Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Edenred lansează tichete de masă electronice și plăți mobile
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Edenred lansează tichete de masă electronice și plăți mobile

Irina Băncilă
Autor
Irina Băncilă
Publicat 21 februarie 2019
Distribuie

Grupul Edenred, lider mondial în domeniul beneficiilor extra-salariale și al soluțiilor tranzacționale pentru companii, angajați și comercianți, lansează în Republica Moldova tichetele de masă pe suport electronic și prima soluție de plăți mobile cu tichetele de masă pe piața locală.

Utilizatorii tichetelor de masă Edenred din Republica Moldova au de acum la dispoziție tichete de masă pe suport electronic, prin aplicația mobilă MyEdenred și cardul Edenred asociat acesteia.

Soluția digitală de plăți lansată de Edenred este o noutate absolută în Republica Moldova și aduce o diferențiere majoră în domeniul tichetelor de masă în regiune.

Aplicația Edenred va permite beneficiarilor de tichete de masă pe suport electronic să efectueze plăți cu cardul Edenred sau direct de pe telefonul mobil și să utilizeze tichetele de masă electronice în toate unitățile comerciale partenere, indiferent de anvergura acestora.

Noua soluție de plăți mobile cu tichetele de masă pe suport electronic (aplicație și/sau card) nu presupune efectuarea tranzacției pe un terminal bancar (POS), permițând plăți inclusiv în unitățile comerciale partenere care nu dispun de un terminal bancar.

Beneficiarii tichetelor Edenred vor putea face tranzacții contactless și plăți fracționate, sub/peste valoarea nominală a unui tichet de masă. Soluția de plăți mobile include securizarea tranzacţiilor prin cod de bare, cod QR și cod PIN atât în cazul aplicației, cât și în cazul cardului. Suplimentar, cardul este prevăzut și cu bandă magnetică.

„Tichetele de masă electronice și plățile mobile sunt un mare pas înainte în programele moderne de beneficii extrasalariale din Republica Moldova. Soluția digitală de la Edenred permite angajaţilor să efectueze plăți rapide cu smartphone-ul sau cu cardul, simplifică procedurile administrative și aduc flexibilitate sporită. Clienții noștri și angajații lor ne-au arătat că sunt receptivi la soluții moderne, adaptate ritmului lor de muncă și de viață, astfel că plățile mobile sunt o nouă etapă în evoluţia portofoliului nostru de soluţii digitale”, spune Dana Sîntejudean, director general al Edenred România și Moldova.

Globalworth obține certificarea BREEAM Excellent pentru Globalworth Campus
30 ianuarie 2019

Tichetele de masă au multiple avantaje fiscale în Republica Moldova, cum ar fi deductibilitate de la impozitul pe venit, scutirea contribuțiilor pentru asigurări sociale, asigurări de asistență socială și impozit pe venit salarial. Tichetele de masă Edenred au cea mai mare rețea de utilizare, la peste 420 de comercianți parteneri, inclusiv restaurante, cantine, pizzerii, cafenele, magazine sau supermarketuri.

Edenred emite tichete de masă în Republica Moldova de la începutul anului 2018, după ce în luna octombrie 2017 a fost promulgată Legea nr. 166 din 21.09.2017, care permite companiilor să acorde angajaților tichete de masă.

Cu o populație de 3.55 milioane de locuitori, în Republica Moldova activează peste 1.280.000 salariați.

Peste 150 de companii din Republica Moldova oferă lunar angajaților lor acest beneficiu extrasalarial, astfel că 12.000 de angajați moldoveni folosesc tichetele de masă emise de Edenred pentru a achita masa de prânz sau cumpărături alimentare în cele peste 420 de unități comerciale partenere.

Farmec anunță creșteri semnificative în 2020 pentru magazinul online
21 ianuarie 2021

Cu un volum emis de peste 26 de miliarde de euro anual la nivel mondial, din care 78% prin soluții digitale, grupul Edenred este cel mai mare emitent de tichete și carduri preplătite pentru companii, la internațional.

- Publicitate -

Edenred este lider în soluții tranzacționale și beneficii extrasalariale și în România, unde peste 35.000 de companii acordă tichete de masă emise de Edenred.

Dintre acestea, majoritatea au optat pentru carduri de masă, mai puțin de 20% oferind încă angajaților tichete de masă în format vechi, pe suport hârtie. “Cardurile de masă asigură o distribuire mult mai rapidă a beneficiilor către salariați, indiferent de numărul acestora sau de numărul de sucursale și puncte de lucru. Realimentarea lunară a cardurilor de masă ale angajaților cu fondurile aferente se face aproape instantaneu, eliminând birocrația și procedurile greoaie de distribuție a tichetelor de masă fizice, pe suport hârtie”, declară Dana Sîntejudean, director general Edenred România & Moldova.

Angajații beneficiari de carduri de masă Edenred în România au realizat în 2018 peste 31.64 milioane de tranzacții cu cardurile de masă la comercianții parteneri, iar peste 80% dintre acestea au fost contactless, rapiditatea tranzacțiilor fiind unul dintre principalele atribute apreciate de angajații români. La aceasta se adaugă siguranța fondurilor și flexibilitatea plăților.

„Pentru angajații de azi, în special pentru cei din generațiile tinere, este foarte important ca beneficiile extrasalariale să se plieze pe stilul lor de viață. Cardurile de masă și plățile mobile sunt moderne, elegante, sunt mult mai simplu de folosit și permit control rapid asupra fondurilor. Suntem încântați că marcăm azi startul beneficiilor extrasalariale digitale în Republica Moldova ”, adaugă Dana Sîntejudean.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Peste patru din zece angajați români s-au simțit hărțuiți la locul de muncă
Articolul următor Fabien Clain, combatant Daech implicat în sângeroasele atentate din 13 noiembrie 2015 la Paris, a fost ucis în Siria
Un comentariu
  • Vilagi Ioana spune:
    24 februarie 2022 la 22:12

    Veau să plătească cu cardu

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Dezinformarea din social media, desființarea vaccinării în școli și izolarea din rural duc la situații dramatice privind rujeola
Featured Sănătate
 Alimentele și serviciile duc inflația la 9,6%
Economie
Moscova vrea Ucraina sub administrație ONU
Extern

RSS Știri Financiare

  • Alexandria, Reșița, Tulcea și Slatina, municipiile cu cele mai puține spații comerciale moderne din țară
  • TUI intră direct pe piața din România. Lansare cu peste 1.500 pachete de vacanță
  • Lidl a demarat lucrările la un nou magazin în Brașov, lângă Pasajul Fartec
  • 9 români din 10 au amânat în ultimii trei ani decizii importante pentru sănătate din lipsa banilor
Companii

Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Propak Ambalaj Uretim ve Pazarlama A.S.

1 minute
Companii

Knauf Insulation România, alături de alți 3 mari producători, lansează un proiect integrat, dedicat construirii de mansarde moderne

4 minute
Companii

Olivier Van Houtte este noul CEO Cargus

3 minute
Companii

Compania românească ROBOT Industries lansează prima soluție de agenți AI de pe piața din România

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?