Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: ASIA Fest revine cu a opta ediție, ce va avea loc între 24 – 26 septembrie, în Parcul Național din București
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

ASIA Fest revine cu a opta ediție, ce va avea loc între 24 – 26 septembrie, în Parcul Național din București

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 septembrie 2021
Distribuie

Asia Fest, primul festival din Europa Centrală și de Sud-Est care promovează culturile și gastronomia țărilor asiatice, revine la finalul lunii septembrie cu cea de-a opta ediție. Festivalul propune o călătorie până în cele mai îndepărtate colțuri ale marelui continent astfel încât iubitorii de cultură, atât tradițională, cât și contemporană, să poată experimenta îndepărtata Asie și aduce publicului bucureștean 3 zile de spectacole, filme, bucătărie tradițională asiatică, ateliere, expoziții și multe surprize pentru toată familia. Evenimentul va avea loc între 24 – 26 septembrie, în Parcul Național din București iar intrarea pentru public este liberă.

Pe scena Asia Fest revine pe 25 septembrie bine-cunoscuta prezentare a costumelor tradiționale asiatice dar și mult-așteptatele concursuri de Cosplay și K-Pop pe 26 septembrie. De asemenea, pe toată durata evenimentului, vor avea loc concerte ale artiștilor români și internaționali, momente de muzică și dansuri atât tradiționale, cât și contemporane, fragmente din spectacole și demonstrații de ceremonia ceaiului și de gătit specialități asiatice alături de chefi renumiți.

Publicul va putea urmări și filme la această ediție a Asia Fest, într-o retrospectivă organizată împreună cu KINOdiseea – Festivalului internațional de film pentru publicul tânăr, ce îl omagiază pe Hayao Miyazaki, regizorul japonez cofondator al Studiourilor Ghibli, autor al unora dintre cele mai iconice animații ale tuturor timpurilor. Astfel, pe marele ecran din aer liber, în Parcul Național, se vor vedea lungmetrajele de animație SPIRITED AWAY/ Călătoria cu Chihiro (24 septembrie), MY NEIGHBOR TOTORO/ Vecinul meu, Totoro (25 septembrie) și îndrăgitul PONYO (26 septembrie).

În zona de food, gurmanzii vor putea încerca preparate tradiționale dar și experimente gastronomice exclusiviste, iar vizitatorii vor putea gusta la propriu India, Turcia, Coreea de Sud, China și Japonia și vor putea descoperi gastronomia asiatică dincolo de sushi, pachețelele de primăvară și puiul shanghai, într-o explozie de savori și arome și vor putea gusta lichior și bere japoneză. Vedeta acestei ediții este mâncarea favorită a personajului Naruto, din anime-ul cu același nume. Această supă conține Narutomaki, emblema pe care personajul o poartă întotdeauna. Un alt deliciu ce va fi prezentat la Asia Fest este un preparat indian pe care Chef John Menumorut, l-a reinterpretat, o ruladă de pui cu caju tikka masala, cu orez, ulei de coriandru și jeleu de caise.

- Publicitate -

Nu vor lipsi nici bucătăriile turcească, cu istoricul cig kofte, baclavale sau cataif și coreeană, cu faimoasele kimbap, mandu, bulgogi, mochi sau kimchi .

La standurile din expoziția de servicii și produse pasionații vor putea găsi condimente, sosuri, ceaiuri și alte ingrediente pentru acasă, alături de cosmetice coreene, manga, cărți, decorațiuni și bijuterii de inspirație asiatică.

Spațiul de ateliere reunește și anul acesta sesiuni de caligrafie japoneză, coreeană și arabă, tatuaje cu henna, origami și ikebana, manga și machiaj cosplay dar și demonstrații de îmbrăcare a kimono-urilor japoneze și sari-urilor indiene.

Asia Fest este un dialog multicultural care celebrează cultura Asiei, aducând în București, deseori în premieră, atât tradițiile cât și contemporanul din locuri pline de mister și inspirație.

Programul pe www.asiafest.eu și pe pagina de Facebook Asia Fest.

- Publicitate -

Parteneri: Kikkoman, Asahi Beer, Japanos.

Parteneri culturali: Ambasada Republicii Koreea la București, Casa Româno-Chineză, Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Centrul de Studii Româno-Coreene, Asociația Haramitchi RO, Tenshin, Asociația Culturală Sarang Hanguk, Asociația Culturală Nan Kibun, Discover Korea, Centrul Cultural European Româno-Panarab, Indra Dance Academy, Institutul de Artă Euroasiatic, Shanghai Wushu, Institutul Confucius, Centrul Cultural Yunus Emre, Activ Random.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Joe Biden, la Adunarea Generală a ONU: SUA nu caută un Război Rece cu China
Articolul următor ”Însemnătatea presei”, sub pana ilustrului Caragiale, în ”Constelaţii diamantine”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Când clima începe să rescrie regulile sistemului energetic
Energie
Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
Economie Featured Opinii
Măsuri pentru menținerea funcționării în condiții de siguranță și continuitate a Sistemului Electroenergetic Național pe întreaga durată a episodului de caniculă
Energie

RSS Știri Financiare

  • Investiții imobiliare peste valoarea întregului an 2025 în primele șapte luni din 2026
  • KFC investește aproximativ un milion de euro într-un restaurant Drive Thru la Bran
  • Beko investește peste un milion de euro în modernizarea HUB-ului logistic din Căteasca 
  • PENNY deschide un magazin în cartierul Berceni și ajunge la 25 de unități în București
Cultură și Educație

Două noi conferințe asociate expoziției ”24 de argumente” aduc la lumină teme din istoria recentă a artei românești

9 minute
Cultură și Educație

Actrița Maria Ploae, Premiul de Excelență la TIFF 2020

5 minute
Cultură și Educație

Mihai Eminescu a poposit și la Umbrărești

4 minute
Cultură și Educație

László Nemes, laureat cu Oscar în 2016, în închiderea ediției a 9-a a Les Films de Cannes à Bucarest

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?