe faleza Dunării, în zona Morii Violatos, unde va putea asista, în intervalul orar 10:00 – 12:30, la ceremonia militară şi la secvenţele fluviale ale Exerciţiului naval întrunit FNR 25.10. Începând cu ora 20:30, Muzica Militară a Garnizoanei Brăila va însoţi militarii participanţi la retragerea cu torţe, pe Calea Călăraşilor.

La Tulcea, vineri, între orele 10:00 – 12:30, publicul este invitat pe faleza Dunării, unde vor fi prezentate secvenţele fluviale ale Exerciţiului naval întrunit FNR 25.10 de către militarii de la bordul navelor şi se vor desfăşura tradiţionalele jocuri marinăreşti.

La Galaţi, Ziua Marinei Române va fi sărbătorită vineri, de la ora 17:00, în zona Elice, pe faleza Dunării, printr-o ceremonie militară şi religioasă, urmată de secvenţele fluviale ale Exerciţiului naval întrunit FNR 25.10 şi de parada navelor militare.

- Publicitate -

La Bucureşti, în intervalul orar 09:00 – 10:00, Ziua Marinei Române va fi marcată printr-o ceremonie militară şi religioasă, care se va desfăşura la Monumentul Eroilor Marinari din Parcul „Regele Mihai I” (Parcul Herăstrău, zona debarcader).

Ziua Marinei Române este un moment în care comunitățile maritime și fluviale își reafirmă legătura cu marea, Dunărea și tradiția navală. Este o celebrare a curajului, disciplinei și spiritului de echipă – valori definitorii pentru marinari.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Crucea creștină – simbolul trupului omului îmbrățișând necuprinsul
Articolul următor Putin a făcut o escală în Magadan înainte de summitul cu Trump în Alaska
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Stâncă detonată de armată pentru a ajunge mai multă apă din Dunăre la centrala de la Cernavodă
Actualitate
Trei morți și 21 de răniți în urma unei explozii la un restaurant exclusivist din Moscova
Extern
Un avion turistic cu 13 persoane s-a prăbușit la situl liniilor Nazca din Peru
Extern

RSS Știri Financiare

  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
  • Gigantul canadian Couche-Tard va prelua proprietarul magazinelor Froo într-o tranzacție de 8,7 miliarde dolari
  • Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
  • Baze de date firme: cum găsești clienți noi pentru vânzări
Actualitate

Pandemia a scăzut doar temporar interesul pentru mașinile electrice

6 minute
Actualitate

Noul SUMAL a intrat în vigoare în prima zi a lunii noiembrie

5 minute
camera de comert efqm
Actualitate

Modelul EFQM de excelență în afaceri, promovat de CCIB

6 minute
Sorina Pintea
Actualitate

Simpozionul privind controlul cancerului

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?