Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Polonia: O uriașă manifestație antiguvernamentală a avut loc duminică la Varșovia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Polonia: O uriașă manifestație antiguvernamentală a avut loc duminică la Varșovia

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 4 iunie 2023
Distribuie
foto: b1, captura video

În jur de jumătate de milion de polonezi au ieșit duminică pe străzile Varșoviei, la chemarea opoziției, pentru a manifesta împotriva actualului guvern naționalist la putere, cu doar câteva luni înaintea alegerilor legislative din toamna acestui an. Potrivit corespondenților de presă străini, citați de ”Le Figaro”, aceasta este ”cea mai mare manifestație antiguvernamentală din ultimii ani” din Polonia. Veniți din toată țara, manifestanții – arborând drapele naționale poloneze și ale Uniunii Europene – au răspuns la apelul liderului principalului partid de opoziție, de centru (Platforma Civică – PO), fostul președinte al Consiliului European, Donald Tusk, pentru a protesta contra ”vieții tot mai scumpe, a escrocheriilor și minciunilor actualei guvernări, pentru democrație, pentru alegeri libere în Polonia și la alegerile europene de anul viitor”. De remarcat faptul că liderii majorității partidelor de opoziție și-au încurajat militanții să se alăture la marele marș de duminică împotriva partidului naționalist populist la putere Lege și Justiție (PiS) condus de Jaroslaw Kaczynski și a aliaților săi. Pe panourile purtate de manifestanți se puteau citi sloganuri contra majorității la putere de aproape opt ani: ”Ajunge!”, ”Nu vrem o Polonie autoritară”, ”PiS înseamnă viață scumpă”.

Conducătorii PO de opoziție, purtând pe piept inimi albe și roșii, au deschis marșul din Varșovia, avându-l alături de ei pe liderul legendar al primului sindicat liber din lumea comunistă în anii 1980, Lech Walesa, laureat al premiului Nobel pentru pace 1983. Într-un discurs inaugural, Donald Tusk a afirmat că misiunea actuală a opoziției este de ”o importanță comparabilă cu cea din anii 1980 și cu lupta împotriva comunismului” din epoca respectivă. Multă vreme absent de pe scena politică poloneză, Walesa a declarat cu acest prilej că a așteptat ”cu răbdare” ziua în care partidul naționalist PiS și liderul său Kaczinski vor pleca de la conducerea țării. ”Kaczinski, a venit acel moment!” , a lansat Lech Walesa.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Sindicaliștii anunță că greva generală din Educaţie continuă: „Textul OUG 53/2023 e nemulţumitor”
Articolul următor Prima seară pe Mainstage IntenCity Festivalul IntenCity: prima seară pe Mainstage
Un comentariu
  • Sobenu' spune:
    6 iunie 2023 la 15:19

    D’apoi … videti, voi dragilor, di si-i //dimocratia cea mai … cea// ?
    Pen’ca … una tara din nou ar disparea / cum o facu de’atatea ori … in trecut !!!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

FinBan: Analiza economică confirmă argumentele sectorului bancar privind ROBOR
Economie
Inovația, următoarea sursă de creștere economică a României
Economie IT
Patru ani de Acord: roamingul bilateral România – Republica Moldova continuă să se dezvolte
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
  • Cum cumpără românul informat bijuterii fine în 2026
  • Dormitorul care nu îți mănâncă banii: cum alegi mobilierul corect pentru spații mici, fără compromisuri la calitate
  • Startup-urile din România vizează finanțări de 95 milioane euro. AI domină ecosistemul
Extern

Bombardiere rusești în nordul Scandinaviei. Moscova spune că a fost un zbor „planificat”

2 minute
Extern

Uniunea Europeană: Cei 27 membri validează suspendarea pentru un an a taxelor vamale la produsele ucrainene

2 minute
Extern

Israel se pregătește de o posibilă ofensivă terestră în Liban. Biden: Un război total este posibil în Orientul Mijlociu

2 minute
Extern

„Victorie istorică” a lui Joe Biden: Congresul american a adoptat planul său de relansare economică în valoare de 1.900 miliarde dolari

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?