Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: 1 angajat român din 2 pleacă anul acesta în concediu, în prima vacanță fără restricții
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

1 angajat român din 2 pleacă anul acesta în concediu, în prima vacanță fără restricții

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 5 iulie 2022
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Sondaj BestJobs

Restricțiile nu îi mai împiedică pe români să își facă planuri de concediu anul acesta, dar cei mai mulți au buget limitat de vacanță. În contextul inflației și al creșterii generale a costurilor de trai, 31% dintre români scot din buzunar la fel de mult ca anul trecut pentru vacanța din această vară, iar 19% au redus bugetul cu 30-50%, potrivit unui sondaj realizat pe platforma de recrutare online BestJobs. Restul de 41% dintre cei care au declarat că și-au făcut planuri pentru vacanță se așteaptă să cheltuie mai mult în acest an, iar 9% au de gând să rămână acasă în vacanță și să nu cheltuie nimic.

„Dacă anul trecut, pandemia a influențat planurile de concediu ale românilor, în prezent, provocarea este dată de contextul economic, care pune presiune pe bugetele de vacanțe. Cu toate acestea, vacanțele și perioadele fără a sta cu gândul la muncă sunt absolut necesare pentru sănătatea mintală și pentru prevenirea stării de burnout, în special după ultimii doi ani, în care interacțiunile sociale și călătoriile au fost limitate. Aceste nevoi nu ar trebui ignorate, iar angajatorii ar trebui să se asigure că angajații au parte de timp liber suficient”, spune Ana Vișian, Marketing Manager BestJobs.

Ana Vişian

Aproximativ 35% dintre angajații români ce au participat la sondajul BestJobs spun că nu mai au nicio zi de vacanță rămasă din anul trecut. Alți 31% și-au păstrat mai puțin de 10 zile pentru acest an, 16% mai au între 10 și 20 de zile, iar 7% au chiar peste 20 de zile disponibile. Cu toate acestea, 47% au de gând să își ia liber între 5 și 10 zile consecutive pentru vacanța de vară, în timp ce 26% vor să își ia peste 10 zile. 8% își vor lua mai puțin de 5 zile, iar 19% nu sunt încă siguri dacă își vor lua concediu.

Unde își petrec românii anul acesta concediul

Anul trecut, peste 22% dintre români spun că au plecat în destinații exotice, dincolo de granițele României, în timp ce 31% și-au organizat concediul pe teritoriul României, din motive ce țin de sănătate. Doar 8% au plecat și în țară și în străinătate, iar 22% au stat acasă. Situația din acest an este diferită.

În ciuda îngrijorărilor economice și a blocajelor recente din aviație, dintre cei care și-au făcut planuri de concediu în această vară, aproape 45% au declarat că vor petrece zilele libere în afara țării. 36% vor face vacanța în țară, în afara localității, în timp ce peste 20% au ales să își împartă concediul între destinații locale și străinătate.

Când vine vorba de cazare, 51% dintre respondenții la sondajul BestJobs preferă hotelul sau pensiunea și 14% iau în calcul să-și petreacă vacanța într-un apartament închiriat în regim hotelier. Alții au găsit soluții prietenoase cu bugetul lor, cum ar fi să se cazeze la prieteni, rude sau cunoștințe (6%), să își plănuiască vacanța în zona unde au o proprietate personală (4%) sau să meargă cu cortul (3%).

Întâlnire în premieră între Asociația Națională a Agențiilor de Turism, Asociația Aeroporturilor din România și companiile aeriene pentru îmbunătățirea experienței pasagerilor
2 octombrie 2024

Sondajul a fost efectuat în perioada 23 iunie – 7 iulie pe un eșantion de 1.113 utilizatori de internet din România.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Dr.Max Group a obținut o refinanțare și fonduri suplimentare în valoare de 940 de milioane de euro
Articolul următor Globalworth a contractat o finanțare de 85 mil. euro de la IFC, divizia de investiții a Băncii Mondiale
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Portugalia – dincolo de Lisabona
Cultură și Educație
Evocări M. Eminescu și N. Steinhardt și despre sclavia modernă, în ”Constelații diamantine”
Cultură și Educație
CM Fotbal: Ghinionul, greșelile din apărare și forma mai slabă ruinează visul francezilor de Ziua Națională
Sport

RSS Știri Financiare

  • Startup-urile din România vizează finanțări de 95 milioane euro. AI domină ecosistemul
  • JAECOO 7 își extinde gama de modele cu o versiune full hybrid. Prețul pornește de la 29.457 euro
  • S-a deschis primul hotel Hilton din Brașov. Cum arată și de câte camere dispune
  • Action deschide un magazin la Hațeg. Urmează Orăștie și Suceava
Actualitate

Guvernul României a analizat în primă lectură Ordonanța de Urgență privind reluarea acordării voucherelor de vacanță

2 minute
Turism

Ministrul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, la Năvodari. A fost semnat avizul de înființare a OMD „Stațiunea Mamaia Nord”

4 minute
Bogdan-Trif, Ministrul Turismului
Turism

VOUCHERE DE VACANȚĂ PENTRU ANGAJAȚII DIN SISTEMUL PUBLIC, ȘI ÎN URMĂTORII DOI ANI

2 minute
Turism

TMC Group: Turismul românesc încheie anul cu o piață polarizată, preferințe de călătorie în schimbare și bugete sub presiunea costurilor majorate cu minimum 15%

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?