Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Florin Spătaru, ministrul economiei: Este momentul să punem România pe harta economică de interes a Europei
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Florin Spătaru, ministrul economiei: Este momentul să punem România pe harta economică de interes a Europei

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 13 mai 2022
Distribuie

Florin Spătaru, ministrul economiei, s-a aflat în perioada 9 – 12 mai 2022 în vizită de lucru la Berlin și Hanovra, Republica Federală Germania, unde a participat la o serie de reuniuni și întrevederi cu oficiali germani, în calitate de conducător al delegației Ministerului Economiei.

În prima zi a vizitei, demnitarul a avut la Berlin o întâlnire cu reprezentanții investitorilor germani, care fac parte din Comitetul pentru Est al Economiei Germane. Discuția a vizat subiecte de actualitate la nivel european: energia verde, dependența de materii prime critice, digitalizarea – toate acestea în contextul necesității unei strategii comune pentru sustenabilitatea europeană. Totodată, ministrul economiei a precizat că interesul oamenilor de afaceri din Germania pentru a face investiții în țara noastră nu este o noutate, însă disponibilitatea manifestată acum favorizează România din punct de vedere geostrategic.

În cea de a doua zi a vizitei, delegația s-a deplasat spre Hanovra, landul Saxonia Inferioară, unde demnitarul a avut întrevederi cu Ministerul Economiei, Muncii, Transporturilor și Digitalizării, domnul Bernd Althusmann, cu președintele Consiliului de Administrație al Deutche Messe AG, domnul Jochen Köckler. Florin Spătaru, ministrul economiei, a susținut că reindustrializarea României este una dintre prioritățile programului de guvernare, țara noastră fiind pe harta economică de interes a Europei, mai ales că, în contextul conflictului militar din Ucraina, multe afaceri se pot reloca aici.

În cadrul vizitei oficiale, ministrul s-a întâlnit cu membri ai Bundestag-ului, pe teme ce au vizat politicile guvernamentale, dependența de materii prime, securitatea energetică, alimentară, securizarea granițelor comunitare şi schimbările climatice.

„Europa trece printr-un moment istoric, iar ochii Europei de Vest sunt îndreptați către România prin prisma potențialului economic, al stabilității energetice, dar şi prin prisma faptului că țara noastră se află la granițele Ucrainei. Este rândul nostru să ne poziționăm strategic în UE, parteneriatul dintre România şi Germania consolidează statutul țării noastre la nivelul familiei europene”, a declarat ministrul economiei, Florin Spătaru. 

De asemenea, demnitarul român a susținut o alocuțiune pe teme actuale de politică europeană, la deschiderea oficială a recepției parlamentare a VSM – Asociația Germană pentru Construcții și Inginerie Navală care a avut loc la Reprezentanța landului Schleswig – Holstein la Berlin.

„Dunărea este unul dintre obiectivele economice strategice pe care România şi Germania îl au în comun. Dezvoltarea economică a fiecărui stat în parte depinde de resursele naturale pe care le deține, dar şi de capacitatea administrativă de a valorifica aceste resurse. Potențialul României, o țară europeană cu deschidere la Marea Neagră şi mărginită de Dunăre, este incontestabil. Valorificarea acestui potențial depinde însă de strategii realiste adaptate la noile condiții geopolitice”, a declarat ministrul economiei, Florin Spătaru.

Șoferii europeni preferă anvelopele all-season pentru confortul și siguranța oferite
14 aprilie 2021

În marja reuniunii, demnitarul a avut o întrevedere cu doamna Claudia MÜLLER, Coordonatorul Guvernului Federal pentru Economia Maritimă și Turism, cu rang de ministru, în cadrul căreia au fost abordate aspecte privind perspective de dezvoltare a industriei navale.

În ultima zi a vizitei în Republica Federală Germania, ministrul Florin Spătaru s-a întâlnit cu secretarul de stat al Ministerului Federal al Economiei, Sven Giegold, în cadrul căreia a atras atenția asupra obiectivelor comune și a expus viziunea sa în ceea ce privește abordarea sau privind relațiile bilaterale.

„Creşterea competitivității economiei române și a celei europene, asigurarea locurilor de muncă și a capacității de a atrage investiții productive în România reprezintă obiectivele mandatului meu ca ministru al economiei”, a conchis ministrul român al economiei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior comunicat de presa Berceni 13 mai-1 Lansarea proiectului „Dotarea unităților de învățământ din Comuna Berceni, județul Ilfov, cu echipamente de protecție și dispozitive medicale” – COD SMIS 149119
Articolul următor Jumătate dintre dosarele de daună despăgubite în baza asigurărilor facultative pentru locuințe sunt cauzate de avariile la instalațiile de apă
Un comentariu
  • Zoil spune:
    13 mai 2022 la 11:44

    „Este momentul să punem România pe harta economică de interes a Europei”. Buna zisa, dara’n primul rand … in interesul Romaniei / ca mai tot timpul fuse … fix pe viceversa !

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NASA anunță pașii pentru construirea unei baze lunare permanente
Extern
Hidroelectrica duce la cote mari proiectul panourilor fotovoltaice plutitoare pe Olt: încă 90 MW pe suprafața a 5 lacuri de acumulare și stocare masivă de 800 MWh în baterii
Energie
Alocări semnificative și măsuri cu aplicare imediată, cerute de ministrul Tánczos Barna la Bruxelles pentru sprijinirea fermierilor
Agricultură

RSS Știri Financiare

  • Aproape 30% dintre români vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026
  • EMERALD deschide la Timișoara prima clinică a rețelei din vestul țării
  • Ambito a realizat lucrări de electrificare pentru echivalentul unui oraș de 20.000 de locuitori 
  • Medikali va deschide o clinică de peste 1.000 metri pătrați în Amber Forest
Turism

Analiza: Serviciile agențiilor turistice, în scădere cu 19% în 2016

4 minute
Energie

40 de miliarde de euro de la bugetul UE vor fi disponibile pentru populație și firme în criza energetică

3 minute
Economie

În ciuda creşterilor de preţuri, managerii rămân încrezători în economie

2 minute
Economie

Depozitarul Central va distribui dividende pentru Farmaceutica Remedia S.A.

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?