Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Salvați Copiii România anunță un mecanism de sprijin pentru familiile din Rahova, care au rămas fără case și bunuri
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Salvați Copiii România anunță un mecanism de sprijin pentru familiile din Rahova, care au rămas fără case și bunuri

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 23 octombrie 2025
Distribuie

Organizația Salvați Copiii România lansează un mecanism de sprijin pentru familiile afectate grav de pierderea locuințelor și a tuturor bunurilor esențiale vieții cotidiene, ca urmare a exploziei din cartierul Rahova, cu urmări tragice asupra celor care locuiau în acel bloc. Astfel, organizația, ca partener al Departamentului pentru Situații de Urgență, a răspuns imediat solicitării Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov, prin deplasarea echipelor sale în teren. După măsurile de intervenție umanitară urgentă, echipele Salvați Copiii au evaluat nevoile, pentru a putea oferi un sprijin complex – financiar, material, psihologic și educațional – care răspunde atât nevoilor imediate, cât și celor de integrare și recuperare pe termen mediu. Kaufland România este prima companie care răspunde apelului Salvați Copiii România și pune la dispoziția familiilor afectate pachete cu produse igienico-sanitare și de îngrijire personală.

Zona a fost declarată cu risc ridicat de prăbuşire, iar autorităţile au evacuat complet complexul de blocuri, peste 400 de persoane, şi au interzis accesul locatarilor până la evaluarea structurii și încheierea investigațiilor. Multe dintre familii au rămas fără bunurile personale, documente de identitate, haine sau mijloace de subzistență.

Echipa Salvați Copiii a fost prezentă zilnic la Liceul Bolintineanu unde, cu coordonarea DGASMB, a sprijinit activitatea în punctul de informare, unde se face o evaluare rapidă a solicitărilor și nevoilor. Psihologii organizației au oferit persoanelor afectate primul ajutor psihologic și consiliere psihologică, explicații referitoare la ce trebuie urmărit din punct de vedere psihologic și comportamental în perioada următoare, precum și informații cu privire la modul în care pot accesa servicii de consiliere specializată. În funcție de solicitări, au fost distribuite pachete de îngrijire personală și rechizite școlare/tablete.

Nevoi identificate și servicii oferite

Autoritățile locale au oferit un sprijin esențial în etapa de urgență – prin cazare, mese calde și distribuirea de bunuri de primă necesitate. În continuare, intervenția organizațiilor neguvernamentale contribuie la completarea acestor eforturi, prin acțiuni care vizează nevoile de durată ale familiilor, inclusiv cele educaționale, materiale și psihologice. Astfel, nevoile familiilor rămân multiple și complexe:

· Lipsa resurselor financiare pentru acoperirea cheltuielilor curente;

· Pierderea documentelor personale și dificultăți în refacerea acestora;

Caricatura zilei
25 martie 2019

· Afectarea emoțională și traumele provocate de explozie, în special în rândul copiilor;

· Nevoia de sprijin educațional pentru copiii care și-au pierdut materialele școlare sau dispozitivele electronice necesare învățării în sistem online;

· Lipsa produselor de igienă și de igienă sanitară pentru menținerea sănătății în condițiile de cazare temporară.

Salvați Copiii își propune să contribuie la refacerea treptată a normalității pentru familiile afectate de explozia din Rahova, printr-un sprijin complex – financiar, material, psihologic și educațional – care să răspundă atât nevoilor imediate, cât și celor de integrare și recuperare pe termen mediu.

In memoriam Horia Enășel
28 februarie 2024

Gabriela Alexandrescu, Președinte Executiv Salvați Copiii România, a explicat necesitatea unui sprijin pe termen mediu și lung: “Acesta este un caz umanitar complex, iar persoanele afectate au nevoie de măsuri de sprijin pe termen lung și pe multiple paliere. După asistența umanitară imediată și evaluarea nevoilor, este necesară asistența psihologică și, treptat, reintegrarea în viața socială, care este extrem de dificilă atunci când ai pierdut toate bunurile, inclusiv locuința”.

- Publicitate -

Anna Katharina Scheidereiter, Manager CSR Kaufland România: “Suntem alături de familiile afectate și alături de Salvați Copiii România, am putut răspunde prompt, prin oferirea unor pachete cu produse de necesitate, pentru 150 de familii. Solidaritatea este extrem de importantă în astfel de momente.”

Acțiunile Salvați Copiii vor viza:

· Asigurarea sprijinului financiar necesar familiilor afectate pentru a-și acoperi nevoile de bază pe o perioadă de tranziție;

· Facilitarea accesului copiilor la educație prin oferirea de rechizite și echipamente electronice;

· Asigurarea condițiilor de igienă pentru familiile aflate în situații vulnerabile;

· Oferirea de consiliere psihologică și sprijin emoțional copiilor și adulților afectați;

Caricatura zilei
5 iunie 2019

· Asigurarea consilierii sociale pentru refacerea documentelor și accesarea serviciilor publice disponibile.

Mecanisme de suport:

Companiile care doresc să susțină eforturile de suport o pot face prin încheierea unui contract de sponsorizare, ce poate fi accesat pe site-ul Organizației Salvați Copiii AICI.

Persoanele fizice pot ajuta fie printr-o donație online, pe site-ul Organizației Salvați Copiii fie făcând o donație în contul RO04RNCB0071011434790009, deschis la BCR, Sucursala Plevnei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cum se va desfășura slujba de Sfințire a Catedralei Naționale și când au acces pelerinii în altar
Articolul următor SUA ucid trei persoane într-un al doilea atac asupra unei presupuse nave de droguri în Pacific
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Happy Chinese New Year 2026
China și România, dialog cultural de Anul Nou Chinezesc
Cultură și Educație
JO Hochei: Canada zdrobește o echipă a Cehiei care astăzi nu a putut mai mult
Sport
Moldova Innovation Technology Park anunță un record istoric: cifra de afaceri a companiilor rezidente a depășit 1 miliard USD în 2025
Actualitate Companii

RSS Știri Financiare

  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
  • Primul Lidl sub noua identitate vizuală, inaugurat la Întorsura Buzăului
  • Proprietarii Dedeman vor prelua operațiunile Carrefour în România pentru 823 milioane de euro
Actualitate

O noua tranșă de fonduri rambursată României de către Comisia Europeană

2 minute
Actualitate

Se află industria vinicolă europeană la un punct de cotitură în preajma Crăciunului?

3 minute
Actualitate

Ministrul Bogdan Ivan a condus delegația României la reuniunea Informală a miniștrilor Digitalizării și Telecomunicațiilor din UE

2 minute
Actualitate

Sarbatorirea Zilei Nationale a Romaniei la New York

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?