Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Angajații pun siguranța și stabilitatea jobului înaintea flexibilității în 2026
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
FeaturedHR

Angajații pun siguranța și stabilitatea jobului înaintea flexibilității în 2026

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 februarie 2026
Distribuie
Foto: freepik

Sondaj Genesis Property

2026 a schimbat prioritățile angajaților români, în contextul economic și social actual, marcat de incertitudini și lipsă de predictibilitate. Pentru 67%, stabilitatea jobului și siguranța financiară sunt cele mai importante în acest an, înaintea flexibilității (44,8%) sau a echilibrului dintre viața la job și cea personală (42,9%), potrivit unui sondaj realizat de Genesis Property la începutul acestui an, pe un eșantion de 1.146 respondenți la nivel național. Ca urmare, peste 63% merg zilnic sau aproape zilnic la birou, în principal pentru a fi vizibili și a primi validări din partea managerilor pentru contribuția lor la activitatea companiei (42,1%), dar și pentru a se reconecta cu colegii (34,6%) și pentru a beneficia de învățare informală și transfer de cunoștințe de la membrii mai experimentați din echipă (30,6%).

Biroul devine astfel un reper de stabilitate pentru angajați, iar prezența fizică la birou nu mai e asociată doar cu productivitatea, ci și cu consolidarea poziției profesionale și cu dezvoltarea relațiilor interumane. 1 din 2 angajați consideră că rolul principal al biroului în 2026 va fi legat de colaborare, co-creare și conectare cu echipa, iar pentru a susține atât obiectivele de coeziune, cât și pe cele de eficiență la job, angajații consideră esențial să aibă la birou spații de colaborare (46,3%), zone informale de interacțiune (38,8%), dar și spații verzi și de regenerare (32,1%) și zone pentru lucrul individual și concentrare (28,7%). La polul opus, tot mai mulți angajați recunosc că lucrul remote limitează aceste nevoi, cele mai mari riscuri fiind cele de izolare și singurătate profesională (45,1%), urmate de lipsa de delimitare între timpul de lucru și cel personal (43,8%) și de dificultățile în construirea relațiilor profesionale (28,2%).

„Vedem o schimbare clară în 2026. Dacă în anii anteriori discuția era dominată de flexibilitate, astăzi angajații caută, înainte de toate, siguranță și sens. Biroul nu mai este doar un spațiu operațional, ci un instrument de apartenență, vizibilitate profesională, mentorat și reconectare umană. Oamenii își doresc să fie văzuți, validați și parte dintr-o comunitate. Pentru angajatori, miza nu mai este simpla prezență la birou, ci crearea unui mediu care oferă claritate, stabilitate și experiențe care reconstruiesc sentimentul de apartenență și cresc retenția oamenilor”, spune Elena Panait, Head of Leasing & ComYunitY la Genesis Property.

Angajații vor autonomie, leadership și mai multă susținere pentru starea de bine

Când vine vorba despre planuri profesionale, 48,8% spun că nu este momentul pentru schimbări majore privind jobul, iar 36,9% sunt mai atenți la siguranța financiară decât la oportunități riscante, mai arată sondajul Genesis Property.

Dacă stabilitatea financiară domină lista priorităților, relația cu angajatorul și cu managerii capătă o importanță strategică. Așteptările angajaților sunt polarizate între autonomie și flexibilitate în modul de lucru (37,3%), leadership solid, dar orientat și pe starea de bine a echipei, nu doar pe rezultate (36,1%) și mai mult sprijin pentru starea de bine și sănătatea emoțională (35,6%). Mai mult, din partea managerilor angajații se așteaptă la mai multă empatie și preocupare pentru nevoile lor (48,2%), transparență reală în decizii și comunicare onestă mai ales în contextul actual (47,5%), precum și claritate privind direcția, prioritățile și rezultatele așteptate ale companiei (33,5%).

Prin urmare, biroul evoluează în acest an dinspre locul unde lucrează înspre un ecosistem complex care susține colaborarea, mentoratul, recunoașterea și dezvoltarea profesională pe termen lung, completat de flexibilitatea pe care o oferă lucrul hibrid. Prezența fără sens nu mai funcționează însă pentru oameni, ceea ce înseamnă că angajatorii trebuie să asigure spații, facilități, experiențe și o comunitate care să coaguleze echipa și să susțină noile așteptările și stilului de lucru actual al angajaților.

Războiul din Ucraina: Odessa, țintă fără întrerupere în aceste zile a atacurilor cu rachete ale forțelor armate ruse
23 iulie 2023

Genesis Property nu dezvoltă doar clădiri de birouri, ci creează adevărate ecosisteme de lucru, gândite pentru a susține evoluția profesională și echilibrul personal al angajaților, indiferent de generație. YUNITY Park, campusul de birouri deținut de Liviu Tudor, fondatorul Genesis Property, a fost conceput ca un răspuns concret la nevoile în permanentă schimbare ale angajaților moderni. Cu spații verzi generoase, zone de relaxare interioare și exterioare și facilități care sprijină starea de bine la job, YUNITY Park a devenit un reper al noii experiențe de lucru. Campusul se află în prezent în cea de-a treia etapă de dezvoltare, investiția totală ridicându-se la 50 de milioane de euro.

Sondajul Genesis Property despre modul de lucru și așteptările profesionale ale angajaților în 2026 a fost desfășurat online la începutul acestui an, pe un eșantion total de 1.146 utilizatori de internet din România, dintre care peste 53% sunt bărbați, 76% sunt angajați fără funcții de conducere, iar aproape 33% au un venit net de peste 6.000 de lei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Tensiuni majore între SUA și Cuba după un atac armat pe mare; cetățean american printre victime
Articolul următor Scade numărul de autorizații pentru construirea clădirilor rezidențiale
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Reacția NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Actualitate Extern
UE ar putea, pe viitor, să retragă finanțarea acordată țărilor membre care susțin Rusia sau Iranul
Extern
FPTR: Proiectul MEDAT privind clasificarea turistică trebuie refăcut, nu trecut formal prin dezbatere publică
Turism

RSS Știri Financiare

  • The Beauty Hub by Băneasa Shopping City revine cu o nouă ediție dedicată universului premium de beauty
  • Prima casă cu credit ipotecar: ghid complet pas cu pas
  • Cum să alegi cel mai bun CRM pentru echipa de vânzări?
  • Datoriile firmelor la stat au depășit 77 miliarde lei în primul trimestru din 2026
HR

Semnal de alarmă: Urmează tăvălugul reducerii de personal de la CEO

3 minute
HR

Opt mituri demontate de experți referitoare la progresul în carieră al femeilor

11 minute
HR

Noutăţi în Codul Muncii. Drept de concediu pentru îngrijirea unei persoane bolnave

8 minute
Actualitate

186 de sancţiuni aplicate autorităţilor locale pentru nereguli în evidenţierea muncii în folosul comunităţii

10 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?