Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Consiliul Concurenţei a sancţionat patru companii pentru trucarea unor licitații organizate de CNAIR
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Consiliul Concurenţei a sancţionat patru companii pentru trucarea unor licitații organizate de CNAIR

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 22 octombrie 2025
Distribuie
Foto: ziuaconstanta.ro

Consiliul Concurenţei a sancţionat companiile Tredeco Holding SRL, Trecon Logistic SRL, Data Capture SRL și Geo Drumuri Banat SRL cu amenzi în valoare totală de 2.317.896,04 lei (aproximativ 466.000 euro) pentru trucarea unor licitații publice organizate de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere SA (CNAIR) prin DRDP Brașov, DRDP București, DRDP Constanța și DRDP Timișoara.

Amenzile au fost aplicate astfel:

Trecon Logistic SRL, Arad: 187.718,84 lei

Tredeco Holding SRL, Arad: 1.790.037,69 lei

Data Capture SRL, Arad: 229.624,31 lei

Geo Drumuri Banat SRL, Caraș-Severin: 110.515,20 lei.

Autoritatea de concurenţă a constatat, în urma unei investigaţii, că cele patru companii și-au coordonat comportamentul în cadrul a șapte proceduri de achiziție publică pentru lucrări de întreținere curentă a rețelei de drumuri naționale și autostrăzi aflate în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR SA), prin DRDP Brașov, DRDP București, DRDP Constanța și DRDP Timișoara.

Webhelp, recunoscut drept lider global în experiența clienților de către Everest Grup, pentru a treia oară consectiv
4 august 2021

Practic, companiile au depus ofertele în urma unui schimb de informații sensibile din punct de vedere concurențial, strategia fiind de a-și împărți piața. Această strategie a condus la restricționarea concurenței pe piața lucrărilor de întreținere curentă a rețelei de drumuri naționale și autostrăzi.

Reamintim că legea concurenței interzice orice înțelegeri între companii și practici concertate care împiedică, restrâng sau denaturează concurența pe piața românească, în special cele care stabilesc prețuri de cumpărare sau de vânzare sau orice alte condiții de tranzacționare.

Deciziile Consiliului Concurenței sunt executorii, iar amenzile aplicate reprezintă venituri la bugetul de stat. Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) pune în aplicare decizia de sancționare a autorității de concurență și execută amenzile.

Decizia autorității de concurență va fi publicată pe site-ul instituției după eliminarea informațiilor confidențiale.

Deloitte România l-a recrutat pe Ovidiu Popescu, profesionist cu 20 de ani de experiență, în rolul de Partener și Lider al practicilor de energie și sustenabilitate
9 mai 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministra Mediului, Diana Buzoianu, la Consiliul de Mediu, la Luxemburg: „Apa este infrastructura noastră vitală, care susține sănătatea, agricultura, energia și siguranța comunităților”
Articolul următor Pensiile, distribuite cu întârziere în luna noiembrie
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Elveția, dominantă în fața Bosniei după schimbări inspirate
Sport
MMT: Remorcherul a fost scos la suprafață și adus în Portul Midia
Actualitate
Alua Sunny Beach
Hyatt mizează pe turiștii români și investește în extinderea operațiunilor de pe litoralul bulgăresc
Turism

RSS Știri Financiare

  • Deutsche Bank extinde hub-ul tehnologic din România. Echipa a depășit 2.150 de angajați
  • Stații de încărcare a mașinilor electrice în toate magazinele Dedeman
  • theMarketer a depășit 2.000 de clienți în 17 țări și venituri cumulate de peste 5 milioane euro
  • Foundever își dublează spațiul de birouri din București și pariază pe creșterea operațiunilor locale
Companii

eMAG a plătit amenda dată de Consiliul Concurenţei

3 minute
Companii

Pentalog vizează recrutarea a 1000 de specialiști IT în 2022

6 minute
Companii

Consiliul Concurenţei a autorizat operațiunea prin care Balkan Commodities Internațional preia mai multe companii din Serbia

2 minute
Companii

Companiile din România sunt preocupate de creșterea costurilor, în contextul presiunilor inflaționiste

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?