Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Alte 30 de proiecte incluse în Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

Alte 30 de proiecte incluse în Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 21 martie 2023
Distribuie
foto: hartablocuri.ro

Încă 30 de proiecte depuse în cadrul Programului național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat au fost selectate pentru finanțare – a anunțat ministrul dezvoltării, Cseke Atilla.

Astfel, 15 instituții de învățământ, 8 clădiri administrative, 3 edificii socio-culturale, 2 unități de sănătate și 2 blocuri de locuințe au fost incluse în lista celor care pot primi finanțare odată ce autoritățile locale depun documentele necesare. Clădirile sunt din București, Argeș, Botoșani, Dolj, Ialomița, Iași, Sibiu, Teleorman, Tulcea și Vaslui, iar suma totală solicitată pentru consolidarea lor este de 856 de milioane de lei.

Acestea se adaugă primelor 50 de proiecte selectate pe 1 martie, în valoare de 738 de milioane de lei, și, în urma includerii pe Ordinul de ministru, beneficiarii trebuie să depună documentația necesară pentru încheierea contractelor de finanțare. Odată încheiate aceste contracte, întrucât finanțarea este asigurată din fonduri publice, se va derula procedura de achiziție publică, iar ulterior pot începe lucrările de consolidare.

După cum este cunoscut, Ministerul Dezvoltării derulează Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat, care, pentru anul 2023, are un buget alocat de 200 de milioane de lei credite bugetare și 500 milioane de lei credite de angajament, iar finanțarea este de 100%. Locatarii clădirilor consolidate și autoritățile locale nu vor fi nevoiți să restituie banii.

În perioada 3 ianuarie – 20 februarie, a fost deschis apelul de proiecte pentru Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat, în urma căruia au fost depuse cereri de finanțare pentru consolidarea seismică a 366 de clădiri.

Cseke Attila: suplimentăm numărul experților tehnici pe siguranță seismică

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) va organiza un nou examen de atestare profesională a experților tehnici și a verificatorilor de proiecte pentru asigurarea unui număr cât mai mare de specialiști atestați – anunță ministrul dezvoltării, Cseke Attila, care a adăugat că vor fi atestați inclusiv noi experți în siguranță seismică.

După cum este cunoscut, în vederea soluționării situației experților tehnici și a verificatorilor de proiecte, Ministerul Dezvoltării a organizat, în decembrie 2021 și iulie 2022, alte două sesiuni de atestare, în urma cărora s-au atestat 144 de experți tehnici și 772 de verificatori de proiecte în toate domeniile de atestare tehnico-profesională, dintre care 24 experți tehnici în rezistență mecanică și stabilitate pentru construcții civile, industriale si agricole, domeniile legate de siguranța seismică.

P3 Logistic Parks a încheiat tranzacții pentru peste 35.800 mp în primul trimestru al anului 2021
2 iunie 2021

”Consolidarea clădirilor expuse riscului seismic a reprezentat, încă de la începutul mandatului meu de ministru, o prioritate absolută și ne propunem să atestăm un număr suficient de experți tehnici, mai ales pentru cerința fundamentală rezistență mecanică și stabilitate, întrucât aceștia au competențe pentru expertizarea tehnică a construcțiilor, inclusiv în ceea ce privește evaluarea seismică”, a subliniat Cseke Attila.

Ministrul a arătat: în județele cele mai expuse riscului seismic din România, sunt foarte puțini experți din acest domeniu sau nu sunt deloc. De exemplu, în județul Gorj, afectat luna trecută de cutremure, este înregistrat un singur expert tehnic, la fel și în județul Vrancea, care a înregistrat un cutremur de magnitudinea de 4,1°, sau în județul Buzău. În județele Bistrița-Năsăud, Ialomița, Giurgiu, Mehedinți, Olt, Teleorman și Vaslui, nu există niciun expert tehnic atestat.

Astfel, în perioada 26-30 iunie 2023, MDLPA organizează o nouă sesiune de atestare tehnico-profesională a verificatorilor de proiecte și a experților tehnici pentru toate domeniile de construcții și specialitățile de instalații.

Examenele, de tip test-grilă și fără probă orală, vor fi susținute, și de această dată, cu sprijinul universităților de specialitate. Înscrierile pentru susținerea examenelor se realizează exclusiv on-line, în perioada 3 aprilie – 4 mai 2023, în portalul creat de MDLPA în acest scop: https://atestari.mdlpa.ro/portal/inscriere

Dinamică pozitivă în construcțiile de clădiri rezidențiale
20 august 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Evenimentele artelor plastice în săptămâna 20 – 26 martie
Articolul următor Refinanțarea creditelor Prima Casă sau Noua Casă: Cât de avantajoase mai sunt ofertele la începutul anului 2023?
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

JCR revizuiește perspectiva ratingului României la STABILĂ, pe fondul măsurilor de consolidare fiscală și a rezilienței economice 
Economie
ÎCCJ dă în judecată guvernul pentru că nu a plătit restanțele salariale ale magistraților
Actualitate
După revizia planificată, rafinăriile Petromidia și Vega reiau producția de carburanți
Energie

RSS Știri Financiare

  • Creștere puternică a numărului de călători pentru aeroporturile din România și în 2026
  • Sphera va deschide anul acesta 8 restaurante KFC, 2 Taco Bell și un Hard Rock Cafe
  • Tranzacțiile pe piața de birouri locală, la cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani
  • Rețeaua de apartamente în regim hotelier Rezident, venituri de 1,5 milioane euro în 2025
Imobiliare

Meta Estate Trust lansează prima analiză fundamentală despre riscurile investițiilor imobiliare din România, bazată pe experiența a peste 42 de proiecte

5 minute
Imobiliare

PeliPartners a asistat Alfa Group în finalizarea achiziției unei părți substanțiale din IRIDE Business Park de la CPI România

2 minute
Imobiliare

Novum Business Invest cumpără un teren lângă Parcul Carol, pentru o nouă dezvoltare rezidențială

3 minute
Imobiliare

Primul trimestru al lui 2023 a fost printre cele mai slabe din perioada post-pandemică în ceea ce privește cererea de închiriere din piața de birouri 

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?