Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Argentina: Tentativă de asasinat la Buenos Aires contra vicepreședintei țării, Cristina Kirchner
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Argentina: Tentativă de asasinat la Buenos Aires contra vicepreședintei țării, Cristina Kirchner

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 2 septembrie 2022
Distribuie
Foto: Presidencia de la Nación Argentina, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Vie emoție la Buenos Aires joi seară. Vicepreședinta Cristina Kirchner a fost atacată de către un bărbat înarmat care se infiltrase între susținătorii ei adunați în fața domiciliului din Buenos Aires. Agresorul, un brazilian în vârstă de 35 ani, cunoscut deja de poliție, a fost rapid reperat, neutralizat de persoane din apropierea sa și arestat de poliție. Totul s-a petrecut pe fondul unui climat tensionat, după ce împotriva dnei Kirchner, fostă președintă a Argentinei, a fost declanșată o acțiune în justiție sub acuzația de corupție, pentru care este pasibilă de închisoare. Președintele țării, Alberto Fernandez, considerând că este vorba de cea mai gravă amenințare la adresa instituțiilor țării de la revenirea la democrație în 1983, a decretat zi nelucrătoare vineri 2 septembrie, la nivel național.

Agențiile internaționale de presă reamintesc că tensiunea în jurul Cristinei Kirchner a început în urmă cu circa zece zile, după ce procurorul în procesul în care ea este acuzată de corupție a cerut să fie condamnată la 12 ani de închisoare. Fosta președintă a țării, actualmente vice-președintă, a denunțat persecuțiile la care este supusă, cu scopul de a o exclude din viața politică. Strada unde își află domiciliul dna Kirchner a devenit în aceste zile un adevărat teatru de înfruntări verbale și chiar fizice între oponenții și suporterii ei. Poliția a decis instalarea unei gărzi care să o protejeze, dat fiind că procesul împotriva dnei Kirchner este încă departe de a se finaliza. Zilnic, în fața domiciliului său se adună sute de persoane pentru a o asigura de sprijin. Corespondentul RFI la Buenos Aires semnalează că tentativa de asasinat contra Cristinei Kirchner a suscitat un val de condamnări în Argentina, dar și în alte țări latino-americane, prioritar cele cu regimuri politice de stânga. Fosta șefă de stat, actualmente într-un dubios proces pentru fraudă și corupție, dar adulată de stânga peronistă, spune corespondentul RFI, rămâne o figură ”influentă și de neocolit într-o societate tot mai polarizată politic și crispată”. S-a aflat că verdictul în procesul său nu va fi cunoscut decât la finele acestui an. Și, chiar dacă este condamnată, ea beneficiază – ca fostă președintă a Senatului – de o imunitate parlamentară care o scutește de a merge la închisoare, putând chiar să candideze la alegerile generale din octombrie 2023.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior MAE chinez: „China este dispusă să lucreze cu toate părțile pentru a promova dezvoltarea sănătoasă a comerțului cu servicii”
Articolul următor Steaua Poli Iasi Steaua, victorie pe o ploaie infernală cu Poli Iași. Golazo Adi Popa!
Un comentariu
  • Tepes/vodka spune:
    3 septembrie 2022 la 12:53

    Prost si foarte prost circ a insailat … Cocoana ; cum pe vremuri pe la noi … un prem’er nevolnic / autoimpuscat in gusa .

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A treia seară de proteste, în București. Mii de oameni s-au strâns în Piața Victoriei
Actualitate Politic
Ilie Bolojan cere verificări urgente în sistemul de justiție după dezvăluirile Recorder: „Lucrurile par grave”
Politic
Antifrauda ANAF, măsuri dure în transportul alternativ ilegal: Amenzi de 3,1 milioane lei și  peste 12.000 de autoturisme suspendate
Featured Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta
  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România

Citește și

Extern

Zona Balcanilor, sufocată de o poluare atmosferică fără precedent

1 minute
Extern

Partidul Fidesz al lui Viktor Orban, victorios în alegerile legislative din Ungaria

2 minute
Extern

Rusia și China proiectează construirea unei stații lunare

1 minute
Extern

SUA au raportat primul caz de gripă aviară la om

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?