Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CMS asistă AFI privind refinanțarea de 537 milioane euro pentru trei proiecte majore din portofoliul său de real estate din România
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

CMS asistă AFI privind refinanțarea de 537 milioane euro pentru trei proiecte majore din portofoliul său de real estate din România

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 29 ianuarie 2026
Distribuie
Horea Popescu

CMS a asistat AFI în refinanțarea a trei proiecte importante din portofoliul său, AFI Cotroceni, AFI Ploiești și AFI Brașov, în valoare totală de 537 milioane euro.

CMS a acordat asistență juridică cu privire la toate aspectele tranzacției, inclusiv negocierea documentației de finanțare și finalizarea tranzacției. Refinanțarea a implicat structuri complexe și coordonarea simultană a celor trei proiecte, având un calendar ambițios și demonstrând abilitățile echipei CMS de a gestiona mandate complexe.

Prin această refinanțare, AFI și-a optimizat structura de finanțare pentru principalele sale centre comerciale din România, consolidându-și poziția pe piața locală și asigurând resurse pentru dezvoltări viitoare. Această refinanțare reflectă încrederea continuă a investitorilor și instituțiilor financiare în potențialul pieței de real estate din România.

Bianca Stamatoiu, Head of Legal AFI, declară: „Încheierea cu succes a refinanțării principalelor centre comerciale ale AFI din România reprezintă un reper important pentru portofoliul companiei. Aș dori să mulțumesc echipei CMS pentru consultanța juridică de excepție, sprijinul dedicat și finalizarea eficientă a tranzacției.”

Horea Popescu, Managing Partner, Head of CEE Corporate M&A, CMS România, comentează: „Suntem încântați că am fost alături de AFI în această refinanțare importantă, care le întărește poziția pe piața imobiliară din România și încrederea investitorilor. Experiența noastră în tranzacții complexe a contribuit la derularea unui proces clar și eficient, centrat pe obiectivele AFI.”

Alina Tihan, Partener, Finance, CMS România, adaugă: „Suntem mândri de echipa noastră și de parteneriatul cu AFI, care au făcut posibilă finalizarea unei tranzacții extrem de importante pentru clientul nostru și într-un interval de timp restrâns. Tranzacția reflectă apetitul de finanțare pentru active comerciale performante și sprijină planurile de dezvoltare ale AFI.”

Echipa CMS a fost coordonată de Horea Popescu (Corporate/M&A) și Alina Tihan (Finance), cu sprijin de la Diana Dona și Bianca Radu (Finance).

Companiile din România cheltuiesc până la 15.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
11 aprilie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministerul Mediului: Denunțăm dezinformarea privind achiziția serviciilor de transport aerian, prezentând realitatea cheltuielilor publice
Articolul următor ElectroPutere Mall se extinde la 62.000 de metri pătrați, în urma unei investiții de 22 de milioane de euro, și devine al treilea cel mai mare centru comercial din afara Bucureștiului
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

JO Hochei: Eternele rivale de peste Ocean, Canada și SUA, se vor întâlni în finală
Sport
Guvernul aprobă proiectul de atenuare a undelor de viitură pe Corund, pentru protejarea zonei Praid împotriva inundațiilor
Actualitate
Progrese concrete în dosarul de infringement Natura 2000. 30% din planurile de management și măsurile de conservare neadoptate în ultimii 9 ani au fost adoptate în ultimele 6 luni
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Imobiliare

Valorile activelor imobiliare din România se află sub presiune, pe fondul creșterii randamentelor titlurilor de stat

4 minute
Actualitate

Globalworth oferă un spațiu de birouri pentru un centru de vaccinare anti-COVID

2 minute
Imobiliare

5 paşi siguri pentru vânzarea casei la cel mai bun preţ

5 minute
Imobiliare

Terenurile rămân o investiție strategică, în ciuda climatului economic și politic marcat de incertitudine 

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?