Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Comisia Europeană a anunțat tarife vamale suplimentare pentru mașinile electrice importate din China
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Comisia Europeană a anunțat tarife vamale suplimentare pentru mașinile electrice importate din China

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 12 iunie 2024
Distribuie
Foto: Freepik

George Lupu (www.b1tv.ro)

Vehiculele electrice cu baterii (BEV) fabricate în China vor fi în curând supuse unor tarife de import atunci când vor fi aduse pe piața fără frontiere a Uniunii Europene, unde cererea pentru aceste produse ecologice a crescut în ultimii ani, potrivit Euronews.

Comisia Europeană a anunțat miercuri prima decizie provizorie în cadrul anchetei sale antisubvenție pentru BEV-urile asamblate în China, împărțită pe mărci:

BYD: 17,4%

Geely: 20%

SAIC: 38,1%

– Alți producători de BEV din China care au cooperat la ancheta antisubvenție, dar nu au fost eșantionați individual: 21%

Și Cehia se orientează spre vaccinurile rus și chinez
1 martie 2021

– Alți producători de BEV din China care nu au cooperat: 38,1%

Nivelul va veni peste tariful de import de 10% existent și sfidează așteptările industriei de 20%, sugerând că constatările Comisiei sunt destul de dăunătoare.

Măsurile vor fi introduse la începutul lunii iulie dacă China nu reușește să ofere soluții convingătoare și eficiente pentru a remedia practicile sale comerciale neloiale. Beijingul a refuzat de mult să se angajeze cu aliații occidentali pentru a aborda fricțiunile și adesea neagă sursa problemei în sine.

În practică, decizia înseamnă că atât mărcile chineze, cât și cele occidentale care operează fabrici în țara asiatică vor fi afectate de creștere, deși nu în mod egal. Principala companie controlată a fost BYD, cu sediul în Shenzhen, care își propune să cucerească 5% din piața BEV a blocului. Între timp, Tesla, un actor de frunte în domeniu, a depus o „cerere întemeiată” și ar putea primi un tarif personalizat în cursul acestui an.

Avertisment dur dat de Rusia Finlandei: Aderarea ei la NATO ”va fi în mod sigur un pericol pentru Rusia”
12 mai 2022

„Acest lucru se bazează pe dovezi clare ale anchetei noastre ample și în deplin respectarea regulilor OMC [Organizația Mondială a Comerțului]. Acum ne vom angaja cu autoritățile chineze și cu toate părțile în vederea finalizării acestei investigații”, a declarat Valdis Dombrovskis, Vicepreședintele Comisiei responsabil cu comerțul.

- Publicitate -

„Scopul nostru este de a restabili condițiile de concurență echitabile și de a ne asigura că piața europeană rămâne deschisă producătorilor de vehicule electrice din China, cu condiția ca aceștia să respecte regulile comerciale convenite la nivel global”, a adăugat el.

Bruxelles-ul este profund îngrijorat de faptul că, din cauza injecțiilor generoase de subvenții ale Beijingului, firmele europene nu vor putea concura cu producătorii chinezi și vor fi în cele din urmă împinse din sectorul din ce în ce mai profitabil, așa cum s-a întâmplat cu panourile solare.

Vânzările de BEV-uri fabricate în China au crescut rapid: de la 57.000 de unități noi vândute în 2020 la peste 437.000 în 2023, potrivit Eurostat, inclusiv modele de la firme occidentale precum BMW, Renault și Tesla. În aceeași perioadă, valoarea acestor tranzacții a crescut de la 631 milioane EUR la 9,66 miliarde EUR.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Toni Greblă, despre acuzațiile de fraudă electorală de la Sectorul 1: „Faptul că un competitor sau altul acuză instituții, persoane reprezintă alegații”
Articolul următor Xi Jinping apreciază munca profesorului Yao Qizhi
2 comentarii
  • European spune:
    12 iunie 2024 la 22:32

    Sper ca aceste capete luminate de la Bruxelles isi dau seama la ce efecte au aceste tarife protectioniste asupra consumatorilor europeni:
    – ne obliga sa cumparam masini electrice scumpe (Tesla de 40.000 euro) in loc de chinezarii de 10.000 – 15.000 de euro

    S-a dovedit asadar ca toata propaganda UE despre reducerea poluarii si alte bla-bla-uri a fost un exercitiu de imagine menit de a reduce dependenta UE de petrolul rusesc dar si de a subventiona producatorii europeni de masini electrice (prin programe precum Rabla Plus) –
    adica:
    „Sa faci ce zice popa, nu ce face popa!”

    Sa vedem represaliile Chinei.

    Răspunde
  • Florin spune:
    13 iunie 2024 la 7:30

    Mafia colonialista suauenato produce orice la pret triplu față de tarile democrate. Si ne obliga pe noi, noii sclavi din estul europei, sa le cumparam rebuturile. Noi vedem ca China produce tot la sfert de pret, dar n avem voie sa cumparam de la aia si ca sa nu fim tentati, mafia suauenato baga la greu taxe, sanctiuni si alte chestii artificiale. Normal ar fi ca chinezii sa si inchida piata complet pt produsele suauenato prin aplicarea acelorasi masuri, triplarea taxelor. Sa vedeti ce chitaie pe urma sobolanii sua si ue😀😀😀😀

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Piața construcțiilor din România, aproape de maxime istorice în 2025, dar expusă riscurilor tot mai mari de cost și finanțare
Construcții
Austria vrea să-și reducă dependența față de importurile de LNG  din SUA și se uită spre gazele din România
Extern
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente plății pentru rambursarea principalului pentru titlurile de stat emise de Ministerul Finanțelor
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Peste 750.000 metri pătrați de spații comerciale vor fi livrați pe plan local până în 2029
  • Un zbor din opt, pe rutele de iarnă din România, întârzie
  • Compania de outsourcing Modular Services își dublează spațiul de birouri și caută angajați la Iași
  • Case de până la 10 ori mai ieftine: ECO DOME vrea să redefinească piața locuințelor
Extern

Discuțiile dintre SUA și Iran încep în Oman, pe fondul temerilor de conflict direct

5 minute
Extern

”Războiul din Ucraina este războiul nostru”: Londra cheamă la livrarea de arme grele Kievului

2 minute
Extern

Șeful diplomației franceze, Jean-Yves Le Drian, îl „desființează”pe Vladimir Putin

4 minute
Extern

Volodimir Zelenski a lansat Conferința internațională pentru reconstrucția Ucrainei, de la Londra

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?