Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ANUNȚ DE SELECȚIE
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Anunțuri

ANUNȚ DE SELECȚIE

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 2 martie 2026
Distribuie

PARC INDUSTRIAL STREJNICU S.R.L. anunţă declanşarea procedurii de selecţie a candidaţilor pentru funcția de Director General al Societății, în conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor.

CONDIȚII DE PARTICIPARE 

Candidaţii pe care dorim sa îi identificăm în procesul de selecție pentru nominalizarea în vederea numirii Directorului General din cadrul Societății Parc Industrial Strejnicu S.R.L.  trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:

  1. au studii universitare absolvite (minim echivalent ISCED 6 – diplomă de licență);
  2. au experiență profesională totală de minim 5 ani; 
  3. au experiență în management sau în activitatea de conducere din cadrul unor autorități publice, întreprinderi publice sau societăți din sectorul privat;
  4. nu se află în conflict de interese care să îi(le) facă incompatibili(e) cu exercitarea funcției de director al companiei;  
  5. nu au fost destituiți  sau revocaţi  pentru neîndeplinirea obligațiilor contractuale într-o funcţie din cadrul unor instituţii publice sau al unor întreprinderi cu capital majoritar de stat în ultimii 5 ani sau nu au avut încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 5 ani; 
  6. îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 31/1990 și OUG nr. 109/2011 referitoare la calitatea de director;  
  7. nu au înscrisuri în cazierul fiscal;
  8. nu au înscrisuri în cazierul judiciar;
  9. îndeplinesc toate criteriile cerute prin O.U.G. nr.109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, cu completările și modificările ulterioare.

CRITERII DE SELECȚIE

Aceste criterii sunt competențe și trăsături necesare candidaților pentru a putea îndeplini cu succes rolul care le-a fost atribuit; aceste criterii sunt grupate în următoarele grupe: competențe specifice sectorului de activitate al întreprinderii publice, competențe de importanță strategică / tehnică, competențe de guvernanță corporativă, competențe sociale și personale, experiență pe plan local și internațional, trăsături specifice postului, alinierea cu Scrisoarea de așteptări și alte criterii – rezultatele economico-financiare ale întreprinderilor în care candidatul și-a exercitat mandatul de administrator sau de director, înscrisuri în cazierul fiscal și cazierul judiciar și diveristatea de gen. 

MODALITATEA DE EVALUARE

Instrumentele cu care se realizează analiza comparativă, prin raportare la profilul candidatului și modalitatea de evaluare a condițiilor și criteriilor de selecție sunt: analiza documentară a documentelor din dosarul de candidatură, analiza informațiile suplimentare față de cele din dosarul de candidatură solicitate de expertul independent asistat de Comitetul de Nominalizare și Remunerare, în scris, pentru a revizui, îmbunătăți și valida acuratețea punctajului, verificarea referințelor oferite de candidați, verificarea activității desfășurate anterior de candidați, observarea comportamentală a candidaților pe parcursul interviului organizat de expertul independent asistat de către Comitetul de Nominalizare și Remunerare, prin raportare la Profilul Candidatului și indicatorii ce descriu competențele care sunt criterii de evaluare a candidaților conform documentelor anterior menționate, integrarea rezultatelor analizei declarațiilor de intenție formulate pe baza Scrisorii de Așteptări de către candidați, concluziile probelor specifice unui centru de evaluare parcurse de candidați, în eventualitatea că procesul de selecție va impune susținerea unor astfel de probe. 

Societatea BOGALEX ACTIV
27 octombrie 2022

Modul de derulare şi planificarea etapelor procesului de selecţie, precum şi conţinutul dosarului de candidatură sunt prezentate în detaliu pe paginile web https://parcindustrialstrejnicu.ro/ și www.pluri.ro.

Dosarele de candidatură vor fi, în mod obligatoriu, depuse până la data de 01.04.2026 atât pe suport de hârtie la Sediul Societății Parc Industrial Strejnicu S.R.L., situat în Strada Crângului, nr. 157, cod poștal 107592, Sat Strejnicu, Comuna Târgșoru Vechi, Jud. Prahova, cât şi în format electronic la adresa csn@pluri.ro, așa cum este prezentat în instrucțiunile de depunere a candidaturii postate pe paginile web menționate anterior. 

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior A reacţionat Nicuşor Dan. Zice să stăm liniştiţi, că suntem în siguranţă
Articolul următor Nicolae Labiş – un zbor întrerupt
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Noul ambasador al SUA în România își va prezenta marți scrisorile de acreditare
Politic
Franța ar putea intra în război împotriva Iranului
Extern
Ministrul german de externe: Germania nu se va alătura operaţiunii SUA-Israel împotriva Iranului
Extern

RSS Știri Financiare

  • Branding pentru deserturi premium – cum să creezi o experiență unică pentru clienți
  • De ce scade performanța aerului condiționat: semne pe care să nu le ignori
  • Cele mai scumpe apartamente noi din România sunt în București. Cât costă?
  • Explozie a numărului de firme din piața florilor. Câți bani fac

ANUNȚ PRIVIND SELECȚIA CANDIDAȚILOR PENTRU TREI POSTURI DE MEMBRU ÎN CONSILIUL DE ADMINISTRAȚIE LA  SOCIETATEA INTERTRANS CARANSEBES S.R.L.

7 minute
APA SERV TR
Anunțuri

ANUNȚ

6 minute

ANUNȚ

1 minute
HR

Piaţa recrutării de liber-profesionişti din România va creşte cu 40% în 2021

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?