Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cetăţean american, reţinut după ce ar fi intenţionat să incendieze Ambasada SUA din Tel Aviv
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Cetăţean american, reţinut după ce ar fi intenţionat să incendieze Ambasada SUA din Tel Aviv

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 26 mai 2025
Distribuie

Un bărbat a fost reţinut duminică pe Aeroportul John F. Kennedy din New York, în urma unei presupuse tentative de a incendia o filială a Ambasadei SUA din Tel Aviv, Israel, a anunţat Departamentul american de Justiţie într-un comunicat.

Joseph Neumayer are dublă cetăţenie, americană şi germană, şi a fost reţinut în Israel pe 19 mai, după o confruntare ostilă cu un agent de securitate în faţa biroului, mai devreme în acea zi, potrivit Departamentului de Justiţie.

O verificare a rucsacului pe care acesta l-a lăsat la ambasadă după confruntare „a scos la iveală trei dispozitive incendiare improvizate rudimentare, cunoscute de obicei sub numele de cocktailuri Molotov”, se mai arată în comunicat.

Departamentul de Justiţie a mai precizat că Neumayer, în vârstă de 28 de ani, a postat următoarele pe reţelele de socializare: „Alăturaţi-vă mie în timp ce dau foc ambasadei din Tel Aviv. Moarte Americii, moarte americanilor şi f– Occidentului”.

De asemenea, el a ameninţat pe reţelele de socializare că îl va asasina pe preşedintele Donald Trump, se adaugă în comunicat.

Departamentul nu va tolera astfel de violenţe şi îl va urmări penal pe acest inculpat în deplinătatea limitelor legii”, a declarat procurorul general al SUA, Pam Bondi, într-o declaraţie după ce Israelul l-a predat duminică pe Neumayer Statelor Unite.

Directorul FBI, Kash Patel, a adăugat într-un comunicat: „Acest comportament josnic şi violent nu va fi tolerat nici acasă, nici în străinătate, iar FBI, în colaborare cu partenerii noştri, îl va aduce în faţa justiţiei pentru acţiunile sale periculoase”.

Donbas: Ținta principală a lui Putin și centrul războiului din Ucraina
19 august 2025

Americanul riscă până la 20 de ani de închisoare

Neumayer, care a fost expulzat în SUA de către autorităţile israeliene, riscă până la 20 de ani de închisoare dacă va fi condamnat.

Reţinerea sa intervine la câteva zile după ce doi angajaţi care lucrau la Ambasada Israelului din Washington au fost ucişi în timp ce plecau de la un eveniment organizat la Muzeul Evreiesc din Capitală.

Suspectul, Elias Rodriguez, a fost ulterior acuzat de două capete de acuzare de crimă de gradul întâi. Potrivit unor înregistrări video realizate la faţa locului şi postate pe reţelele sociale, Rodriguez a strigat „Palestina liberă, liberă” după arestarea sa.

Trump şi prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu au vorbit la o zi după împuşcături, Netanyahu condamnând actul ca fiind o „crimă antisemită îngrozitoare”.

«Parfum» de criză în guvernul Italiei. Matteo Salvini, suspectat că a fost finanțat ilegal de Moscova în campania pentru europarlamentare
21 iulie 2019

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Zbor deviat către Seattle după ce un pasager a încercat să deschidă ușa avionului
Articolul următor Xi Jinping felicită Universitatea Fudan la împlinirea a 120 de ani de la înființare
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Războiul din Ucraina intră în al cincilea an
Extern
De Dragobete, Sărbătoare dulce a Magiunului din Prune Topoloveni, Sonimpex aniversează 33 de ani de existență
Actualitate
Curtea Supremă din SUA a anulat unele dintre taxele vamale impuse de Donald Trump pentru că nu au fost discutate în Congres
Extern

RSS Știri Financiare

  • Prețurile locuințelor noi din București au crescut cu procente între 50 și 100% în cinci ani
  • Hambar Gardens, un nou proiect de case cu 100% energie verde, dotate cu pompă de caldură geotermică
  • Brokerii Victoria Finance au intermediat în 2025 credite în valoare de 24 milioane de euro
  • Pinum va inaugura anul acesta noua fabrică de la Moara Vlăsiei
Extern

Secretarul de Stat american Antony Blinken, la Paris. O vizită sub tensiune

2 minute
Extern

Ucraina: A fost dejucat un complot ce viza asasinarea lui Volodimir Zelenski

1 minute
Extern

Teheran: Ambasadorii britanic, francez și german, convocați la Ministerul iranian de externe

1 minute
Extern

Ucraina: Soldatul rus judecat pentru crimă de război, condamnat la închisoare pe viață

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?