Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CMS a asistat Banca Națională a Greciei în legătură cu finalizarea vânzării unui portofoliu românesc de credite neperformante
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

CMS a asistat Banca Națională a Greciei în legătură cu finalizarea vânzării unui portofoliu românesc de credite neperformante

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 mai 2021
Distribuie
Foto: Wikipedia

Firma internațională de avocatură CMS a asistat Banca Națională a Greciei (NBG) în legătură cu finalizarea vânzării unui portofoliu românesc de credite corporative neperformante și sub-performante (NPLs) cu o valoare contabilă brută totalizând aproximativ 174 milioane Euro (valoarea garanțiilor alocate de aproximativ 102 milioane euro).

Transferul portofoliului către Bain Capital Credit a fost aprobat de către autoritățile de reglementare din România și de Fondul de Stabilitate Financiară al Greciei. Tranzacția a fost implementată în contextul strategiei de reducere a NPLs a NBG în conformitate cu Obiectivele Operaționale prezentate Mecanismului Unic de Supraveghere și reprezintă una dintre cele mai mari vânzări de credite neperformante (NPLs) corporative de pe piața românească.

Rodica Manea

„Finalizarea acestei vânzări foarte importante poate marca oficial reluarea tranzacțiilor cu credite neperformante în România. A fost un proiect complex, derulat pe parcursul unei perioade considerabile de timp, care a implicat o colaborare susținută între echipele de avocați și consultanți din numeroase arii de practică juridică (drept corporativ, financiar-bancar, imobiliar, comercial, fiscal) și care a fost derulat în contextul nemaiîntâlnit generat de pandemia COVID-19. Echipa de avocați CMS a asistat NBG cu privire la toate aspectele juridice ale tranzacției – consiliere pe structurare, due diligence extins, data room, documente complexe de tranzacție, pachetul de garanții implementate, negociere, semnare și cel mai recent finalizare – într-un demers de o complexitate juridică deosebită”, a declarat Rodica Manea, Partner Corporate M&A în cadrul CMS România.

Horea Popescu

Horea Popescu, Managing Partner al biroului CMS România și Coordonator al practicii Corporate M&A în Europa Centrală și de Est, comentează: „Tranzacțiile cu credite neperformante (NPLs) rămân unul dintre instrumentele cheie în vederea restructurării și reorganizării activelor actorilor economici aflați în situații dificile, generate de impactul pandemiei Covid-19. Piața ne arată că interesul pentru acestea rămâne ridicat, indiferent de zonele din care provin investitorii. Domeniul legat de restructurări va rămâne unul ofertant și pe viitor, fie că vorbim de restructurarea forței de muncă, de restructurări de activitate, achiziții de bunuri neperformante, restructurarea datoriilor, insolvență sau litigii. De remarcat și faptul că în ciuda pandemiei, în România s-au înregistrat o serie de tranzacții record în care echipa locală a CMS a fost implicată, de asemenea, fie că ne referim la cea mai mare achiziție din sectorul spațiilor de birouri de anul trecut sau la această vânzare de credite corporative neperformante recent finalizată”.

Tranzacția a fost coordonată de Rodica Manea (Partener Corporate M&A) cu suportul Cristinei Reichmann (Partener Finance) și Claudiei Nagy (Avocat Asociat Senior Corporate M&A). Din echipa extinsă au făcut parte: Adina Nănescu (Finance); Alexandru Dumitrescu (Real Estate); Raluca Ionescu, Simona Strava, Eduard Roventa și Cristina Ciomoș (Corporate M&A); Anna Morogai, Tatiana Casapciuc, Andrei Cristescu și Adrian Linca (Commercial); Roxana Popel (Tax), precum și alți avocați din cadrul CMS România.

Comerțul se menține pe creștere
6 decembrie 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Adina Trandaf, noul Managing Director al Oxygen
Articolul următor eMAG Marketplace a crescut cu 80% într-un an și a ajuns la 36.000 de selleri
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Mocăniţa – un trenuleţ pe şinele legendei
Transporturi Turism
Flota de drone a Ucrainei continuă să provoace haos în Rusia
Extern
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 16 pentru obligațiunile emise de Banca Transilvania S.A.
Economie

RSS Știri Financiare

  • Aeroporturile regionale câștigă teren: tot mai mulți români aleg să zboare direct din regiunea în care locuiesc
  • Asternova Vest: fond de venture capital de 37 milioane euro pentru startupurile din Vestul României
  • 11.000 de comercianți români vând pe Trendyol. Peste 3.600 exportă în Grecia și Bulgaria
  • 6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară, deși se tem că aceasta poate apărea oricând
angajari
HR

30.656 locuri de muncă vacante la nivel naţional

1 minute
IT

DNSC: Atacurile cibernetice 100% generate de Inteligența Artificială vor deveni inevitabile în 2-3 ani

1 minute
HR

Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se majorează la 4.050 lei lunar începând cu 1 ianuarie 2025

2 minute
Imobiliare

Endava România își reînnoiește contractul de închiriere în clădirea UBC, parte din portofoliul companiei IULIUS în Cluj-Napoca, într-o tranzacție intermediată de Colliers 

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?