Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Bratislava, ”Connecting UE”: Este pregătită Europa pentru alegerile din 2024?
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Bratislava, ”Connecting UE”: Este pregătită Europa pentru alegerile din 2024?

Ștefan Rădeanu
Autor
Ștefan Rădeanu
Publicat 27 noiembrie 2023
Distribuie
Oliver Ropke

Vineri, la Bratislava, s-au încheiat dezbaterile din cadrul Seminarului “Connecting UE” având ca temă un subiect deosebit de important, și anume ”Alegerile Europene 2024: De ce să votez?”.

Timp de două zile, personalități de marcă ale instituțiilor europene, ale societății civile, jurnaliști și cercetători au dezbătut problemele de primă importanță privind viitorul Uniunii Europene în următorii 5 ani. Rezultatul? S-au pus bazele unei platforme active și eficiente pentru conștientizarea importanței alegerilor europene de anul viitor și recâștigarea încrederii cetățenilor în instituțiile democratice ale UE, pe fondul prezenței la vot sub așteptări în campaniile anterioare. O sarcină deloc ușoară, având în vedere că cei prezenți la dezbateri au trebuit să găsească răspunsuri și soluții la trei teme de bază, și anume:

– Impactul direct al dezinformării asupra alegerilor europene din 2024 și modul de combatere a acesteia

– Mobilizarea societățîi civile în perioada preelectorală: ce funcționează și ce nu.

– Cum se mobilizează tinerii.

Prezent la eveniment, Oliver Ropke, Președintele Comitetului Economic și Social European (CESE), s-a arătat optimist: “Alegerile din 2024 reprezintă un test decisiv pentru democrația Europei, un test pe care nu ne pemitem să-l ratăm. Rolul societății civile este esențial, deoarece el stă la baza modelării viitorului Uniunii Europene. Au fost schimburi importante de idei în cadrul Seminarului «Connecting UE-2023». Cred că principala provocare a întâlnirii noastre a fost întrebarea «Cum să implici tinerii Uniunii Europene?». În acest sens mă bucură faptul că m-am întâlnit cu reprezentanții tinerei generații din Slovacia pentru a discuta ideile lor, aceștia fiind de acord să lucreze la generarea de evenimente comune pentru a aborda și soluționa problemele care îi preocupă. Trebuie să ne unim forțele și să modelăm un viitor mai bun al UE pentru generațiile viitoare și actuale”.

Laurențiu Plosceanu

Nataša Vučković a preluat conducerea Asociației pentru Democrație Locală (ALDA)
15 mai 2024

Dezinformarea “ tactică” va reprezenta principalul risc al viitoarelor alegeri parlamentare ale Uniunii Europene. Această concluzie a fost prezentată de moderatorul Seminarului “Connecting EU-2023”, Laurențiu Plosceanu, Vicepreședintele CESE, Vicepreședinte UGIR și Președinte ARACO. Potrivit acestuia, este nevoie de o mobilizare generală pentru o prezență notabilă la vot, cu mult peste cea înregistrată în anul 2019: ”Dreptul la vot este fundamental, o piatră de temelie a democrației europene. Nu spun că este ușor de promovat cauza europeană, deși avem toate dovezile materiale ale tuturor beneficiilor pe care le oferă cetățenilor săi. Acesta este rolul nostru, de a explica un proces, uneori complex, de luare a deciziilor la nivelul UE sau procesele legislative. Nu este ușor să traduci «cuvinte mari» ale UE precum «convergență ascendentă», «sinergii«, «facilități de recuperare și reziliența»- care ne influențează viața într-un mod pozitiv. Cetățenii au nevoie de familiarizare cu acești termeni, pentru a înțelege cu adevărat complexitatea limbajului european.

Să nu uităm de lupta împotriva dezinformării și a armatelor de troli care răspândesc știri false. Este esențial să recunoaștem impactul acestor narațiuni asupra integrității alegerilor și să-i învățăm pe cetățeni cum să găsească informații corecte și de încredere în jungla știrilor false și a jumătăților de adevăr. Creșterea dependenței de tehnologie, înlocuirea interacțiunii umane cu comunicarea online, prioritizarea individualismului față de binele comun – toate acestea au erodat constant conexiunile sociale.

Considerăm că, prin politicile sale sociale, UE încearcă și reușește să vină în sprijinul celor vulnerabili. În calitate de comunicatori, este de datoria noastră să nu obosim în descrierea a ceea ce se face cu adevărat în Uniunea Europeană.

Pentru a rezuma, alegerile din 2024 trebuie privite ca o oportunitate pentru cetățenii noștri de a-și modela destinul colectiv și că fiecare vot reprezintă o piatră de temelie în construcția unei Uniuni Europene mai bune”.

Declin demografic alarmant: Numărul persoanelor decedate este de 1,7 ori mai mare decât cel al născuților-vii
16 ianuarie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Credit 7 Oferte de Black Friday în cadrul institutiilor bancare
Articolul următor Anunt adjudecare contract consultanta_Cantyon Anunt de finalizare a procedurii de achizitii pentru atribuirea contractului de prestari servicii de consultanta
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    27 noiembrie 2023 la 7:42

    UE=organizatie mafiota parazita,neocolonialista, jefuieste popoarele din estul si centrul europei pt a se imbuiba tarile mari. Au descoperit cum sa nu se mai deplaseze in Africa sau America latina ca sa suga resursele si sclavii. Se agata cu disperare de putere formeaza in fiecare tara aliante cu toate resturile pt a i concuea pe patrioti.. ROMANI, VOTATI AUR SI SOS. TRĂIASCĂ ROMÂNIA LIBERA

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Magia lui Tortorella: Vegas Golden Knights zdrobește Colorado Avalanche și se califică în finala Cupei Stanley
Sport
Consiliul Concurenței a sancționat COTAR, FORT și 18 companii de taxi pentru o înțelegere anticoncurențială
Actualitate Companii
Prețul accesibil al energiei este în centrul atenției publice, însă adevărata problemă este bunăstarea energetică
Energie

RSS Știri Financiare

  • Incidentele la plată ale firmelor – ce spun sumele cumulate ale incidentelor minore și majore
  • Aproape 30% dintre români vor face cumpărături online de pe platforme internaționale în 2026
  • EMERALD deschide la Timișoara prima clinică a rețelei din vestul țării
  • Ambito a realizat lucrări de electrificare pentru echivalentul unui oraș de 20.000 de locuitori 
Actualitate

România a primit aviz formal în domeniul concurenței în cadrul procesului de aderare la OCDE

3 minute
Actualitate

Hotărâre privind interdicția de fotografiere sau filmare a buletinului de vot de către alegători

1 minute
Actualitate

Criza costului vieții: serviciile publice de calitate pot ajuta la combaterea creșterilor de prețuri în transporturi, energie și locuințe

8 minute
Actualitate

Calendar

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?