Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Coronavirus: Scădere consistentă a noilor contaminări cu virusul ucigaș în China și în Coreea de Sud
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Coronavirus: Scădere consistentă a noilor contaminări cu virusul ucigaș în China și în Coreea de Sud

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 9 martie 2020
Distribuie
foto: wsj.com

În timp ce în Europa, în special în Italia, situația se agravează pe frontul de luptă cu coronavirus, Coreea de Sud a anunțat luni cel mai mic număr de noi contaminări cu coronavirus din ultimele două săptămâni (248).

În China, numărul zilnic de noi contaminări a ajuns la cel mai scăzut nivel cunoscut din ianuarie până în prezent.

Luni dimineață, China a raportat doar 22 noi decese și 40 noi cazuri de contaminare, toate în provincia Hubei, la Wuhan, epicentrul epidemiei din China Continentală. Astfel, bilanțul morților era luni de 3.110, iar cel al contaminaţilor- de 80.700. Are loc, au precizat autoritățile chineze, o scădere a ritmului contaminărilor și al deceselor, situație care a determinat închiderea spitalelor noi construite – practic peste noapte – în provincia Hubei.

Autoritățile sanitare sud-coreene au anunțat luni 248 noi cazuri de contaminare, ceea ce duce totalul persoanelor contaminate, la nivelul întregii țări, la 7.382. Duminică a fost a patra zi consecutivă când numărul noilor contaminați este mai redus, a precizat Centrul coreean pentru controlul și prevenirea maladiilor(KCDC). Diplomați străini au fost evacuați luni din Coreea de Nord, după săptămâni de strictă carantină impusă de Pyongyang. Franța și-a închis astfel temporar reprezentanţa sa diplomatică în Coreea de Nord.

În lume

La nivel mondial, relatează „Le Figaro”, citând France Presse, sunt înregistrați 109.032 contaminați, 3792 morți, în 99 de țări.

Italia este țara cel mai grav lovită, după China, având luni dimineață 7.375 cazuri cunoscute, din care 375 morți. Urmează Coreea de Sud (7.313 cazuri, 48 decese), Iran (6.566 cazuri, din care 194 decese) și Franța (1.126 cazuri de infestare, din care 19 decese). Bulgaria, Bangladesh, Moldova, Paraguay și-au anunțat și ele primele cazuri de contaminare. Sunt semnalatate prime decese în Africa de Sud, în Argentina și în Egipt.

Informații transmise de agențiile de presă semnalează situaţii complicate în Thailanda și Malaisia, țări care refuză intrarea în porturile lor a unei nave de croazieră cu 2.000 de persoane la bord, pe motiv că la bord se află circa zece italieni. În Egipt, pasagerii și membrii echipajului unei nave de croazieră au fost debarcati la Luxor, după identificarea a 45 de cazuri de contaminare cu coronavirus. În Statele Unite, colosului Grand Princess i-a fost interzisă intrarea în portul San Franciso, la bordul său aflându-se 21 cazuri de contaminați. A fost dirijat spre Oakland, unde apoi a fost instituită stare de urgență.O multitudine de competiții sportive la nivel mondial au loc fără public, sau au fost anulate: în Canada, Japonia, California, Grecia, Germania, Bahrein.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior tenisi De la teniși la Samsung
Articolul următor 15 cazuri de îmbolnăviri cu COVID-19
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Gambitul din Antalya”: O poveste captivantă pe Riviera turcească
Cultură și Educație
IMM România: Nu poate exista solidaritate doar din partea antreprenorilor corecți
Actualitate
Grupul BEI își majorează plafonul de finanțare pentru 2025 la valoarea record de 100 miliarde euro
Finanțe și Bănci

RSS Știri Fotbal

  • România U19 în semifinale la EURO! Victorie spectaculoasă cu Danemarca
  • Prea mici pentru Austria! Fără voință, naționala s-a făcut de râs la Viena
  • Steaua București deține tot palmaresul! Fotbal Club FCSB nu are istorie!
  • Metaloglobus face istorie: Promovare dramatică în Superliga după un retur eroic cu Poli Iași!
  • VIDEO | Ce salarii au sportivii de la secția de fotbal a Stelei

Citește și

Extern

Kazahstan: O revoltă împotriva scumpirii carburanților degenerează într-o revoluție

2 minute
Extern

Volodimir Zelenski: Nu vom lăsa Rusia ”să-și însușească victoria contra nazismului”

1 minute
Extern

Pierre Moscovici: «Ultima șansă a fost epuizată». Europenii se pregătesc pentru o plecare a Regatului Unit din UE «fără acord»

4 minute
Extern

Klaus Iohannis, după atacul asupra lui Donald Trump: Sunt îngrozit! Violența și agresiunea nu sunt atributele niciunei democrații

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?