Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: China și Franța solicită împreună soluționarea politică a crizei din Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

China și Franța solicită împreună soluționarea politică a crizei din Ucraina

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 6 aprilie 2023
Distribuie
Sursa: romanian.cri.cn

Preşedintele Chinei, Xi Jinping, a avut joi, la Beijing, o convorbire cu omologul francez, Emmanuel Macron, aflat în vizită de stat în China.

Xi Jinping a afirmat că, sub eforturile comune, relaţiile chino-franceze au menţinut o tendinţă de dezvoltare pozitivă, stabilă şi sănătoasă. Ambele părţi au păstrat o comunicare strategică intensă şi calitativă, sub diverse forme. Volumul comerţului bilateral a cunoscut o creştere rapidă, fiind înregistrate tot mai multe rezultate importante în cooperarea bilaterală, în aviaţie, agricultură şi alimentație. Ambele ţări au susținut o comunicare şi asociere strânsă în domeniul schimbărilor climatice și biodiversităţii, dar şi pe tema dezvoltării Africii. 

Lumea de astăzi cunoaşte o schimbare istorică profundă. China şi Franţa, doi membri permanenţi ai Consiliului de Securitate al ONU, sunt două mari puteri cu tradiţii de sine stătătoare. Cele două ţări promozează ferm procesul de multipolarizare a lumii, de democratizare a relaţiilor internaţionale, având capacitatea şi responsabilitatea de a depăşi divergenţele şi limitările, pentru dezvoltarea relaţiilor de parteneriat strategic cuprinzător China-Franţa, pentru suținerea multilateralismului real, menţinerea păcii, stabilităţii şi prosperităţii mondiale.

Președintele Xi Jinping a declarat că în legătură cu criza din Ucraina, China depune eforturi pentru rezolvarea crizei pe cale politică, prin negocieri. China dorește să solicite împreună cu Franța, comunității internaționale, să dea dovadă de reținere, evitând acțiunile care ar putea duce la înrăutățirea situației sau scăparea de sub control a crizei, să respecte cu strictețe Dreptul internațional umanitar, evitând atacurile împotriva civililor și utilităților civile, protejând femei, copii și alte victime ale conflictului. De asemenea, să îndeplinească angajamentele solemne de a nu folosi arme nucleare și a nu declanșa un război nuclear, opunându-se folosirii în orice situație a armelor biochimice și atacurilor militare asupra centralelor nucleare și altor utilități nucleare în scopuri civile. Totodată, să reia cât mai grabnic negocierile de pace, acționând pentru soluționarea politică a crizei conform scopurilor și principiilor Cartei ONU, ținând cont de preocupările diferitelor părți privind securitatea și constituirea unui cadru european de securitate echilibrat, eficient și durabil și să coopereze pentru a face față efectelor produse de criza din Ucraina în domeniile cerealier, energetic, financiar, transporturi și altele, reducând impactul negativ provocat de criză în lume, în special în țările în curs de dezvoltare.

Articol realizat de Radio China Internațional și CCTV

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Întâlnire tripartită a liderilor din China Franţa și UE
Articolul următor Xi Jinping, despre relațiile Chinei cu Franța și Europa
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

TIFF, parteneriat cu Film Independent pentru programul Always Remember, dedicat memoriei Holocaustului
Cultură și Educație
ANCOM continuă la Cluj-Napoca dialogul cu mediul educațional pe tema Regulamentului privind serviciile digitale (DSA)
Actualitate
Cel de-al treilea sezon al BCR Sport Arena Streetball 2026 debutează în Parcul Drumul Taberei din București în weekendul 8-10 mai
Sport

RSS Știri Financiare

  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
  • Rezolv Energy trece granița și inaugurează un parc fotovoltaic în Silistra, Bulgaria
  • Sectorul imobiliar în centrul activității de fuziuni și achiziții din România
avion dassault
Actualitatea din China 

Un avion american a survolat Strâmtoarea Taiwan. Cum a reacționat China?

1 minute
Actualitatea din China 

China a detectat dovada undelor gravitaționale nanohertz

1 minute
Actualitatea din China 

Xi Jinping: Aprofundarea construirii comunității cu un viitor comun China-Vietnam 

3 minute
Actualitatea din China 

China dorește investigarea încălcărilor drepturilor omului comise de SUA în Orientul Mijlociu

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?