Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Alegeri generale în Bosnia-Herţegovina: un scrutin sub semnul naționalismului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Alegeri generale în Bosnia-Herţegovina: un scrutin sub semnul naționalismului

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 7 octombrie 2018
Distribuie
Liderul sârb Milorad Dodik foto youtube.com

Duminică, 7 octombrie, au loc alegeri generale în Bosnia-Herţegovina. Sunt aleși reprezentanții țării la nivel național și reprezentanții entităților care compun acest stat, respectiv Republica Srpska și Federația croato-musulmană. Sunt de asemenea desemnați cei trei membri ai președinției colegiale a țării: un bosniac (musulman), un sârb (ortodox) și un croat (catolic).

La 25 de ani de la conflictul militar care s-a soldat cu 100.000 de morți, relatează trimisul special al RFI, principalii candidați la aceste posturi au jucat cartea naționalistă, în special sârbul Milorad Dodik și croatul Dragan Covic. Nu au fost mai prejos nici candidații bosniaci musulmani. Pe listele electorale, constată analistul politic francez Sebastien Gricourt de la Observatorul Balcanilor – Fundația Jean Jaurès, nu există nimic înnoitor față de ceea ce s-a stabilit acum 25 de ani prin acordurile de la Dayton (care au pus capăt, în 1995, conflictului din fosta Iugoslavie). Sistemul respectiv a contribuit la «îngheţarea» cuceririlor obținute în urma războiului de fiecare parte. Cele trei mari comunități ce trăiesc în această țară continuă și azi să guverneze pentru apărarea propriilor interese. Nu a avut loc ceea ce s-a sperat, crearea unei entități bosniace comune.

Naționalism și negaţionism

Nu demult, liderul sârbilor, Milorad Dodik, a evocat organizarea unui referendum pentru independența Republicii Srpska, susținut de cineastul Emir Kusturica, un apropiat al naționaliștilor sârbi. Ceea ce semnalează surse locale este faptul că Dodik este un politician extrem de autoritar, cu mentalități și comportament ce aparțin trecutului. El neagă crimele ce ar fi putut fi comise de armata sârbă în perioada războiului, respectiv masacrarea la Srebrenica a 8.000 de bosniaci. În ciuda pozițiilor sale, Milorad Dodik are șanse să fie ales președinte al Bosniei. Dragan Covic dorește ca croații (15% din populația țării) să aibă propria lor entitate. În acest moment, ei fac parte dintr-o federație cu bosniacii musulmani care reprezintă jumătate din populația țării. Sârbii reprezintă o treime din cei 3,5 milioane de locuitoti ai țării. Republica Srpska și Federația croato-musulmană dispun de o puternică autonomie, dar sunt legate prin statul central, respectiv prin președinția tripartită.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Letonia: Partidul pro-rus Harmonie a câștigat alegerile legislative
Articolul următor Referendum – ziua decisivă: 11,67%, prezența la vot până duminică, la ora 13.
Un comentariu
  • Clevetici spune:
    1 decembrie 2021 la 1:27

    Hmm… din articol inteleg ca sarbii bosniaci sunt rai pentru ca vor independenta Republcii Srpska,
    pe cand croatii si musulmanii bosniaci au fost buni in anii 1990 cand au luptat (cu arme straine in maine) pentru independenta Bosniei!!!

    P.S.
    Granitele Republicii Srpska nu au fost trasate nici de fosta Iugoslavie, nici de noua Bosnie, ci de americani prin acordul de la Dayton!
    La fel, Constitutia Bosniei nu a fost creata de bosniaci, ci impusa din afara.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Stâncă detonată de armată pentru a ajunge mai multă apă din Dunăre la centrala de la Cernavodă
Actualitate
Trei morți și 21 de răniți în urma unei explozii la un restaurant exclusivist din Moscova
Extern
Un avion turistic cu 13 persoane s-a prăbușit la situl liniilor Nazca din Peru
Extern

RSS Știri Financiare

  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
  • Gigantul canadian Couche-Tard va prelua proprietarul magazinelor Froo într-o tranzacție de 8,7 miliarde dolari
  • Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
  • Baze de date firme: cum găsești clienți noi pentru vânzări
Extern

În chestiunea războiului între Israel și Hamas europenii nu au o poziție diplomatică comună

4 minute
Extern

Statele Unite și Germania, supărate pe Serbia că achiziționează arme din China

2 minute
Extern

Războiul din Ucraina: Infernul de la Bahmut, în provincia Donețk

3 minute
Extern

Ucraina: Ce și-au spus Joe Biden și Vladimir Putin la video-conferința de marți, 7 decembrie

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?