Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Confindustria România împotriva corupției
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Confindustria România împotriva corupției

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 24 iunie 2019
Distribuie
VILLABRUNA PALCO

Joi, 20 iunie, întreprinzătorii italieni care alcătuiesc Patronatul Confindustria Romania s-au reunit pentru a discuta pe o temă deosebit de sensibilă și importantă pentru mediul de afaceri.

O întâlnire diferită de obișnuitele conferințe tematice unde se discută multă teorie și filosofie, deoarece în acest caz am asistat la o desfășurare a lucrărilor într-o direcție operativă. Deja din discursul de deschidere al Președintelui Confindustria Romania, Giovanni Villabruna, direcția lucrărilor a fost clară, conștientizarea problemei, intoleranța la 360 grade față de fenomenul corupției și propunerea unor soluții imediate de combatere.

„Cuvântul corupție derivă din verbul latinesc “rumpere” (a rupe), așadar în momentul în care se realizează o astfel de acțiune, ceva se rupe. Un acord, un act de încredere, o lege. Corupția “rupe” credibilitatea unei țări, imaginea țării în interiorul său dar și în exterior se deteriorează, investițiile directe în acea națiune diminuează inevitabil”,  a declarat Președintele Villabruna.

Direct a fost și discursul lui Filippo Di Benedetto, reprezentantul procurorului general de la Procuratura Generală din Florența, care a dorit să sensibilizeze publicul cu privire la importanța adoptării unor acțiuni decisive de combatere a corupției. Un apel la acțiuni simple, poate chiar banale, adesea utilizate pentru combaterea unor delicte foarte grave, cum ar fi pedofilia, deci mai multă practică și mai puțină teorie, mai puține statistici și mai multe acțiuni concrete. Cel mai important instrument de combatere a corupției în viziunea sa îl reprezintă o magistratură independentă de puterea politică. Doar o magistratură independentă poate proteja interesele tuturor cetățenilor. Tot Di Benedetto a mai precizat faptul că acolo unde există corupție se creează teren fertil pentru apariția fenomenului extrem al criminalității organizate.

Un discurs deosebit de cuprinzător a fost cel al ES, Ambasadorul Italiei la București, Marco Giungi, sensibilizând mai ales întreprinzătorii, amintindu-le acestora că fenomenul corupției nu se manifestă doar în raporturile cu publicul ci și în cadrul raporturilor dintre societăți private, iar Ambasadorul a oferit exemple concrete, astfel încât și în timpul cinei de networking, între întreprinzătorii prezenți a luat naștere un dialog constructiv și responsabil cu privire la necesitatea de a nu subestima acest mesaj și, prin urmare, de a avea o viziune și o abordare neechivocă față de fenomenul corupției. „Corupția nu este interpretabilă, este o problemă socială care trebuie percepută de toți în același fel”, a adăugat Președintele Confindustria Romania.

Intervențiile Secretarului de stat, Tudor Buzatu, a Procurorului DNA, Elena Hach și ale Directorului Agenției Naționale Anticorupție din Italia, Filippo Romano s-au axat pe cadrul normativ / legislativ precum și pe procedurile adoptate în Italia, în România, dar și în întreaga Europă.

Expertul RINA Romania, Cosmin Theohari și Avocatul Pasquale Silvestro de la Tonucci&Partners au completat lucrările Legal Summit, expunând aspecte de conformitate și prevenire, elemente de bază și strategice, care pot fi adoptate în România în vederea protejării activității antreprenoriale ale asociaților, care de astfel au fost destinatarii direcți ai lucrărilor acestui important Legal Summit.

Bolt își extinde serviciile în mari centre urbane din țară
29 martie 2021

Pentru a demonstra abordarea lucidă și pragmatică a acestui Legal Summit 2019, Președintele Confindustria România, Giovanni Villabruna, l-a citat pe unul dintre cei mai iubiți președinți ai Republicii Italiene, Sandro Pertini: „Dacă să te adaptezi înseamnă să furi, eu nu vreau mă adaptez!”

Printre invitații de seama prezenți la Adunarea Generală Confindustria Romania s-a numărat și Președintele UGIR, George Păunescu.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ambiance au Miroir d'eau, place de la Bourse, pendant les fortes chaleurs. Franța se pregătește să înfrunte o săptămână de caniculă zdrobitoare
Articolul următor vigneta bulgaria Bulgaria a implementat primul sistem de vignetă electronică din UE
Un comentariu
  • Ana-Maria spune:
    24 iunie 2019 la 16:31

    Este dezastru ce a ajuns tara asta, noi nu ne mai putem guverna singuri tara, aceasta este realitatea.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ANPC: sancțiuni de peste 4,17 milioane de lei la nivel național
Actualitate
Nicușor Dan: Liderii partidelor pro-europene, chemați la consultări la Cotroceni
Politic
Consiliul Concurenţei analizează preluarea JTEKT Europe SAS și JTEKT TORSEN Holding SA de către Lenbach Equity Opportunities III. GmbH & Co. KG
Companii

RSS Știri Financiare

  • De ce o agenție imobiliară bună îți poate economisi mai mult decât bani: timp, stres și decizii greșite
  • Litoralul românesc 2026: unde merită să mergi ca să te bucuri cu adevărat de vacanță
  • Cât de rapid se acordă un credit urgent online de la IFN-uri
  • Piața închirierilor în regim hotelier din România. București aduce cel mai bun randament
Companii

PitechPlus finalizează prima achiziție pe piața din România și analizează oportunități de extindere la nivel local și internațional

2 minute
Companii

Concilium Consulting a coordonat procesul de achiziție a companiei românești BriothermXPS de către Swisspor Group

2 minute
Companii

Cristiana Belodan se reîntoarce în lumea agențiilor de publicitate ca Managing Director MullenLowe România

5 minute
Companii

Consiliul Concurenţei analizează propunerea de preluare a FoodPanda Ro SRL de către Glovo

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?