Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ​Românii pot investi în titlurile de stat Tezaur și în luna ianuarie 2021
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

​Românii pot investi în titlurile de stat Tezaur și în luna ianuarie 2021

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 28 decembrie 2020
Distribuie
foto: zcj.ro

Ministerul Finanțelor Publice emite, începând cu 4 ianuarie 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului Tezaur, cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,25%, 3,5% și 3,75%, potrivit unui comunicat de presă.

Titlurile de stat pot fi cumpărate:

  • Între 4-27 ianuarie de la unitățile Trezoreriei Statului;
  • Între 4-25  ianuarie prin Compania Națională Poșta Română pentru mediul rural și 4-26 ianuarie pentru mediul urban prin Compania Națională Poșta Română.

Titlurile de stat sunt în formă dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Dobânda este plătită la termenele prevăzute în prospectul de emisiune. De asemenea, titlurile de stat emise în cadrul Programului Tezaur sunt transferabile și se pot răscumpăra în avans. Un investitor poate efectua una sau mai multe subscrieri în cadrul unei emisiuni.

Sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii. A fost eliminată plafonarea sumelor care pot fi investite de persoanele fizice în cadrul acestor emisiuni.

Investitorii au posibilitatea anulării subscrierilor deja efectuate prin depunerea unei cereri doar în perioada de subscriere.

În cazul decesului, dreptul de proprietate asupra titlurilor de stat se transferă moștenitorilor, care prezintă documentele legale ce le atestă calitatea.

Alternativa de economisire a Ministerului Finanțelor Publice se bucură de un interes crescut al românilor, veniturile/câștigurile aferente fiind neimpozabile.

Credit Agricole, în sistemul RoClear
26 octombrie 2021

Fondurile obținute de Ministerul Finanțelor Publice în calitate de emitent, ca urmare a emisiunii de titluri de stat, vor fi utilizate pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cu excepţia preţurilor, tendinţe pe minus în economie
Articolul următor comunicat granturi capital de lucru POAD: 79,28 milioane euro solicitate la rambursare
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ministrul Culturii a demisionat după ce a fost făcută publică o înregistrare în care înjura „interesul național“
Cultură și Educație
Hidroelectrica semnează contractul pentru construirea Centralei Electrice Fotovoltaice Tudor Vladimirescu
Energie
Bucharest Design Festival 2026
Bucharest Design Festival 2026. Peste 100 de artişti, designeri şi arhitecți expun timp de o lună
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea europenilor spun că ar cumpăra o mașină „Made in China”
  • McDonald’s caută 500 de angajați în România. Ce salarii oferă?
  • AFI achiziționează șase parcuri de retail din Baia Mare, Bârlad, Ploiești, Roman, Sfântu Gheorghe și Zalău
  • Începând cu 1 iunie, supermarketul online Sezamo livrează și la Ploiești
Finanțe și Bănci

Un nou pas în finanțarea tranziției către economia net zero: Garanti BBVA România contribuie cu 48 mil. euro la creditul sindicalizat contractat de Ford Otosan România

3 minute
Finanțe și Bănci

Tratamentul fiscal al tranzacțiilor cu criptomonede

9 minute
Finanțe și Bănci

Mai sunt două zile de înscriere pentru programul de educație financiară. Cursurile sunt destinate elevilor în clasa a X-a – a XII-a

2 minute
Finanțe și Bănci

Binance Research prezintă tendințele lunii în cripto: Tendință modest ascendentă în martie, maxim istoric pentru Bitcoin și capitalizare mai mare cu 16%

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?