Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO a pregătit un buget de peste 12 milioane de euro pentru prestatorii de servicii
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
HR

CEO a pregătit un buget de peste 12 milioane de euro pentru prestatorii de servicii

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 15 noiembrie 2023
Distribuie

Eugen Măruță (gds.ro)

Este nevoie în continuare de utilaje închiriate la Complexul Energetic Oltenia (CEO). Au fost aprobate fonduri de către șefii companiei energetice pentru închirierea de utilaje.

Acestea trebuie să fie prevăzute și cu operator. Vehiculele trebuie să fie la dispoziția carierelor miniere. Se are în vedere un acord-cadru pentru închirierea de utilaje și echipament de construcții și de lucrări publice cu operator. Acordul-cadru va fi împărțit în 17 loturi, toate fiind destinate sectorului minier din Complexul Energetic Oltenia.

În data de 18 decembrie este programată licitația la care sunt așteptați prestatorii de servicii tradiționali ai Complexului Energetic Oltenia. Ani de zile, aceștia au câștigat milioane de euro de pe urma companiei energetice. De foarte multe ori calitatea utilajelor închiriate pentru carierele miniere a lăsat de dorit. O astfel de mașină închiriată a fost folosită pentru transportul minerilor implicați în tragicul accident produs la începutul anului, la Cariera Minieră Jilț Sud. Atunci au murit 3 mineri. Aceștia erau transportați cu o mașină care era utilizată pentru a duce materiale la punctele de lucru și nu oameni.

Buget de peste 63 de milioane de lei

Pentru un acord-cadru cu o durată de 12 luni, Complexul Energetic Oltenia le oferă prestatorilor de servicii tradiționali o sumă de 63.144.678 de lei, respectiv peste 12,6 milioane de euro. Un buget uriaș, având în vedere că la nivelul companiei energetice este în derulare un Plan de restructurare și decarbonare.

„Lucrările executate cu utilaje de construcții sunt importante şi constau în lucrări miniere de nivelare şi terasare a treptelor de lucru a excavatoarelor de mare capacitate și a instalațiilor de haldat, împingerea cărbunelui în depozite de cărbune, curățirea și nivelarea fronturilor de lucru, lucrări tehnologice de ripări, prelungiri, scurtări de benzi transportoare şi alte lucrări de amenajare drumuri, execuţie de canale pentru scurgerea apelor de pe treptele de lucru, curățirea canalelor şi a jompurilor de la staţiile de evacuare a apelor, lucrări de mentenanță”, conform CEO.

Utilajele cu deservent vor ajunge la următoarele subunități miniere:

3 din 5 angajați români au participat la un interviu pentru job în acest an
14 noiembrie 2023
  • UMC Roșia 30 de utilaje,
  • UMC Peșteana 18,
  • UMC Tismana 26,
  • UMC Pinoasa 17,
  • UMC Jilț Sud 15,
  • UMC Jilț Nord 23,
  • UMC Roșiuța 25,
  • UMC Lupoaia 15,
  • UMC Husnicioara 10.

În total este vorba de 179 de utilaje. Prestatorii vor trebui să asigure peste 51.000 de ore de funcționare. La licitație vor fi acordate punctaje în funcție de norma de poluare. Pentru norma de poluare EURO 2 se vor acorda 10 puncte sau pentru norma de poluare EURO 6 40 de puncte.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Un sondaj internațional desfășurat înaintea întâlnirii Biden-Xi dezvăluie atitudinile complet diferite față de viitoarea ordine mondială, puterea Chinei, situația Occidentului și sprijinul pentru Ucraina
Articolul următor Înscrierile la Târgul Întreprinderilor Mici și Mijlocii, ediția 2023 – IT & Industrii 4.0 – prelungite până la 20.11.2023
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington! A fost invitat de Trump
Politic
Marco Rubio, discurs la MSC: Avem nevoie de o Europă puternică pentru a remodela ordinea globală
Extern
Evenimente plastice recomandate de UAP
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • 9 români din 10 au amânat în ultimii trei ani decizii importante pentru sănătate din lipsa banilor
  • One United Properties, vânzări de peste 174 milioane de euro în 2025
  • Livrările de birouri flexibile din București au crescut de peste trei ori față de anul trecut

  • Bucătăria este „inima casei” pentru români. Gătitul rămâne o parte esențială în fiecare gospodărie
Energie

Bani și în 2025 pentru o termocentrală a CEO care nu produce nimic

3 minute
angajari
HR

28.251 locuri de muncă vacante la nivel naţional

1 minute
HR

Decizia CCR pe contracte de muncă cu timp parţial – nicio surpriză. Ce e de făcut?

5 minute
Featured

Managerii au probleme, dar sunt optimişti

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?