Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul în luna iulie 2019
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Analiză

Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul în luna iulie 2019

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 septembrie 2019
Distribuie
comert-online
Sursa foto: CursDeGuvernare

În luna iulie 2019, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut faţă de luna precedentă atât ca serie brută cu 8,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 0,7%.

Faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut atât ca serie brută cu 8,3%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 7,9%.

În perioada 1.I-31.VII.2019, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut faţă de perioada 1.I-31.VII.2018 atât ca serie brută cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 7,1%, fiecare.

Iulie 2019 comparativ cu iunie 2019

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna iulie 2019, comparativ cu luna precedentă, a crescut pe ansamblu cu 8,7% datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+18,0%), vânzările de produse nealimentare (+6,2%) și la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,7%).

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iulie 2019, comparativ cu luna precedentă a crescut pe ansamblu cu 0,7%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+1,6%) și la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+0,8%).

Vânzările de produse nealimentare au scăzut cu 0,2%.

Iulie 2019 comparativ cu iulie 2018

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna iulie 2019, comparativ cu luna iulie 2018 a înregistrat o creştere cu 8,3% datorită creşterilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (+9,6%), comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+9,5%) şi la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+5,9%).

Peste două treimi dintre angajatorii români preconizează să-și mențină neschimbat numărul de angajați în trim. I/2019
11 decembrie 2018

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iulie 2019, comparativ cu luna iulie 2018 a înregistrat o creştere cu 7,9%, datorită creşterilor din comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+9,0%), vânzările de produse nealimentare (+8,7%) și din vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+4,7%).

Perioada 1.I-31.VII.2019 comparativ cu perioada 1.I-31.VII.2018

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în perioada 1.I-31.VII.2019, comparativ cu perioada 1.I-31.VII.2018 a înregistrat o creştere cu 7,1% datorită creşterii vânzărilor de produse nealimentare (+9,7%), comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+6,2%) şi vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+4,9%).

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-31.VII.2019, comparativ cu perioada 1.I-31.VII.2018, a înregistrat o creştere cu 7,1% datorită creşterii vânzărilor de produse nealimentare (+9,7%), comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+6,4%) şi vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+4,7%).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Catalin Moisei - CTO CyBourn Amenințări de securitate cibernetică care pot afecta serviciile fintech
Articolul următor Cetatea Feldioara Un eveniment mult aşteptat: „Cavalerii Teutoni se întorc în Cetatea Feldioara” (județul Brașov)
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premiul Daphne Caruana Galizia pentru jurnalism – apel la candidaturi
Extern
Ministerul Economiei și… așa mai departe nu a avut niciodată Turismul ca prioritate
Opinii Turism
ANAF Antifraudă a confiscat 4,51 mil. de lei proveniți din comerț neautorizat cu aur
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Apartamentele, motorul creșterilor de prețuri în 2025 pe piața imobiliară europeană
  • AFLĂ ce au în comun cele mai bine îmbrăcate femei din Paris, Milano și New York și nu, nu e geanta!
  • Piața berii a coborât în 2025 la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani
  • Veniturile hotelurilor din București, cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est în 2025
jucarii
Analiză

Games of Romania. Piața jucăriilor se extinde spectaculos

9 minute
Analiză

Propunerea Directivei UE privind impozitarea activităților digitale – va fi 2019 anul care va schimba era digitală?

8 minute
Ionut Simion - Country Managing Partner PwC
Analiză

Usoara incetinire a economiei globale in 2019

4 minute
pensionari
Actualitate

Pensionari mai puțini, pensie medie mai mare

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?