Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: „Bărbierul din Sevilla”, „Callas-Oana Pellea”, „Lacul lebedelor”, „Lohengrin” și „Nunta lui Figaro”, titlurile care deschid luna aprilie pe scena ONB
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

„Bărbierul din Sevilla”, „Callas-Oana Pellea”, „Lacul lebedelor”, „Lohengrin” și „Nunta lui Figaro”, titlurile care deschid luna aprilie pe scena ONB

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 30 martie 2026
Distribuie

Opera Națională București prezintă în prima săptămână a lunii aprilie spectacolele „Bărbierul din Sevilla” de Gioachino Rossini, „Callas – Oana Pellea” de de Terrence McNally, „Lacul lebedelor” de Piotr Ilici Ceaikovski, „Lohengrin” de Richard Wagner și „Nunta lui Figaro” de W.A. Mozart.

Miercuri, 1 aprilie, ora 18:30, vă așteptăm la cea de-a treia reprezentație cu titlu de premieră a spectacolului „Bărbierul din Sevilla” de Gioachino Rossini, în regia lui Igor Bergler. Considerată una dintre cele mai îndrăgite opere buffa din repertoriul universal, Bărbierul din Sevilla revine pe scena ONB într-o versiune scenică ce își propune să readucă în atenția publicului spiritul originar al capodoperei rossiniene, efervescent, comic, viu și provocator, fidel intențiilor inițiale ale compozitorului și inspirației din commedia dell’arte.

Joi, 2 aprilie, ora 19:30, are loc spectacolul „Callas – Oana Pellea” de Terrence McNally, o producție originală, la intersecția dintre teatru și operă, ce explorează multiplele fațete ale personalității sopranei Maria Callas. Interpretarea Oanei Pellea, de o remarcabilă complexitate dramatică și psihologică, surprinde toate nuanțele personalității Mariei Callas, riguroasă și exigentă în exprimarea artistică, dar și romantică, vulnerabilă și profund umană. 

Vineri, 3 aprilie, ora 18:30, vă invităm la spectacolul de balet „Lacul lebedelor” de Piotr Ilici Ceaikovski. Într-un decor impresionant, balerinii talentați și grațioși se contopesc într-o poveste ce îmbină dragostea, trădarea și lupta între bine și rău. În centrul acestei capodopere se află povestea de iubire imposibilă dintre Prințul Siegfried și Odette, prințesa lebădă. Prințul se îndrăgostește de Odette, dar este înșelat de Von Rothbart, care aduce în scenă Odile, o dublură diabolică a prințesei, care îl seduce pe acesta.

Sâmbătă, 4 aprilie, ora 18:00, vă așteptăm la spectacolul „Lohengrin” de Richard Wagner, în regia lui Silviu Purcărete. Opera Română și-a semnat certificatul de naștere culturală în data de 8 decembrie 1921 cu spectacolul de operă „Lohengrin” de Richard Wagner, în regia lui Adalbert Markowski. La pupitrul dirijoral s-a aflat maestrul George Enescu, care prin prezența sa a dorit să sublinieze sprijinul și implicarea sa efectivă în realizarea acestui moment istoric.

Duminică, 5 aprilie, ora 18:30, vă propunem spectacolul „Nunta lui Figaro” de W.A. Mozart. „Nunta lui Figaro” este prima operă la care au colaborat Mozart cu libretistul Lorenzo Da Ponte. Cei doi au mai realizat împreună operele „Don Giovanni” și „Così fan tutte”. Mozart a fost cel care i-a adus lui Da Ponte o copie a piesei lui Beaumarchais, iar acesta a transpus-o într-un libret în numai 6 săptămâni, traducând textul în italiană, punându-l în versuri și excluzând toate trimiterile politice. Libretul a primit în final aprobarea Împăratului Joseph al II-lea, iar premiera a avut loc pe 1 Mai 1786 la Burghtheater Wien. În pofida succesului, s-au jucat doar 9 reprezentații. Acestea aveau o durată de 4 ore, iar publicul entuziasmat solicita deseori bis-uri care dublau acest timp. Se pare că, Împăratul a emis o hotărâre în legătură cu numărul de bis-uri ce puteau fi acordate în cadrul unei reprezentații cu „Nunta lui Figaro”.

Bilete pe http://tickets.operanb.ro/ și de la Casa de Bilete a Operei Naționale București.

elevi
Primăria Sectorului 1 premiază performanţa în educaţie cu premii in valoare de 5000 lei
14 noiembrie 2018
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Părerile românilor privind renunțarea la schimbarea orei de vară-iarnă sunt împărțite
Articolul următor Se lansează Community Index Magazine 2026: topuri, analize și perspective pentru piața de CSR și investiții în comunități
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Papa Leon al XIV-lea laudă Spania pentru sprijinul acordat migranților și poziția împotriva războaielor
Extern
Zelenski îl acuză pe Putin, care a refuzat discuțiile față în față, că nu vrea să încheie războiul
Extern
KMG face precizări cu privire la nava Safeen Elona din Portul Constanța
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Piața AI din România ar putea atinge între 1,4 și 1,7 miliarde euro până în 2031
  • De la indecizie la calificare: cum poate începe schimbarea pentru tinerii sub 30 de ani
  • Anulările de zboruri au crescut puternic de la începutul anului pe aeroporturile românești
  • Hesburger investește 500.000 euro în primul său restaurant din Brașov
Cultură și Educație

Recomandări din lumea evenimentelor vizuale făcute de UAP

3 minute
Cultură și Educație

Patrimoniul cultural și ”poleiala” media

5 minute
Cultură și Educație

Eveniment unic desfășurat la Mitropolia Ortodoxă Română din Nürnberg: „Caravana Iubirii Fără Frontiere”

2 minute
Cultură și Educație

25 mai 1856, „fila de aur” a Unirii Principatelor Române

15 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?