Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Roberta Metsola a fost realeasă președintă a Parlamentului European
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Roberta Metsola a fost realeasă președintă a Parlamentului European

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 16 iulie 2024
Distribuie
Roberta Metsola Foto: European Parliament from EU, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Comunicat de la Biroul de presă al PE

Marți, deputații europeni au reales-o pe Roberta Metsola (PPE, Malta) în funcția de președinte al Parlamentului European până în 2027, cu 562 de voturi în primul tur.
Roberta Metsola a fost aleasă în primul tur de scrutin, unde a primit o majoritate absolută de 562 de voturi din 623 de voturi valabil exprimate prin vot secret (pe hârtie). Ea va continua să conducă Parlamentul în primii doi ani și jumătate ai celei de-a zecea legislaturi.
Rezultatele votului:
Roberta Metsola (PPE, Malta) – 562  Irene Montero (Stânga, Spania) – 61    Total voturi exprimate: 699
Buletine de vot albe sau anulate: 76
Voturi valabil exprimate: 623
Majoritatea absolută necesară: 312

Cine este Roberta Metsola

Născută în Malta în 1979, Roberta Metsola este eurodeputată din 2013. A fost aleasă prim-vicepreședintă în noiembrie 2020 și a fost președinta în exercițiu a Parlamentului după decesul președintelui Sassoli la 11 ianuarie 2022. La 18 ianuarie 2022, a fost aleasă președintă pentru a doua jumătate a celei de a noua legislaturi. Este a treia femeie ce deține funcția de președinte al Parlamentului European, după Simone Veil (1979-1982) și Nicole Fontaine (1999-2002).
Adresându-se plenului după ce a fost realeasă, președinta Metsola a declarat: „Împreună, trebuie să apărăm speranța, visul care este Europa. Vreau ca oamenii să recapete un sentiment de încredere și entuziasm pentru proiectul nostru. Încrederea de a face spațiul nostru comun mai sigur, mai echitabil, mai drept și mai egal. Încrederea că împreună suntem mai puternici și mai buni. Încrederea că Europa noastră este o Europă pentru toți.”
O versiune completă a discursului său va fi disponibilă curând pe pagina de internet a Parlamentului European.

Prezentările candidaților înainte de vot

Cele două candidate au susținut scurte prezentări înainte de vot.
Funcția de președinte dispune de o gamă largă de competențe executive și reprezentative prevăzute în Regulamentul de procedură. În afară de aceste atribuții, autoritatea președintelui se extinde la „toate competențele pentru a prezida lucrările Parlamentului și pentru a asigura buna desfășurare a acestora”.
Articolul 14 din Tratatul privind Uniunea Europeană prevede că Parlamentul își alege președintele dintre membrii săi. De la primele alegeri europene (prin vot universal) din 1979, fiecare președinte este în funcție pentru o perioadă de doi ani și jumătate, mandat ce poate fi reînnoit. Aceasta înseamnă că pot exista doi președinți diferiți în fiecare legislatură. De la crearea Parlamentului în 1952, Parlamentul a avut 31 de președinți, dintre care 17 din 1979.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Caricatura zilei
Articolul următor Ministrul Energiei, Sebastian-Ioan Burduja, a semnat 24 de contracte de finanțare în cadrul apelului finanțat prin Fondul pentru modernizare
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Președintele ANSVSA, după controlul de la British School of Bucharest: „Niciun compromis când în joc este sănătatea copiilor. Unitatea iresponsabilă va rămâne închisă!”
Actualitate
A fost aprobat programul de sprijin dedicat cultivatorilor de usturoi pentru 2026
Agricultură
Bugetul AFM prevede în 2026 investiții de miliarde de lei în infrastructură locală, eficiență energetică și stocare de energie
Energie

RSS Știri Financiare

  • Tranzacțiile de tip pre-lease câștigă teren pe piața de birouri din București
  • Mai bine de jumătate dintre clienții Sezamo cumpără produse „proaspăt recoltate”
  • Peste 1,5 milioane de burgeri au fost livrați prin Wolt anul trecut
  • SPEEDWELL deschide o locație SPACEPLUS în Popești-Leordeni. Extindere pe piața din Polonia
Extern

Putin avertizează că operațiunea Turciei din Siria ar putea permite militanților să scape

1 minute
Extern

Gravul accident aviatic din 2014 la aeroportul Vnukovo, ce a costat viața directorului grupului Total, urmat de grele sentințe în justiția rusă

2 minute
Extern

Haos în Congresul Statelor Unite: încă nu este desemnat un nou președinte republican al Camerei Reprezentanților

2 minute
Extern

Cinci persoane au murit în urma inundațiilor din sud-estul Franței

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?