Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: “Regenerabilii” denunță unilateral contracte de vânzare de energie către Electrica
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

“Regenerabilii” denunță unilateral contracte de vânzare de energie către Electrica

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 1 octombrie 2021
Distribuie

Mihai Nicuţ (e-nergia.ro)

Electrica Furnizare, cel mai mare furnizor de energie electrică pentru populație din țară, confirmă că este și ea victimă a fenomenului rezilierii unilaterale a contractelor de achiziție de energie electrică. De data aceasta, ar fi vorba despre contracte cu energie regenerabilă care nu se mai onorează.

În condițiile creșterii abrupte a prețurilor din piața de energie din acest an, a început să ia amploare un fenomen despre care se vorbește destul de puțin în spațiul public: denunțarea unilaterală a contractelor.

Pe scurt, este vorba despre un comportament comercial, care nu este însă ilegal și este menit să ducă la creșterea profiturilor unor companii, în condițiile de acum ale pieței.

Cum funcționează: de exemplu, anul trecut și în prima parte a acestui an, s-au încheiat contracte de vânzare de energie între producători sau traderi și furnizori, cu livrare în viitor. Să spunem că un producător/trader încheie în ianuarie 2021 un contract de vânzare de energie cu un furnizor la prețul de atunci, să spunem 250 de lei/MWh, pentru energie care urmează să fie livrată începând cu septembrie 2021. Înainte de momentul livrării efective însă, producătorul/traderul, anunță cumpărătorul/furnizorul că nu mai onorează contractul de livrare.

Motivul este simplu: decât să îi vândă, așa cum își asumase în trecut, furnizorului energia pentru perioada contractată, preferă să denunțe contractul, să plătească penalitățile aferente, și să vândă energia în piața spot (PZU), de exemplu, unde prețul este acum de 600, 700 sau chiar 1.000 de lei, în funcție de ora de livrare. Profitul este mult mai mare decât penalitățile plătite.
Evident, furnizorul mizase pe acea energie la acel preț în politica sa de achiziție atunci când a stabilit și el prețul pentru clienții săi. Cum are nevoie de această energie pentru consumul clienților, va trebui să o cumpere mai scump acum, și, în situația în care în contractul de furnizare are un preț fix la client, rămâne cu pierderea, pentru că prețul la client nu poate crește.

Rafinăria MOL din Ungaria câștigă două miliarde de dolari pe an pentru că UE a scutit Ungaria de embargoul asupra petrolului rusesc
2 iunie 2022

Fără să fie o regulă în piață, acest comportament există. Potrivit unor informații obținute de noi de la oameni din piață, a ajuns să fie afectată de el inclusiv Electrica Furnizare, cel mai mare furnizor de energie pentru populație din țară.

Ca atare, am întrebat compania despre asta, iar cei de la Electrica Furnizare au confirmat situația. Pe scurt, ar fi vorba despre contracte reziliate unilateral în special de producători/traderi de energie din surse regenerabile. Cantitățile de energie nu sunt foarte mari, iar compania a informat Autoritatea de Reglementare despre acest comportament.


Iată integral întrebările e-nergia.ro și răspunsurile Electrica Furnizare

Am informații că mai mulți producători de energie electrică au denunțat contractele încheiate în trecut cu Electrica Furnizare, cu livrare acum și în ultimul trimestru al anului in curs. Vă rugăm să ne confirmati sau sa infirmaţi, dacă este cazul, informația şi, dacă se confirmă, vă rugăm să ne dați câteva detalii:
Cine a reziliat uniliateral – știm că nu puteți spune nume de companii, dar măcar ne puteți spune din ce zonă: producători clasici, pe gaz, hidro sau cărbune, sau din zona regenerabilelor?

România, una dintre țările cel mai puțin dependente de importurile de gaz
28 mai 2021

Electrica Furnizare: În cursul anului 2021, compania Electrica Furnizare a primit notificări din partea unor parteneri care invocau imposibilitatea începerii sau continuării livrărilor de energie electrică pentru diverse perioade de timp, în principal din motive financiare. Nu facem publică identitatea partenerilor aflați în situația menționată, precizăm însă că aceștia sunt din rândul traderilor sau al producătorilor de energie din surse regenerabile.

- Publicitate -

Cam care este volumul consumului denunțat și câte contracte au fost denunțate de partenerii dvs, să spunem de la 1 iulie și până acum?

Electrica Furnizare: După data de 1 iulie 2021, compania Electrica Furnizare a primit notificări pentru sistarea livrărilor sau neintrarea în livrare pentru câteva contracte, cu impact redus în privința necesarului de energie atât pentru anul 2021, cât și pentru anul 2022.

La ce niveluri de preț ați negociat în trecut energia pe aceste contracte, cu livrare acum, contracte care acum sunt denunțate?

Electrica Furnizare: Atât în trecut, cât și în prezent, prețurile la care s-au încheiat contractele au fost cele în vigoare la momentele respective.

Cum este afectată compania Electrica Furnizare de aceasta situatie, ce masuri ați luat și, eventual, dacă au existat plangeri ale companiei la Autoritatea de Reglementare?

Electrica Furnizare: Contractele reziliate în urma notificărilor primite din partea partenerilor au fost înlocuite cu tranzacții la prețul pieței de la momentul respectiv. Electrica Furnizare a informat ANRE cu privire la aceste comportamente, care pot avea un efect negativ în piață. Compania menționează faptul că, în spiritul unui parteneriat stabil, și-a onorat constant obligațiile din cadrul contractelor încheiate, un exemplu în acest sens fiind menținerea condițiilor contractuale în anul 2020, când, după semnarea unor contracte de achiziție de energie electrică, prețurile în piața angro au înregistrat un trend descendent.

Ce noi probleme vor avea furnizorii de energie odată cu schimbarea, încă o dată, a legislației
30 septembrie 2022

Electrica Furnizare este unul dintre cei mai importanți furnizori de energie electrică din țară, parte a grupului Electrica, și are circa 3,5 milioane de clienți la nivel national.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior A început Loteria Vaccinării
Articolul următor 16 companii aeriene returnează banii pentru zborurile anulate din cauza pandemiei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Valentin Ionescu, Președinte ISF: „Valoarea companiilor este redefinită de tehnologie, inteligență artificială și reziliență”
Finanțe și Bănci
apartamente-moderne
Prejudiciu de peste 13 milioane de lei în domeniul imobiliar descoperit de ANAF Antifraudă la Iaşi
Imobiliare
Fostul șef de cabinet al lui Zelenski, vizat într-o anchetă majoră de corupție
Extern

RSS Știri Financiare

  • Brandul polonez TATUUM pregătește magazine noi la Brașov și Cluj-Napoca
  • Românii și telefonul, o relație frustrantă! Majoritatea au ratat momente importante din cauza acestuia
  • Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București
  • DS Smith investește peste 14 milioane de euro în fabricile de ambalaje din România
Energie

Planul Naţional Integrat în Domeniul Energiei şi Schimbărilor Climatice (PNIESC) a fost aprobat

2 minute
Energie

De ce pleacă Enel din România: “Nu mai putem crește în viitor”

4 minute
Energie

Hidroelectrica finalizează procedura de achiziție pentru transformatoarele de 216 MVA aferente CHE Porțile de Fier I

3 minute
Energie

Ce modificări aduce pentru clienții de energie și gaze și pentru companii noua OUG adoptată de Guvern. Sinteză

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?