Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Amenzi uriaşe pe piaţa farmaceutică
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateFeatured

Amenzi uriaşe pe piaţa farmaceutică

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 15 februarie 2022
Distribuie
Foto: Pexels, Pixabay

Consiliul Concurenței a sancționat cinci companii farmaceutice, furnizoare de imunoglobuline și alte medicamente derivate din plasma umană, precum și asociația reprezentativă a sectorului producătorilor de terapii cu proteine plasmatice – PPTA (Belgia) cu amenzi în valoare totală de 353.393.694 lei (aprox. 71 milioane euro).

Companiile sancţionate sunt:

1.Baxalta Gmbh, Elveția: 109.372.066 lei;

2.CSL Behring Gmbh, Germania: 76.840.182 lei;

- Publicitate -

3.Biotest AG, Germania: 25.512.194 lei;

4.Kedrion Spa, Italia: 16.111.871 lei;

5. Octapharma AG, Elveția: 125.181.860 lei;

6.PPTA, Belgia: 375.521 lei.

În urma investigației, declanșate în 2018, autoritatea de concurență a constatat că, în perioada 2015-2018, cele cinci companii au adoptat o strategie coordonată, care a vizat limitarea şi, chiar, întreruperea aprovizionării pieţei româneşti cu imunoglobuline, cu scopul de a exercita o presiune asupra autorităților de a suspenda taxa clawback pentru medicamentele derivate din sânge uman sau plasmă umană. În acest fel, companiile urmăreau să își creeze un avantaj comercial, respectiv ameliorarea marjelor de profit.

- Publicitate -

PPTA a facilitat aceste practici anticoncurențiale și a contribuit prin propriile acțiuni la atingerea obiectivului comun, depășind, prin aceasta, sfera activităților specifice la nivelul unei asociații cu scopul de a influența procesul legislativ.

Lipsa accesului la imunoglobuline, ca medicamente esențiale destinate tratamentului unor multiple afecțiuni grave, a pus în pericol viața pacienților și a determinat autoritățile să adopte măsuri de criză pentru a asigura medicametele necesare pacienților, prin declanșarea Mecanismului European de protecție civilă, ceea ce indică, implicit, amploarea gravității situației generate pe piața națională.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior comunicat-de-presa-buc-sectorul-3-poim-(1) Sectorul 3 al Municipiului București anunță lansarea proiectului „STOP COVID în unităţile de învăţământ preuniversitar de stat din sectorul 3”
Articolul următor CEO închide depozitul de zgură și cenușă al SE Ișalnița
Un comentariu
  • Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul spune:
    15 februarie 2022 la 22:01

    FARMACIA 8.21 DUMNEZEU 8, TISBITUL 8, ILIE TISBITUL 21; Farmacia 8.15 Dumnezeu 8.15; FARMA.CIA. FARMA-Marfa, CIA-Cai. Marfa cailor Lui Dumnezeu (2004-2070). CAII = persoane-cheie de la Statia internationala cu vederea si gandurile S.P.I.T. (2004-2070). Marfa cailor din Casa Raiului in care stau pentru populatie NU a avut niciun efect pana-n prezent.
    HAITI – Hainele lui Tisbitul (1978-2070). Mantaua mea cu puteri supranaturale din Vechiul Testament. MOLIE-Om cu Ilie. Haitienii-molii = americanii si europenii.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

ELCEN aduce un aport suplimentar de aproximativ 30 MW în Sistemul Energetic Național prin repunerea în funcțiune a CET Grozăvești
Energie
A intrat în vigoare Regulamentul privind inteligența artificială, care se aplică în toate statele UE
Extern
Deloitte România și Reff & Asociații au asistat Banca de Investiții și Dezvoltare în evaluarea realizată de Comisia Europeană
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Aproape 50.000 metri pătrați de birouri închiriați în al doilea trimestru din 2026
  • Publicitatea pe internet și streamingul, cea mai mare creștere din industria de media și divertisment locală
  • MedLife a rebranduit rețeaua de fitness SWEAT în Level Up
  • Problemele de auz nu au vârstă – soluții moderne și discrete
Extern

Uniunea Europeană trimite ajutoare și alocă fonduri pentru victimele seismelor din Turcia și Siria

1 minute
Actualitate

Comisia Europeană a primit răspunsurile la ancheta începută la CEO

7 minute
Actualitate

2 din 3 tineri cu vârste între 18 și 24 de ani au o stimă de sine scăzută, iar asta îi costă aproximativ 6.600 lei pe an

6 minute
Actualitate

Municipiul Tulcea dispune de o sală polivalentă la standarde europene

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?