Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Zola Jesus, mai straniu decât synth-pop, dar mai ”cuminte” decât darkwave
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Zola Jesus, mai straniu decât synth-pop, dar mai ”cuminte” decât darkwave

Mihai Gîndu
Autor
Mihai Gîndu
Publicat 31 octombrie 2018
Distribuie
foto meetfactory.cz

Zola Jesus este numele de scenă al Nicolei Hummel, interpretă americană ce a realizat cinci albume (The Spoils – 2009, Stridulum II – 2010, Conatus – 2011, Taiga – 2014 şi Okovi – 2017) şi patru EP-uri care combină genurile electronic, industrial, clasic şi goth.

În mai multe interviuri a declarat că părinţii săi sunt americani, dar are şi origini ruse, ucrainene, germane şi slovene (apărând şi sub numele de Nika Roza Danilova), potrivit Wikipedia.

Pentru cei mai puţin familiarizaţi cu genul goth/darkwave, să precizăm că muzica goth (un curent derivat din genul post-punk, la finalul anilor ’70, din care au apărut formaţii ca The Cure sau Siouxsie and The Banshees) are o subramură numită darkwave (apărută iniţial în Germania), din care a luat naştere genul dark neoclassic, caracterizat în general printr-o atmosferă eterică, voci feminine şi având puternice influenţe din muzica clasică.

După ”pionierii” Dead Can Dance, cu fenomenala Lisa Gerrard solistă vocală, au apărut numeroase trupe precum Autumn Tears, Dark Sanctuary, Ophelia’s Dream, Camerata Mediolanense şi multe altele.

Zola Jesus, care a concertat şi în România anul acesta, în august, la Club Control, a fost comparată de critici cu Kate Bush, Florence Welch, Siouxsie and the Banshees şi chiar cu Lisa Gerrard sau Elisabeth Fraser, de la Cocteau Twins.

După o părere personală, muzica sa chiar merită ascultată, fiindcă are o tuşă originală, plăcută, nu ai impresia că ”ai mai ascultat de 100 de ori asta”. Totuşi, nu mi se pare chiar darkwave pe deplin şi, dacă ar fi să mă refer la aprecierile criticii, mai degrabă se apropie de Kate Bush sau Elisabeth Fraser (sau poate chiar de Clan of Xymox, pe alocuri) decât de alte interprete.

Puţine veşti despre învăţătură în preajma noului an şcolar
2 septembrie 2019

O piesă foarte bună, reprezentativă şi care are şi un videoclip foarte reuşit (pe care îl puteţi vedea aici: https://www.youtube.com/watch?v=HY9WUZZrTpw ) este Vessel.

O alta pe care aş recomanda-o, deşi sună mai mult a pop, este Dangerous Days (aici: https://www.youtube.com/watch?v=As-issfZ2-Q ).

În rezumat, o muzică interesantă, o prezenţă scenică agreabilă, dar aş caracteriza muzica Zolei Jesus ca depăşind graniţele electronicului şi ale synth-pop-ului, însă neatingând stranietatea şi senzaţia de ”dincolo de lume” pe care o ai ascultând Dead Can Dance sau Autumn Tears, de exemplu.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior iohannis Klaus Iohannis, despre pesta porcină africană: “Cel mai grav flagel cu care s-a confruntat zootehnia românească în ultimii ani”
Articolul următor George Rotaru, un destin închinat romanţei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Mircea Ionescu-Quintus – un talentat epigramist
Cultură și Educație
Zweite Bundesliga: Punct final. Schalke și Elversberg promovează, Paderborn merge la baraj cu Wolfsburg
Sport
Tranzacția prin care se modifică acționariatul Anima Wings Aviation S.A., în analiza Consiliului Concurenței
Companii

RSS Știri Financiare

  • Datoriile firmelor la stat au depășit 77 miliarde lei în primul trimestru din 2026
  • Creștere modestă pe piața de birouri din București. Cererea rămâne sub perioada pre-pandemică
  • KronenPark Residences, 45% dintre apartamentele din prima fază au fost rezervate
  • Greenvolt Next dezvoltă un proiect fotovoltaic de 2,6 milioane euro pentru Sam Mills Satu Mare
Cultură și Educație

Diversitate și patrimoniu cultural prin prisma mass-media 2019 – Charlottenburg – Satul rotund şi Domeniul de vânătoare

10 minute
Cultură și Educație

107 ani de la nașterea poetului suprarealist Gellu Naum

15 minute
Cultură și Educație

MIPE începe plata sprijinului educațional de 500 lei pentru preșcolarii și elevii dezavantajați, din data de 18 noiembrie 2024

1 minute
Cultură și Educație

Frumusețea unității fundamentale de exprimare la Mihaela CD

10 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?