Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: În fața amenințării Rusiei, Polonia este gata să primească arme nucleare pe teritoriul său
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

În fața amenințării Rusiei, Polonia este gata să primească arme nucleare pe teritoriul său

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 22 aprilie 2024
Distribuie
Andrzej Duda Foto: Piotr Drabik from Poland, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

„Rusia militarizează tot mai mult enclava Kaliningrad. Ea este pe punctul de a transfera armele sale nucleare și în Belarus”, avertizează președintele Poloniei, Andrzej Duda. O astfel de posibilitate, prevăzută în cadrul NATO, a fost evocată de președintele Poloniei cu prilejul vizitei sale actuale în Canada. Într-o astfel de eventualitate, avertizează Kremlinul, Rusia „va lua toate măsurile de retorsiune necesare pentru garantarea securității sale”. În acest context, Polonia este gata să primească pe teritoriul său arma nucleară dacă NATO, din care face parte și Polonia, decide întărirea flancului său de Est în fața desfășurării de către Rusia a noi arme în Kaliningrad și în Belarus, a anunțat președintele Andrzej Duda și într-un interviu cu cotidianul „Fakt”.
Întrebat despre această posibilitate, Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, a afirmat că Rusia „va garanta securitatea sa” dacă un astfel de eveniment are loc. „Militarii, bineînțeles, vor analiza bine situația și, în toate cazurile, vor lua toate măsurile de retorsiune necesare pentru a garanta securitatea Rusiei”, a subliniat Peskov.

Kaliningradul este tot mai militarizat

Șeful statului polonez, aflat în aceste zile în Canada, după o vizită în Statele Unite unde s-a întâlnit mai ales cu Donald Trump, a adăugat că problema desfășurării unor arme nucleare în Polonia a făcut obiectul unor discuții „purtate de ceva timp” între Polonia și Statele Unite. Duda s-a întâlnit în luna martie cu omologul său american, Joe Biden. Potrivit șefului statului polonez, „Rusia militarizează din ce în ce mai mult enclava Kaliningrad și este pe cale să transfere arme nucleare în Belarus”, două teritorii vecine cu Polonia. Așa cum s-a mai anunțat din diverse surse, în luna iunie 2023, Vladimir Putin a anunțat transferarea deja, în Belarus, a primelor arme nucleare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Republica Moldova: Oliver Röpke, Președintele CESE – “Dezinformarea este o armă care dăunează societăților noastre”
Articolul următor Devalex Pionierat în reciclarea plasticului și inovare prin soluții sustenabile
2 comentarii
  • Florin spune:
    22 aprilie 2024 la 14:42

    TRANSFORMAREA TARII TALE, DIN SLUGARNICIE FATA DE STAPANUL SUA CARE TE A FACUT GUVERNATOR DE COLONIE, IN TINTA NUCLEARA PT ORICINE SE NUMESTE TRADARE. DA, JEGUL ALA E UN TRADATOR, TREBUIE EXECUTAT SUMAR

    Răspunde
  • Clevetici spune:
    22 aprilie 2024 la 16:20

    Vai de mine, e de ajuns ca la conducerea Poloniei sa vina un guvern „pro-european” ca aceasta tara sa permita intrarea armelor nucleare pe teritoriul sau!

    Polonia pare-mi-se nu stie ce au patit alte tari care au primit arme nucleare americane exact de teama unei agresiuni din partea URSS (in acele timpuri):
    Belgia, o tara mica, a avut prin anii 1960 un guvern mai „pro-occidental” care a acceptat armele nucleare americane pe teritoriul sau. Armele respective exista si azi, sunt sub comanda americana, iar guvernele ce au urmat au incercat uneori sa convinga SUA sa le retraga, mai ales dupa caderea comunismului.
    Ei bine, nu a reusit niciunul, desi se mai incearca din cand in cand votarea unei legi sau organizarea unui referendum care sa demonstreze ca poporul belgian nu vrea arme nucleare.

    Intrebarea pe care si-o pun belgienii de rand este:
    – daca vreodata, intr-un anumit context, americanii vor lansa arme nucleare de pe teritoriul Belgiei, ce tara va tinti Rusia ca represalii?

    P.S.
    Vedeti ca si pe la noi sunt politicieni cu capete infierbantate care ar putea decide, FARA REFERENDUM, asa ceva in numele Romaniei
    dupa care s-ar autointitula „pro-occidentali”

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sărbători pascale luminate!
Actualitate
Evenimente din lumea artelor vizuale recomandate de UAP
Cultură și Educație
Grevă la Lufthansa. Traficul aerian dintre România și Germania este serios afectat
Extern

RSS Știri Financiare

  • AnimaWings inaugurează primele zboruri directe către Atena, de la Timișoara și Cluj-Napoca
  • Prima istorie documentată a real estate-ului român modern se lansează pe 21 aprilie
  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
Extern

Pentagonul spune că este puțin probabil ca Ucraina să recupereze Crimeea

4 minute
Extern

Stadiul real al pandemiei în lume: „Noul coronavirus continuă să facă ravagii”

3 minute
Economie

Agenția S&P reconfirmă ratingul suveran al României și perspectiva stabilă

3 minute
Extern

Schimb de replici ruso-americane după declarațiile dure ale președintelui Biden la Varșovia

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?