Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cooperare industrială între Italia și România în domeniul infrastructurii
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Cooperare industrială între Italia și România în domeniul infrastructurii

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 16 martie 2026
Distribuie
intalnire ICE

În aceste zile s-a încheiat misiunea antreprenorială care a avut ca protagoniste 55 de companii italiene de top din sectorul construcțiilor și infrastructurii. Delegația, primită de Giulio Bertola, Președintele F.P.I.A.R. (Federația Patronală a Industriașilor și Antreprenorilor din România), a marcat un punct de cotitură în relațiile economice bilaterale, mizând pe soliditatea unei arhitecturi integrate de reprezentare patronală și instituțională.

Un moment esențial l-a constituit întâlnirea dintre Delegația italiană, Federația F.P.I.A.R, Confindustria România și ICE – Italian Trade Agency București. Directoarea instituției, Alessandra Capobianco, la întâmpinarea companiile participante, a oferit repere informative esențiale, evocând succesul misiunii „Building Sustainable Together” care a avut loc în luna iulie a anului trecut, realizată în colaborare cu Ambasada Italiei, Sistema Italia, OICE, ANIE, ANCE și FINCO.

Companiile participante, specializate în inginerie pentru poduri, tuneluri, infrastructură în domeniul medical și materiale inovatoare, au prezentat rezultate de prestigiu la nivel global:

• HUB Engineering: un consorțiu stabil cu 53 de membri și un efectiv total de 600 de angajați, care din 2018 a gestionat peste 217 contracte, cu o valoare totală a lucrărilor de aproximativ 3,5 miliarde de euro.

• Giovanni Putignano & Figli: cu aproape 50 de ani de experiență, compania a realizat peste 200 de instalații de potabilizare și epurare în întreaga lume, inclusiv proiecte importante în România, precum modernizarea stației de epurare din Cluj-Napoca (contract de peste 35 de milioane de euro).

• Drykos: lider în tehnologii cristaline pentru impermeabilizare, cu peste 15 milioane de metri pătrați de suprafețe tratate pe patru continente și cu o capacitate de reducere a amprentei ecologice a construcțiilor cu 65%, diminuând în același timp costurile de mentenanță cu 90%.

Din temele abordate, cu referire specială la sectorul construcțiilor, a reieșit clar rolul strategic al ICE București ca actor de prim rang în promovarea și susținerea proceselor de internaționalizare ale companiilor italiene.

KPMG în România are un nou director de Resurse Umane
12 noiembrie 2019

În acest context, Agenția colaborează îndeaproape cu asociații antreprenoriale și instituții prezente pe plan local, printre care Federația F.P.I.A.R. și Confindustria România, oferind sprijin calificat atât companiilor care doresc să inițieze relații economice cu România, cât și celor deja prezente în țară și interesate să își consolideze și să își dezvolte în continuare activitatea.

Decizia Delegației de a beneficia de sprijinul comun al Confindustria România, F.P.I.A.R. și CAIR (Confederația Antreprenorilor și Investitorilor din România) nu a fost întâmplătoare. Această triadă reprezintă astăzi cea mai completă structură patronală pentru protejarea și susținerea marilor investiții din România, acționând ca un veritabil „pod către viitor” pentru companii.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Dialogul „Oportunitățile de dezvoltare a Chinei pentru lume”, organizat la New York
Articolul următor Reacția MAE, după amenințările Iranului: „România nu e parte a conflictului”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Transparența salarială: de la concept la legiferare. Impactul Directivei (UE) 2023/970 asupra IMM-urilor din România
Actualitate HR
IMM România: Cât costă economia României absența unui guvern cu puteri depline
Economie
Poprire pe conturile Romatsa, impusă la cererea Pfizer. Ilie Bolojan anunță că România va replica prin mijloace legale
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
  • NOZOMI Travel Society depășește 1 milion de euro în rezervări la o săptămână de la lansare
Companii

AFI achiziționează portofoliul de birouri din România al NEPI Rockastle

2 minute
Companii

Magazinele online vor tranzacționa în 2019 peste 60 de milioane de lei

3 minute
Companii

Maria Boldor devine noul Managing Director al Horváth România

5 minute
Companii

Doar 18% dintre companii reușesc să obțină valoare din AI, deși 86% își cresc investițiile

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?