Directorul China Media Group (CMG), Shen Haixiong, s-a întâlnit, luni, cu președintele onorific permanent al Comitetului Internațional Olimpic (CIO), Thomas Bach, și noul președinte al CIO, Kirsty Coventry, după ceremonia de preluare a președinției acestui organism internațional de la Lausanne (Elveția). Cei trei au ajuns la consensuri privind intensificarea schimburilor strategice și promovarea transmisiilor în direct ale competițiilor olimpice.
Shen Haixiong l-a felicitat, în primul rând, pe Thomas Bach pentru alegerea acestuia ca președinte onorific permanent al CIO și a felicitat-o pe Kirsty Coventry pentru instalarea ei în funcția de președinte al CIO. El a declarat că CIO este un partener și un prieten vechi al CMG. „Cu susținerea lui Bach, CMG și CIO au avut realizări remarcabile în acordurile privind proprietatea intelectuală, transmisiile în direct ale competițiilor sportive, producerea de semnale și schimburi umane. CMG abia a semnat contracte de cooperare cu Comitetul Italian Olimpic și Comitetul de Organizare a Jocurilor Olimpice de iarnă de la Milano, pentru a fi autorizată ca un operator de radiodifuziune deținător de drepturi ale Olimpiadei de iarnă Milano-Cortina, pentru retransmiterea competițiilor. Fiind singura instituție media care va retransmite prin semnal 8K acest eveniment, CMG este așteaptă să intensifice colaborările cu CIO condus de președintele Coventry, pentru a promova poziția CMG ca un exemplu în producerea de semnale pentru evenimente sportive globale și pentru a aduce o experiență mai deosebită publicului global.”

Shen Haixiong a mai subliniat că CMG este dispusă să promoveze cooperarea cu CIO privind întrebuințarea tehnologiei AI în sectorul sportiv și promovarea domeniului jocurilor electronice, pentru a promova pe bază de încredere reciprocă și avantaje comune, spiritul olimpic.
Thomas Bach a apreciat sprijinul permanent și contribuția remarcabilă din partea CMG la sporturile olimpice. Kirsty Coventry a declarat, la rândul ei, că Olimpiada din 2008 de la Beijing este o amintire deosebită pentru ea. CIO consideră CMG un partener însemnat și așteaptă să aprofundeze pe avantaje reciproce cooperarea bilaterală, să dezvolte mai multe consensuri în digitalizare, inovații tehnologice și dezvoltare sustenabilă.