Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Boris Johnson: ”Noi nu abandonăm Hong Kongul, vom respecta promisiunea făcută în urmă cu 25 de ani”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Boris Johnson: ”Noi nu abandonăm Hong Kongul, vom respecta promisiunea făcută în urmă cu 25 de ani”

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 1 iulie 2022
Distribuie
Boris Johnson Foto: UK Government, OGL 3 http://www.nationalarchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/3, via Wikimedia Commons

Cu prilejul vizitei președintelui Xi Jinping în Hong Kong, la a 25-a aniversare a retrocedării acestui oraș Chinei, primul ministru britanic, Boris Johnson, a declarat că înțelege să respecte promisiunea făcută în 1997. Într-o declarație oficială dată publicității la această aniversare, premierul Johnson a promis – într-o apariție video – că ”nu va abandona” Hong Kongul. ”În urmă cu 25 de ani, a spus el, noi am făcut o promisiune acestui teritoriu și poporului său și intenționăm să o respectăm, respectiv să facem tot ce ne stă în putință ca și China să-și respecte angajamentele luate ca Hong Kongul să fie condus de către locuitorii teritoriului, pentru locuitorii săi”. Aniversarea de vineri marchează totodată jumătatea parcursului sistemului de guvernare ”o țară, două sisteme”, după numele modelului convenit între Marea Britanie și China cu prilejul retrocedării Hong Kongului, în virtutea căruia orașul urma să-și păstreze o anumită autonomie până în 2047. Boris Johnson estimează însă că, ”de la un moment dat”, Beijingul nu se mai conformează obligațiilor asumate, acolo existând ”o stare de fapt ce amenință atât drepturile și libertățile populației din Hong Kong, dar și asigurarea progresului și prosperității teritoriului respectiv”. De la preluarea în administrare de către Beijing a acestui teritoriu, în fața manifestațiilor pro-democrație ce au cuprins orașul în 2019, Londra susține că a primit peste 120.000 de cereri de sejur din partea cetățenilor din Hong Kong , dat fiind că dispun de pașaport britanic pentru teritoriile de peste mări. Într-un comunicat, dna Liz Truss, ministrul britanic de Externe, a denunțat ”erodarea constantă a drepturilor civile și politice”, îndeosebi după intrarea în vigoare a așa-numitei legi a securității naționale, din 30 iunie 2020.Autoritățile au înăbușit orice opoziție, au incriminat disidența și i-au vânat pe toți cei care puteau spune puterii adevărul, se mai spune în comunicat.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior flori nunta Nuntă pe plajă – 3 idei pentru decorul floral
Articolul următor Nicolae Ciucă: Cel mai bun mod de a răspunde la agresiunea Rusiei, să acționăm împreună ca o singură comunitate euroatlantică de valori și idealuri
2 comentarii
  • Sobenu' spune:
    2 iulie 2022 la 12:32

    Insu-i si mai dihai decat „alalant”/di pisti Garla cea Mare.
    Rezumand … „Adunatii Copaceni” : doua sulite ruginite si doua ligheane gaurite !

    Răspunde
  • Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul spune:
    3 iulie 2022 la 12:31

    HONG KONG HO-House, NG-Genes, K-Potassium, O-Order, NG-Genes. The genes from the house (House of Heaven) of Christ and Tishbite. Gene’s order from the potassium of Christ and Tishbite.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Conformarea la noile reguli de combatere a spălării banilor – termene limită, pași necesari și noi entități vizate
Actualitate
IMM România: Scăderea cererii interne pune presiune pe IMM-urile din HoReCa și pe investițiile din industrie
Companii
Cum contești o decizie de impunere ANAF sau o decizie de taxe locale fără riscuri suplimentare
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Declin în primul trimestru pentru turismul românesc. Crește numărul de turiști străini
  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
  • Rezolv Energy trece granița și inaugurează un parc fotovoltaic în Silistra, Bulgaria
Extern

Casa Albă a anunțat că președintele Joe Biden a fost operat de o formă minoră de cancer de piele

1 minute
Extern

Polonia califică drept ”periculoasă” axa Rusia-China

2 minute
Extern

Coronavirus: Antonio Guterres evocă riscul unei crize alimentare mondiale

2 minute
Extern

Coreea de Nord a testat o dronă de atac subacvatică

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?