Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Bobby Păunescu, dezvăluiri despre mafia imobiliară pentru preluarea studiourilor Buftea – „catedrala cinematografiei românești”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Bobby Păunescu, dezvăluiri despre mafia imobiliară pentru preluarea studiourilor Buftea – „catedrala cinematografiei românești”

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 februarie 2022
Distribuie
Bobby Păunescu, regizor, președinte ARMIS Foto: Realitatea.NET

Bobby Păunescu spune că în afara judecătorilor și procurorilor corupți, și avocații au un rol important în crearea unor adevărate rețele „de abuzuri”, în contextul pregătirii desființării Secției Speciale anunțate de ministrul Justiției, Cătălin Predoiu. Regizor și președinte ARMIS, Bobby Păunescu a dezvăluit marile interese imobiliare ce se ascund în acțiunile din justiție pentru preluarea studiourilor Buftea – „catedrala cinematografiei românești”, al căror proprietar este. 

Despre procurorii și judecătorii corupți și desființarea Secției Speciale de investigare a magistraților – SIIJ, Bobby Păunescu amintește și rolul avocaților în abuzurile ce au loc în justiția din România.

„Pădure fără uscături nu există, dar toată rețeaua se face prin avocați. Chiar dacă ăla zice că nu pot, că nu-i a mea. El zice că te învăț eu. Ei, omul ăla trebuie să meargă la pușcărie”, a declarat Bobby Păunescu, duminică seară, la B1TV.

„În cazul avocaților, nu sunt nici ei mai presus de lege. Vă dau un exemplu clar. Există un avocat care îi învață pe unii să fure niște acțiuni și să distrugă catedrala cinematografiei românești – Studiourile de la Buftea, ca să facă imobiliare. Și mă lupt de ani de zile cu niste avocați care-i învață cum să fure. Ei se simt atacaţi, că sunt avocați… Păi dacă tu îl inveți pe infractor să fure… Facem așa, traducem greșit, așa cum s-a făcut în mai multe cazuri. (…)

Eu, când am ajuns acolo, în Buftea se furaseră și țevile din pereți, acum, când e gata și se fac filme, s-au trezit proprietarii. (…)
Acest avocat, și sunt gata să merg oricând…, cu nonșalanță, îmi spunea că ”judecătorii de la apel îmi sunt foști colegi și îmi vor da câștig de cauză”. În condițiile în care eu, ca proprietar al Studiourilor, le dau statului cu condiția să se facă numai film. Și nu poate contesta nimeni contribuția mea la dezvoltarea noului val. Dar nu mă pot pune cu un judecător care vine și spune că ”nu îți dau pentru că suntem foști colegi”.

Asta nu înseamnă că așa sunt toți judecătorii. Sunt convins că există judecători care nu ar da câștig de cauză la apel. Sunt gata să merg în orice anchetă. (…)

Vladimir Putin : „Să impui valori exterioare Afganistanului este iresponsabil”
21 august 2021

Atitudinea unui avocat care le zice unora care vor să iasă, le zice nu, vă învăț eu cum…

Vor să dezvolte un centru imobiliar, că este la lac, se vinde foarte bine.

Aici nu este vorba de abuz, este vorba de ”catedrala cinematografiei”. (…)

N-am cerut ajutorul nimănui, regizori, actori, care sunt convins că ar veni. Nu e lupta dânșilor, dar nu vreau să pun niciun fel de presiune, ci mă voi lupta cu documentele pe care le am. Cine a plătit? Eu am plătit. E al meu. 
Cinematografia românească a reușit să creeze un curent ce nu s-a mai întâmplat de 60 de ani, datorați noii generații și celei vechi de regizori, actori, și, cu… lipsă de modestie, mi se datorează și mie”, a mai afirmat Bobby Păunescu.

Romania100 & Israel 70: Inaugurarea Pietei Leul Ierusalimului cu statuia omonima si a cladirii academician Nicolae Cajal-Laude-Reut
3 decembrie 2018
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Consumatorii s-au împăcat cu băncile în 9 din 10 negocieri
Articolul următor CONVOCATOR DAC AIR SA
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Steaua Poli Iasi 3-1
Victorie lejeră cu Politehnica Iași, Steaua merge în playoff
Sport
Control ANPC: deficiențe majore în depozitarea produselor alimentare
Actualitate
Controale ANSVSA la nivel național în industria agroalimentară:  497 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 5,3 milioane lei
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Orădenii de la Piața 9 intră pe piața din București cu Bakery P9 pe Calea Victoriei
  • Action deschide un magazin la Drobeta Turnu Severin și ajunge la zece unități în România
  • București a câștigat 22.500 de locuitori în ultimii 5 ani din migrația externă
  • „Tony Dog”, povestea unui gin românesc de calitate britanică
Actualitate

Pompierii, polițiștii și jandarmii rămân la datorie

2 minute
Actualitate

Protest național al angajaților din serviciile de ambulanță

2 minute
Actualitate

Declin demografic alarmant: În luna ianuarie 2026, numărul deceselor înregistrate a fost de două ori mai mare decât cel al nou-născuților

4 minute
Actualitate

Actiuni pentru prevenirea si combaterea sederii si muncii ilegale a cetatenilor straini, in Municipiul Bucuresti

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?