Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: O echipă de experți ai AIEA se deplasează la centrala nucleară de la Zaporojie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

O echipă de experți ai AIEA se deplasează la centrala nucleară de la Zaporojie

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 29 august 2022
Distribuie
Rafael Grossi Foto: IAEA Imagebank, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Delegația Agenției internaționale a energiei atomice (AIEA) este condusă de însuși directorul acestei instituții a ONU, Rafael Grossi. Ea va ajunge în cursul acestei săptămâni la centrala nucleară, cu misiunea de a evalua starea centralei și cât de real este riscul unui accident nuclear. „A venit și această zi, misiuneanoastră este în drum spre Zaporojie. Noi va trebui să protejăm securitatea Ucrainei și a celei mai mari centrale nucleare din Europa”, a publicat Rafael Grossi într-un mesaj pe Twitter. Nu a oferit niciun fel de precizări, decât că delegația AIEA trebuie să ajungă la situl centralei”cel mai târziu în cursul acestei săptămâni”.

Există riscul unui accident nuclear

Mesajul lui Rafael Grossi este însoțit de o fotografie în care directorul AIEA este însoțit de zeci de colaboratori în uniformă ai instituției ONU. De mai multe luni, Rafael Grossi cere să aibă acces pentru inspectarea centralei de la Zaporojie, într-un context de risc real de catastrofă nucleară. Această centrală este afectată grav de haosul creat de războiul din Ucraina, situată în apropiere directă de linia frontului, în sudul țării. Forțele militare ruse ocupă din luna martie centrala. Împrejurimile instalațiilor sunt la ora actuală teatrul confruntărilor armate și ținta bombardamentelor ruse. Instalată pe malul fluviului Nipru, Zaporojie este cea mai mare centrală nucleară din Europa și de cea mai mare importanță strategică din Ucraina, ea deținând șase din cele 15 reactoare ale țării.

În ultimele zile, au anunțat fără întrerupere martori de la fața locului, citați de corespondenți ai presei locale și străine, riscul unui accident nuclear s-a agravat tot mai mult. Degradarea liniilor electrice atașate centralei a făcut necesară deconectarea centralei de rețea vreme de mai multe ore în cursul zilelor de joi și vineri săptămâna trecută. Operatorul ucrainean Energoatom a alertat sâmbătă comunitatea europeană în legătură cu riscul unor scurgeri de radioactivitate extrem de periculoase pentru populație și pentru izbucnirea unor incendii. ONU a cerut atunci încetarea oricăror acțiuni militare în zona Zaporojie.

Până acum, Kievul a fost împotriva venirii unei misiuni a AIEA la centrala de la Zaporojie, considerând că o astfel de vizită legitimează ocupația rusă a centralei/ Dar, în fața situației deosebit de periculoase ce s-a creat, președintele Volodimir Zelenski a cerut instituției ONU să-și trimită cât mai repede posibil specialiștii proprii. Și Vladimir Putin a validat crearea unei misiuni AIEA care, însă, să nu tranziteze Rusia, ci să meargă direct în Ucraina.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Unde e procentul de 40% în plus la pensiile românilor? Răspunsul ministrului Muncii, Marius Budăi
Articolul următor Managerii se așteaptă la scumpiri în cascadă
Un comentariu
  • Aloe Vera spune:
    30 august 2022 la 10:23

    Altii, nicidecum beligerantii/cari-s neamuri, nu au chef de pace ; unu-i zburliciu/galbioru’ … abia iesit din gaoace / ghini ca macar ca iese de pe scena publica.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inovație în educație: 22 de colegii naționale au primit titulatura de „Colegiu de Antreprenoriat”
Cultură și Educație
Președintele României subliniază rolul Republicii Ecuador ca partener cu viziuni similare României și Uniunii Europene
Actualitate
Baterie de rachete Patriot desfăşurată de Grecia pentru a proteja Bulgaria
Extern

RSS Știri Financiare

  • România, campioana Europei la numărul investitoarelor prin platforma XTB
  • Primul KFC Drive-Thru din zona metropolitană Iași, la Family Market Tomești
  • Brandul românesc de produse home & deco Genuin se extinde în Germania și Danemarca
  • Investitorii din comunitatea Bravva Angels s-au alăturat grupului care susține Fagura
Actualitate

CESE: Subvențiile prost coordonate riscă să submineze productivitatea și creșterea Uniunii Europene

4 minute
Extern

Norvegia vrea să ajute UE să facă faţă preţurilor mari ale gazelor, după reducerea livrărilor de către Rusia

3 minute
Extern

Senatul Italian i-a ridicat lui Matteo Salvini imunitatea parlamentară, acesta urmând să fie deferit justiției

2 minute
Extern

Un nou episod de tensiuni se anunță între Statele Unite și China legat de Taiwan

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?