Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Black Friday 2018: Valoarea tranzacțiilor online va crește cu 30%
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Black Friday 2018: Valoarea tranzacțiilor online va crește cu 30%

Irina Băncilă
Autor
Irina Băncilă
Publicat 5 noiembrie 2018
Distribuie

Potrivit PayU România, liderul pieței de plăți online, se estimează că ediția de Black Friday de anul acesta va aduce o creștere cu 30% a valorii tranzacțiilor online comparativ cu anul trecut, ajungând la peste 243 milioane lei.

,,Nu mai este o surpriză că Black Friday este evenimentul cel mai așteptat în e-commerce. Dacă luăm în calcul valoarea totală a cumpărăturilor online de Black Friday, incluzând aici atât tranzacțiile achitate online, cât și cele cu numerar la livrare, ne așteptăm ca întreaga sumă să se ridice la peste 813 milioane de lei”, declară Marius Costin, Country Manager PayU România.

Cum plătesc cumpărătorii online

PayU România estimează că 35% din valoarea totală a tranzacțiilor procesate va proveni din plățile făcute cu un card în rate fără dobândă. Plata cu un singur click va avea și anul acesta o pondere importantă în prima parte a zilei de 16 noiembrie, datorită faptului că prin această metodă de plată consumatorii pot plăti rapid și în siguranță, asigurându-se astfel că obțin produsul preferat.

„Ultimele statistici arată că 40% din populația României cumpără online, iar din aceștia 70% fac achiziții lunare. Acest lucru indică o maturizare a pieței de e-commerce și o constanță în comportamentul de consum online, iar Black Friday este momentul care indică cel mai bine trendurile în comerțul online. În ultimii doi ani, metodele de plată cu cea mai mare creștere – plata în rate și plata cu un singur click – au scos în evidență poate cel mai important trend și indicator de business: încrederea consumatorilor. Din ce în ce mai mulți români se pregătesc de Black Friday și aleg să plătească online, arătându-și astfel încrederea în magazin și în serviciile oferite”, adaugă Marius Costin, Country Manager PayU România.

Ce cumpără online românii

Produsele din categoria fashion ocupă un loc din ce în ce mai mare în coșul online de cumpărături, în timp ce categoria home&deco înregistrează creșteri semnificative de la an la an. Produsele IT&C se vor menține și anul acesta pe primul loc în topul preferințelor cumpărătorilor. Conform estimărilor PayU, valoarea medie a coșului de cumpărături se va menține în jurul valorii de 600 lei, similar cu anul anterior.

Consiliul Concurenţei analizează preluarea unor activităţi ale Arkema SA de către Trinseo SA
2 martie 2021

Comerțul online transfrontalier

Anul trecut, în platforma PayU au fost înregistrate tranzacții din 70 de țări. Persoane din Pakistan, Cipru sau Rusia au cumpărat produse de pe site-urile românești care au avut promoții de Black Friday.

,,Comerțul online transfrontalier este principalul trend pe piața digitală fără frontiere, iar Black Friday îl confirmă. Magazinele online din România trebuie să fie pregătite pentru cumpărătorii din alte țări, iar primul pas este să se asigure că au metodele de plată potrivite. De exemplu, pentru cardurile emise în alte valute este important să pună la dispoziție clienților o metodă de plată precum Multi Currency Pricing (MCP), prin care cumpărătorii au posibilitatea de a plăti în valută la un preț fix și constant”, adaugă Marius Costin.

Pregătirile PayU de Black Friday

S-a lansat binnno.com, platforma care îţi extinde afacerea la nivel global
13 august 2021

Echipa PayU a început pregătirile tehnice pentru Black Friday încă din august, pentru a se asigura că totul funcționează perfect în luna noiembrie și în special pe data de 16 noiembrie, când va fi vârful reducerilor online.

- Publicitate -

,,Anul acesta întreaga echipă PayU, atât cea locală, cât și cea regională, și-a concentrat atenția pe creșterea capacităţii sistemului, prin modificări la nivel de arhitectură și infrastructură. Pregătim mecanisme de rutare automată pentru prevenția oricărui caz în care băncile acceptatoare nu sunt online. În acest moment, platforma PayU poate susține un volum mare de tranzacții online, iar anul acesta ne așteptăm să procesăm peste 50 de tranzacții pe secundă în momentele de vârf”, susține Alin Breabăn, Software Development Manager Technology Center PayU Group.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior iohannis 129 de ONG-uri îi cer lui Iohannis să nu promulge legea pentru combaterea spălării banilor
Articolul următor Betano lansează în premieră pe piața din România o campanie de Joc Responsabil
Un comentariu
  • Petre spune:
    5 noiembrie 2018 la 21:39

    Cum sa mai fac eu cumpărături online când firma germag.ro nu mi-a returnat banii pe un produs defect pe care l-am returnat. Acum nu mai raspunde nici la telefon!? Ce curaj să mai am să mai comand produse online???

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

SD Worx raportează o creștere de două cifre și își consolidează poziția în Europa
Companii
Qognifly lansează în România un sistem autonom de contracarare a dronelor
Actualitate
Groupama susține prevenția la nivel de comunitate: reguli simple care pot salva vieți în cazul unui cutremur
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Livrările de locuințe noi, la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Cerere în scădere
  • Lime introduce un abonament lunar. Cât costă și unde este disponibil
  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
Companii

Companiile din Europa Centrală continuă să investească în cercetare-dezvoltare în ciuda incertitudinii economice

4 minute
Companii

Catinvest investește 36 de milioane de euro în extinderea ElectroPutere Parc din Craiova

3 minute
Companii

Deloitte România a asistat cea mai mare companie de panificație din lume, Grupo Bimbo, în intrarea pe piața din România prin achiziția liderului local de profil Vel Pitar

3 minute
paris nikolopoulos
Companii

O nouă conducere a operațiunilor Coca-Cola din Europa Centrală

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?