Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Competiția SMART7: Cel mai curajos cinema european se vede la TIFF.24
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Competiția SMART7: Cel mai curajos cinema european se vede la TIFF.24

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 27 februarie 2025
Distribuie
Interior Zero Credit foto: Marineci

Competiția SMART7 revine la Festivalul Internațional de Film Transilvania (13 – 22 iunie 2025, Cluj-Napoca) pentru al treilea an consecutiv, aducând în prim-plan șapte filme europene realizate de cineaști tineri, ale căror voci se remarcă prin autenticitate și curaj. TIFF este unul dintre fondatorii SMART7, o rețea de șapte festivaluri de film care își propune să sprijine industria festivalieră și să creeze un spațiu pentru cei mai promițători autori. Programul comun include șapte filme produse în fiecare dintre țările SMART7.

Toate filmele vor fi prezentate în cadrul celor șapte festivaluri ale rețelei: Vilnius IFF Kino Pavasaris (Lituania), IndieLisboa IFF (Portugalia), FILMADRID IFF (Spania), Transilvania IFF (România), New Horizons IFF (Polonia), Reykjavik IFF (Islanda) și Thessaloniki IFF (Grecia).

Filmul care reprezintă România, Interior Zero, este al doilea lungmetraj al lui Eugen Jebeleanu, după debutul său multi-premiat, Câmp de maci – un film inspirat din fapte reale, care a câștigat Premiul pentru cea mai bună regie și Premiul publicului la TIFF 2021. Interior Zero este inspirat de romanul omonim scris de Lavinia Braniște și urmărește viața Cristinei, o secretară de 30 și ceva de ani care navighează printr-un București alienant și ostil. Scenariul este semnat de Ioana Moraru, iar din distribuție fac parte Valentina Zaharia, Cendana Trifan, Cristina Drăghici și Katia Pascariu.

Jebeleanu explică: „Acest proiect continuă interesul meu pentru portretizarea oamenilor vulnerabili, la fel ca și primul meu film. Prin mijloace neconvenționale, Interior Zero abordează cinematografia interdisciplinar, explorând dinamica realizării unui film și punând sub semnul întrebării granița dintre realitate și ficțiune. Am avut o echipă extraordinară și trei actrițe fabuloase – Cendana Trifan, Cristina Drăghici și Valentina Zaharia – care întruchipează diferitele fațete ale protagonistei mele, Cristina. Selecția în SMART7 mă bucură enorm, deoarece va oferi filmului nostru o expunere internațională semnificativă.”

Interior Zero va avea premiera mondială în martie, în cadrul competiției SMART7 de la Festivalul Internațional de Film de la Vilnius.

Spania aduce în competiție Por donde pasa el silencio, debutul Sandrei Romero, care a avut premiera anul trecut la San Sebastian. Cu o autenticitate apropiată de documentar, filmul este o dramă de familie despre un tânăr care se întoarce acasă, confruntându-se cu conflicte și sentimente de vinovăție. Portugalia este reprezentată de Hanami (r. Denise Fernandes), un film premiat la Locarno și Göteborg, care îmbină elemente magice și un peisaj vulcanic fascinant pentru a surprinde maturizarea unei fete abandonate de mama ei.

Cadru din filmul ”Hanami”

În Drowning Dry, film premiat pentru cea mai bună interpretare și regie la Locarno, regizorul lituanian Laurynas Bareiša urmărește povestea a două surori și a familiilor acestora, care petrec împreună un weekend de vară ce se transformă într-un coșmar. Islanda este prezentă în competiție cu Epilogues (r. Ari Alexander Ergis Magnússon), povestea unui bărbat îndoliat care bea cenușa soției – o experiență aproape suprarealistă ce îl conduce pe firul amintirilor.

Din Grecia, Kreas (r. Dimitris Nakos) explorează o rivalitate aproape mitică între vecini, ce se transformă într-o tragedie, în timp ce Travel Essentials (r. Kamila Tarabura), din Polonia, este un thriller captivant ce dezvăluie secretele bine ascunse ale unei traume din copilărie.

Secvență din filmul Travel Essentials

Abonamentele pentru TIFF.24 vor fi puse în vânzare în curând.

Selecția SMART7:

- Publicitate -


● Por donde pasa el silencio
(r. Sandra Romero, Spania, 2024)● Sesės(Drowning Dry, r. Laurynas Bareiša, Lituania, Letonia, 2024)
● Missir (Epilogues
, r. Ari Alexander Ergis Magnússon, Islanda, Belgia, Norvegia, 2024)● Hanami
(r. Denise Fernandes, Portugalia, Capul Verde, Elveția, 2024)● Interior Zero
(r. Eugen Jebeleanu, România, 2025)● Kreas (Meat
, r. Dimitris Nakos, Grecia, 2024)● Rzeczy niezbędne (Travel Essentials, r. Kamila Tarabura, Polonia, Germania, 2024)

La finalul sezonului de festivaluri, un juriu internațional format din tineri profesioniști din industria filmului va desemna câștigătorul competiției, care va primi un premiu de 5.000 €. În 2024, trofeul SMART7 a fost câștigat de regizoarea poloneză Maria Zbąska pentru debutul său, It’s Not My Film. Premiul a fost anunțat în cadrul galei de închidere a celei de-a 65-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Salonic.

SMART7 este susținut de programul Creative Europe MEDIA și își propune să devină o platformă de promovare a filmului european, creând un spațiu de întâlnire între tinerii autori și public. Pe lângă crearea unui program comun de filme, proiectul include și o serie de activități menite să faciliteze schimbul internațional de experiențe și cunoștințe în domeniul festivalier.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Harghita, Regiune Gastronomică a Europei în anul 2027. Încă un ingredient în turismul cultural al zonei, alături de Ruta curiilor, din programul România Atractivă
Articolul următor Prioritatea Președinției poloneze a UE: consolidarea securității europene și menținerea unită a Europei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan: Corectarea deficitului bugetar este prioritatea principală în această perioadă
Economie
Preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, se va afla în vizită în România în perioada 21 – 22 mai 2025
Extern
Fundația Creștină Părintele Arsenie Boca organizează evenimentul „Renașterea Neamului Românesc”
Cultură și Educație

RSS Știri Fotbal

  • VIDEO | Ce salarii au sportivii de la secția de fotbal a Stelei
  • Reșițenii strică sărbătoarea Stelei, dar roș-albaștrii termină pe loc de Superliga
  • CFR Cluj, regina Cupei! Victorie cu 3-2 într-o finală dramatică cu Hermannstadt
  • Steaua urcă pe primul loc în Liga 2! Roș-albaștrii au trecut lejer de Metaloglobus
  • Farul câștigă la limită și o trimite pe Gloria Buzău înapoi în liga secundă!

Citește și

Cultură și Educație

Mircea Mureşan, de la lumini la umbre

1 minute
Cultură și Educație

Dacă e octombrie, atunci începe Crăciunul la Diva

4 minute
Cultură și Educație

Frumusețea unității fundamentale de exprimare la Mihaela CD

10 minute
Cultură și Educație

Coaliţia pentru Educaţie: fără şcoli şi grădiniţe cu WC-uri în curte din septembrie 2019!

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?