Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Bucharest International Jazz Competition 2024
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Bucharest International Jazz Competition 2024

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 iunie 2024
Distribuie

București – Capitala jazz-ului mondial

La începutul lunii iulie publicul bucureștean este invitat să se bucure de seri fierbinți de vară pe acorduri de jazz. Pe 5 iulie începe ediția cu nr. 18 a Bucharest International Jazz Competition. În 2024 au fost acceptate în Semifinala 20 trupe din 20 de țări: Australia, Bulgaria, China, Danemarca, Franța, Germania, Israel, Italia, Japonia, Polonia, România, Serbia, Slovacia, Africa de Sud, Coreea de Sud, Ciad, Turcia, Marea Britanie și SUA. Până pe 13 iulie evenimentul poziționat de BBC în top 3 mondial, aduce jazz de calitate de pe cele mai cunoscute piețe muzicale ale lumii.

Bucureștiul se transformă în Capitala jazz-ului mondial găzduind artiști consacrați sau talente emergente din întreaga lume. Bucharest International Jazz Competition a depășit de multă vreme granițele unui concurs, azi evenimentul incluzând concerte de jazz, concurs, jam sessions, ateliere de jazz.

Bucharest International Jazz Competition este un proiect cultural co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național și de Ambasada Israelului în România.

Luigi Gageos, directorul concursului declara: “Abia așteptăm să dăm startul unei noi ediții Bucharest International Jazz Competition. E incredibil cum a crescut acest eveniment și ce priză are la public. Experiența noastră, a echipei organizatorice, formată din profesioniști din domeniul muzical și cultural face în continuare diferența. Suntem singurul concurs de jazz din România care abordează la standarde muzicale internaționale selecția, organizarea și desfășurarea acestui eveniment. Chiar dacă e deschis publicului e în primul rând un concurs al excelenței muzicale. Practic, la Bucharest International Jazz Competition poți afla noile trenduri ale muzicii jazz de pretutindeni, reunind constant artiști de jazz de pe toate continentele. Am fost modești ani de zile, dar azi voi afirma cu tărie că suntem lider de piață în domeniul acesta.”

Bucharest International Jazz Competition (BIJC) se individualizează în peisajul jazz-ului din România și din regiune printr-un concept bine definit. Încă de la prima ediție (2007) și-a propus să contribuie la recunoașterea valorilor jazz-ului românesc și internațional, și-a asumat rolul de promotor al noului val de muzicieni, dar și pe cel de formator, de deschizător de drumuri pentru publicul românesc. BIJC prezintă o varietate de stiluri de jazz – classic jazz, mainstream, swing, fusion, bepop, cool jazz, bossa nova, modal, free jazz, groove, afro-cuban jazz, acid jazz, smooth jazz etc, cele mai noi tendințe din marile centre de jazz ale lumii.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Filmele TIFF.23 se văd la București între 27 și 30 iunie
Articolul următor femeie spala masina Cum să obții cele mai bune rezultate la spălătoriile self wash
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Vodafone România anunță fuziunea Evotracking și iSYS, creând astfel un lider regional în soluții IoT și fleet management
Companii
Cel mai mare premiu din istoria Loteriei Române a fost ridicat
Actualitate
Bloomberg: „Criza din România va crește costurile de împrumut şi va alarma investitorii”
Economie

RSS Știri Financiare

  • Peste 1200 de vehicule electrice au fost înmatriculate în luna martie pe plan local
  • Vascar lansează gama de ciorbe ready meals Moldova în Bucate, în format monoporție
  • Vastint semnează primul contract de închiriere pentru faza a doua Timpuri Noi Square
  • Klass Wagen deschide un punct operațional la Târgu Mureș, al 12-lea birou local
Cultură și Educație

”Scrisori celeste”, pagini izvorâte din suflet

4 minute
Cultură și Educație

România – dincolo de frontiere (XII)

7 minute
Cultură și Educație

Papa Agapet al II-lea și cartografia medievală a Daciei Nordului – Dania, Scandia, Islanda și Groenlanda!

9 minute
Cultură și Educație

Recomandările lunii Ianuarie 2024 la Crime+Investigation

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?