Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Belarus: Alte 1.000 de arestări în rândul manifestanților anti-Lukașenko. Poliția folosește gloanțe reale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Belarus: Alte 1.000 de arestări în rândul manifestanților anti-Lukașenko. Poliția folosește gloanțe reale

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 12 august 2020
Distribuie
foto: protv.md

Marți noaptea, iar apoi miercuri, la Minsk, au continuat protestele împotriva alegerii frauduloase a lui Aleksandr Lukașenko, pentru a șasea oară, la președinția țării. Miercuri, poliția a anunțat oficial că a procedat la alte 1.000 de noi arestări și că a continuat reprimarea manifestațiilor, folosind inclusiv gloanțe reale.

Corespondenți ai presei străine transmit că protestele împotriva realegerii autoritarului Lukașenko, declanșate începând de duminică seară, continuă nu doar la Minsk, ci și în mai multe alte orașe ale țării. De fapt, forțele de securitate au arestat până acum (începând din campania electorală) aproape 6.000 de persoane, fără să se știe câte dintre ele mai sunt în stare de arest.

O manifestație a femeilor

Miercuri, zeci de femei îmbrăcate în alb și purtând buchete de flori au format un lanț uman în centrul capitalei pentru a denunța violențele forțelor de poliție. „Dragostea nu se obține prin forță” era scris pe o banderolă purtată de un grup de protestante. Ele au părăsit locul manifestaţiei înainte ca forțele de poliție să intervină.

Surse informate citate de corespondenții presei străine au relatat că, dispersate cu o violență fără precedent, folosindu-se grenade asurzitoare și gloanțe de cauciuc, manifestațiile s-au soldat cu mii de arestări, un mort și peste 250 răniți. Un incident violent între forțele de ordine și protestatari a avut loc în orașul Brest, în sudul țării. Protestatarii au înfruntat polițiștii cu bastoane de metal, refuzând să se oprească după focurile de avertisment. Un comunicat al poliției a recunoscut că la Brest au fost folosite împotriva manifestanților anti-Lukașenko focuri de arme cu gloanțe reale. Un protestatar a fost rănit.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior „Acasă” – Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru secțiunea Lungmetraj la TIFF
Articolul următor certificat energetic Certificatul energetic – Cheltuiala inutila sau nu?
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Focuri de armă la Cina Corespondenților de la Casa Albă: suspect arestat, Trump evacuat de urgență
Extern
O agenție guvernamentală din Franța confirmă breșă de date; informațiile cetățenilor, scoase la vânzare
IT
Inteligența artificială face vulnerabilitățile vechi mult mai periculoase
IT

RSS Știri Financiare

  • De ce o agenție imobiliară bună îți poate economisi mai mult decât bani: timp, stres și decizii greșite
  • Litoralul românesc 2026: unde merită să mergi ca să te bucuri cu adevărat de vacanță
  • Cât de rapid se acordă un credit urgent online de la IFN-uri
  • Piața închirierilor în regim hotelier din România. București aduce cel mai bun randament
Extern

De la actuala sesiune plenară a Parlamentului European: O nouă lege interzice dezinformarea și declarațiile înșelătoare despre produse

4 minute
Extern

Moscova dă replica la sancțiunile americane. Membri ai administrației Biden nu mai pot intra în Rusia, expulzări de diplomați

3 minute
Extern

O laureată a Premiului Nobel pentru Pace 2022: au fost identificate 21.000 crime de război comise în Ucraina

2 minute
Extern

Războiul comercial continuă: Donald Trump a mărit taxele vamale pentru China la 145%

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?