Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Liberty Steel a convenit cu ArcelorMittal un acord pentru achiziționarea altor trei fabrici siderurgice în Europa
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Liberty Steel a convenit cu ArcelorMittal un acord pentru achiziționarea altor trei fabrici siderurgice în Europa

Irina Băncilă
Autor
Irina Băncilă
Publicat 2 noiembrie 2018
Distribuie

Compania britanică Liberty Steel, care recent a convenit achiziționarea combinatului de la Galați, se pregătește pentru o nouă expansiune de proporții a capacității de producție a oțelului pe teritoriul Europei continentale, în urma unui acord condiționat, care a fost făcut oficial, în vederea achiziționării de la Arcelor Mittal a două fabrici de prelucrare a oțelului prin rulare la rece în Belgia și una în Luxemburg.

Liberty, parte din grupul GFG Alliance deținut de Sanjeev Gupta, a convenit un acord condiționat în vederea achiziționării siturilor industriale Flemalle și Tilleur de lângă Liege, Belgia, în cadrul cărora își desfășoară activitatea un număr total de 720 de angajați și situl industrial Dudelange, Luxemburg, care are un număr de 225 de angajați.

Această achiziție susține planul de extindere pe care grupul îl are în Europa și care a fost făcut public în anunțul dat de companie pe data de 12 octombrie prin care menționa acordul condiționat cu ArcelorMittal pentru achiziția unor mari topitorii integrate la Galați, în România, și Ostrava, în Republica Cehă, precum și achiziționarea unor fabrici la Skopje, în Macedonia, și la Piombino, în Italia. În total, aceste unități înglobează un total de 12.500 de angajați, dintre care 5.600 la Combinatul de la Galați.

Cele două acorduri vor intra în vigoare odată cu aprobarea lor de către Comisia Europeană după îndeplinirea procedurilor impuse de către autoritățile locale, inclusiv încheierea informării și consultării primăriilor locale și Comitetelor Europene de Întreprindere (European Works Councils).

Siturile industriale de la Liege și Dudelange, împreună cu fabricile din Europa de Est și Italia, reprezintă active profitabile care consolidează prezența preponderentă a grupului Liberty în Europa continentală.

Aceste active includ și fabrica Liberty Wheels France de la Chateauroux, care în urma achiziției iminente a acesteia de la Rio Tinto, va include și cea mai mare topitorie de aluminiu din Europa, localizată în Dunkerque.

Făcând referire la fabricile din Belgia și Luxemburg, directorul executiv al GFG Alliance, Sanjeev Gupta, a spus: “Acestea sunt bunuri patrimoniale care se fac remarcate prin calitatea sporită și forța de muncă competentă și experimentată, pe care le primim cu brațele deschise în rețeaua pe care o clădim în Europa și care devine din ce în ce mai puternică și în Alianța GFG. Scopul nostru va fi acela de a dezvolta relații strânse de colaborare cu guvernele, sindicatele și cu celelalte părți interesate din toate aceste țări în vederea optimizării și creșterii valorii acestor active de o importanță deosebită atât pentru economia la nivel local, cât și pentru economia la nivel național”.

Numărul companiilor de impact în insolvență iminentă crește cu 18%, iar cele aflate în dificultate sunt la maximul din 2013 până în prezent
8 octombrie 2024

Jay Hambro, directorul de investiții al alianței GFG Alliance, a adăugat: “Aceste fabrici fac obiectul unei încorporări importante și logice în lanțul nostru de distribuție integrat european, care este în proces de extindere. Prin pătrunderea pe aceste piețe-cheie și marcarea extinderii teritoriale, punem baze durabile și ne consolidăm poziția competitivă la nivel internațional. Suntem încântați de integrarea acestor fabrici în flota noastră și de extinderea modelului nostru de afaceri inovativ, care se bazează pe menținerea nivelului de competență, integrarea pe verticală și asigurarea unei producții durabile în aceste locații excepționale”.

Ultimele trei fabrici reprezintă o a doua parte dintr-un ansamblu total de vânzări de locații asupra cărora ArcelorMittal și autorităţile europene care se ocupă cu reglementarea în domeniul concurenței au convenit în scopul achiziționării gigantului siderurgic Ilva, care este cel mai mare producător de produse plate din oțel carbon. Liberty a colaborat îndeaproape cu ArcelorMittal întru elaborarea unei tranzacționări care să satisfacă cerințele impuse de către Comisia Europeană și să creeze un viitor sigur pentru aceste afaceri în cadrul alianței GFG Alliance.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Investitii REGIO 2014-2020 in orasele mici din judetul Brasov
Articolul următor Klaus Iohannis, întrevedere cu premierul britanic Theresa May, pe 14 noiembrie
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Instituțiile UE și toți actorii relevanți trebuie să lucreze împreună pentru a consolida cooperarea civilă și militară
Actualitate
Constructorii de la Șantierul Naval Mangalia au depășit limita răbdării: “Salariații nu mai pot rezista fără a fi plătiți pentru munca depusă”
Actualitate
Corupția și dezinformarea, menționate printre principalele pericole la adresa securității României
Actualitate Politic

RSS Știri Financiare

  • 3 din 4 doze de aluminiu comercializate în România sunt reciclate
  • Auchan deschide cel de-al zecelea supermarket de mari dimensiuni din rețea lângă Ploiești
  • Hranipex închiriază 3000 mp în parcul logistic CTPark Bucharest South
  • Lidl inaugurează pe 19 martie al treilea magazin din municipiul Satu Mare
Companii

Tailent încheie un parteneriat cu furnizorul de soluții Wolters Kluwer România

3 minute
Companii

BAT, recunoscut de Financial Times ca lider climatic în 2023

7 minute
Companii

Grupul Promateris încheie trimestrul I 2021 cu creștere de 23%

4 minute
DAS Digital Atelier Studio
Companii

Publyo încheie un nou parteneriat strategic cu Digital Atelier Studio

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?