Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Conferința privind viitorul Europei: Emmanuel Macron dorește o Europă care să-și „decidă mai rapid și mai cu forță” viitorul
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Conferința privind viitorul Europei: Emmanuel Macron dorește o Europă care să-și „decidă mai rapid și mai cu forță” viitorul

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 10 mai 2021
Distribuie
Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Emmanuel Macron a deschis duminică marea Conferință privind viitorul Europei de la Strasbourg cu un discurs axat pe ideea des enunțată în ultima vreme vizând construirea unei Europe unite și puternice, adaptată la noile provocări ale acestui secol, capabilă să joace un rol important în marile probleme ale planetei, capabilă să gestioneze mai bine situații de genul actualei pandemii. Nu este un secret faptul că președintele Macron, personal, dorește să joace un rol în construirea și afirmarea unui nou model european, afirmat deja în perioada crizei sanitare.
Deplorând ceea ce el a numit „defetismul ambiant”, Emmanuel Macron a apărat eficacitatea răspunsului european la criza sanitară și a cerut Europei să-și „decidă mai rapid și mai cu forță” viitorul. A criticat actuala speţă de „defetism ambiant” care constă în a spune că Europa a ajuns în situația de nu fi capabilă să răspundă la situații de criză. „Eu, însă, a spus Macron, răspund la aceste critici spunând că, dimpotrivă, în această criză s-a afirmat un nou model european… Acest model, identitatea noastră profundă, a fost cea care ne-a permis să rezistăm, iar cooperarea europeană a salvat vieți omenești”. Președintele Franței a regretat că democrația „este în mod insidios din ce în ce mai mult contestată în numele unei pretinse eficienţe” a regimurilor autoritare… „Modelul productiv, solidar, democratic, aceasta este identitatea noastră europeană și nu trebuie niciodată să-l lăsăm să se fragilizeze”, a mai spus președintele francez.”În fața autoritarismului, a subliniat domnia sa, singurul răspuns valoros este autoritatea democrației” care „nu se obține decât prin eficienţă și viteză… Noi trebuie să decidem mai rapid și mai cu forță pentru întărirea suveranității continentului nostru în sectoare strategice cum este sănătatea”.

„Revenirea la mari proiecte”

Chemând la „revenirea la marile proiecte” și la „mari ambiții”, Emmanuel Macron a subliniat că această Conferință privind viitorul Europei este „un exercițiu inedit pentru a ne face o idee despre viitorul nostru” în următorii zece ani. Începând din martie 2022, a spus Macron, când sinteza dezbaterilor va fi stabilită, noi, responsabilii politici, va trebui să ţinem seama de ele pentru a reforma Europa – „un angajament pe care îl iau în numele viitoarei președinții rotative franceze a Consiliului european din primul semestru al anului 2022”.
Președintele francez a anunțat public că a primit angajamentul președintelui PE, David Sassoli, că sesiunile plenare vor fi reluate „cel mai repede posibil” la Strasbourg.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Scoția: Victorioși în alegerile locale din Regatul Unit, partizanii independenței cer un referendum
Articolul următor zboruri Sharm El Sheikh Rezerva zboruri spre Sharm El Sheikh si bucura-te de… sarmul Egiptului!
2 comentarii
  • Emanuelle spune:
    10 mai 2021 la 3:15

    Vrem o Europă care să-și „decidă mai rapid și mai cu forță viitorul fascist, nazist, horthy-st, petain-ist sau lejionar ca in 1930, cand aceste [artide au venit la putere tot prin alejeri ;ibere si demcrate ca azi !

    Răspunde
  • dilimache spune:
    10 mai 2021 la 11:46

    Chiar de-ar mai vrea, nu ar mai putea … pe’nca-i prea batrana / „baba” !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NHL playoffs: Pittsburgh Penguins evită eliminarea și trimit seria în meciul 6
Sport
Reuters: Alianța PSD cu ”extrema dreaptă” pentru a răsturna coaliția pro-europeană pune în pericol fondurile UE
Actualitate
Președintele Nicușor Dan participă la Summitul Inițiativei celor Trei Mări
Politic

RSS Știri Financiare

  • 8 din 10 antreprenori se confruntă cu mai multe probleme decât anul trecut
  • 8 din 10 români taie cheltuielile neesențiale, iar jumătate amână achizițiile majore
  • McDonald’s redeschide cel mai vechi Drive-Thru din Brașov sub un nou concept
  • Burger King deschide un restaurant în Coresi Shopping Resort Brașov
Extern

Maia Sandu, fostul premier al Republicii Moldova: Noul procuror general «va arăta clar motivul real al demiterii Guvernului»

2 minute
Extern

Alte cinci cargouri având la bord 161.000 tone de cereale au părăsit duminică Ucraina

3 minute
Extern

Europa a intrat într-o „eră pre-război” din cauza invaziei ruse în Ucraina, consideră Donald Tusk: „Știu că sună devastator, în special pentru generația mai tânără”

2 minute
inundatii venetia
Extern

Veneția, lovită de al treilea vârf de maree

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?